רחוב דיזנגוף, שבת בבוקר

רוביק רוזנטל | 03 באוקטובר 2015
הרשימה הופיעה לראשונה במקומון מעריב 'זמן תל אביב'
Fritz Cohen (Israel National Photo Collection) wikimedia commons

בוקר שבת. העיר ישנה, אבל שליחי הציבור כבר על המשמר. עם שחר מסתערים השוטרים והפקחים על מחסומי הברזל המוכנים בניידות מבעוד מועד, מעמידים אותם זה לצד זה בצומת גורדון ובצומת פרישמן ובצומת בן גוריון ותחת לכיכר. מעתה ואילך לא תיכנס מכונית כל שהיא למתחם השבת של דיזנגוף. הרחוב מוכן ומזומן לקבל את החוגגים, את המשפחות על ילדיהם שינהרו הנה מצפון העיר ודרומה, מבת ים ורעננה. מן הסתם יהיו כאן קוסמים וליצנים, רוכלים ודוכנים, נגני רחוב, חנויות הגלידה והשווארמה ימלאו אדם, ובלוני ההליום ירחפו מעל. ממש אירופה. אפילו צחנת השתן העולה משום מה מחלונות הראווה האטומים ומתריסי המתכת אינה מפריעה את הציפייה למסיבה הגדולה.

השמש עולה במעלה השמיים, השעה עשר, השעה אחת עשרה, ואיש לא בא. מדרחוב דיזנגוף שומם. תקווה קלושה מגיעה מכיוון הכיכר, מאות ילדים והוריהם הולכים לצפות ב"טרזן". מן המכונית, היישר אל אולם הקולנוע, עמוסים בפופקורן. שעת הצהריים באה, בקפה תנובה יושבות כמה נשים כבודות ומקשקשות בשפה נכחדת. אשה בודדה קפוצת פנים יושבת קפואה ליד דוכן סטייקים נעול. מאות הילדים והוריהם נשפכים מאולם הקולנוע. אולי עכשיו יפריחו את המדבר? לא ולא. עכשיו הם נעמדים בתור צפוף ועצבני בציפייה שוקקת לפיסת המבורגר וצ'יפס, והיישר למכונית, חזרה הביתה, אל מנוחת הצהריים והפיצוחים על המרפסת.

אחר צהריים. עגלת ילדים בודדה משתרכת במדרחוב השומם. גברים בגופיות ומשקפי שמש ונשים במכנסיים קצרים רחבים, מנומרים בחול ים, חוצים את דיזנגוף ביעף בדרכם אל הנחלות הירוקות של אבן גבירול, בלוך וכיכר המדינה.

שעת ערב. הפקחים והשוטרים החרוצים מסירים את המחסומים. כלי רכב מכל המינים שוצפים אל חלקת הכביש שנגזלה מהם, מצפינים למתחם ירמיהו והנמל, מדרימים לאלנבי ופלורנטין. דיזנגוף, כאותו מלך הערפדים, מתעורר לחיים מדומים עם לילה. תמונה ראשית