סבתא מספרת על הבחירות

רוביק רוזנטל | 03 באוקטובר 2015
הרשימה הופיעה לראשונה במקומון מעריב 'זמן תל אביב'
seeingimonkey; Flickr

נכדי יקירי, היום אספר לך סיפור על בחירות. אבל לפני זה יש לי שאלה אליך, בובי. אתה יודע כל כמה זמן יש בחירות? כל שבועיים? לא צוציק, אני לא מדברת על היום. אני מדברת על העבר הרחוק, על ההיסטוריה. מזל שאני לא מורה שלך שצריכה לתת לך ציון.

אז ככה, פעם פעם, בימים שסבתא היתה מסובבת את כל הבחורים של שינקין על האצבע והיו עומדים אצלי בתור לארוחת בוקר, אם אתה מבין למה אני מתכוונת, היו בחירות כל שנתיים! אתה מתאר לעצמך כזה דבר? וזה עוד כלום, כי סבתא שלי סיפרה לי סיפור שממש סוף הדרך, שבימים שהיא היתה רוקדת הורה על הגורן עם אברום היו בחירות כל ארבע שנים!

אתה לא מאמין לי? יפה מאוד. אל תאמין לסבתא. תגיד שאני חטייארית מג'נונית. תחשוב שאני עובדת עליך בעיניים, אבל אם אתה רוצה להקשיב במקום להתחצף, אני אספר לך את הסיפור שלא ייאמן על הבחירות בארצנו, ואחר כך נצא למקדונלדס ולהארי פוטר 38, בסדר? ידעתי זה יעבוד.

ובכן, בימים רחוקים, שבהם שלטו הדינוזאורים, היו, כמו שאמרתי לך, בחירות כל ארבע שנים. הבחירות היו חגיגה גדולה. מהדרום ועד הצפון נערכו אסיפות, מסיבות, התזמורות ניגנו, אנשים יצאו לכיכרות, וביום הבחירות הכריזו על יום שבתון, וכולם התלבשו בחולצות לבנות והלכו להצביע ובחרו מה שרצו, כנסת, ראש ממשלה, אנא עארף!

יום אחד נתקפה המדינה במין וירוס. אף אחד לא יודע מאיפה הוא בא. חוקרים ומדענים התווכחו ביניהם אם הוא בא אלינו מאיטליה יחד עם משלוחי הספגטי והמקרוני, או אולי מארגנטינה, או שזה בכלל היה לוחמה ביולוגית של סדאם חוסיין שהנשיא החמש מאות של ארצות הברית רוצה לסלק אותו סוף סוף מבגדד. דבר אחד ברור, ארצנו הקטנטונת תפסה את הווירוס הזה ונהייתה חולה. דבר ראשון רצחו לנו פה ראש ממשלה, ואחר כך התחילו לבחור כמו משוגעים ראשי ממשלות וחברי כנסת, להחליף שיטות בחירות כמו חולצות, אבל הווירוס הזה הוא, כמו שאומרים, עבד ועבד לפי תוכנית כתובה מראש, כמו איידס, ולא יעזור בית דין. ניסו אנטיביוטיקה, הפרופסורים המציאו כל מיני "שיטות ממשל", העלו את אחוז החסימה עד 25%, אבל הרווח בין הבחירות הלך ופחת. משנתיים לשנה וחצי, משנה וחצי לשנה.  כשהגיעו לבחירות פעם בחודש ביטלו את השבתון. חודש, שבועיים, ולפי המדענים בקרוב מאוד, מאוד מאוד בקרוב, יהיו פה בחירות כל יום.

אף אחד לא מבין מה בעצם קורה פה. למה המדינה הכי דמוקרטית במזרח התיכון עם הצבא הכי חזק בעולם והמדענים שמקבלים פרס נובל לא מתגברת על וירוס כל כך אידיוטי. תמונה ראשית