לחוסמים הידד

רוביק רוזנטל | 03 באוקטובר 2015
הרשימה הופיעה לראשונה במקומון מעריב 'זמן תל אביב'
Maciej Lewandowski; Flickr

מחזה מהחיים על מכונית שהתנחלה במדרכה ליד גן ילדים וכמה תובנות בעקבותיו

המכתב הזה מופנה אליך.

אני לא מכיר אותך. אני לא יודע עליך הרבה. אבל כשתקרא מכתב זה שכותב אני אליך תדע שאליך מופנה מכתבי זה. ואולי את היא הממוענת, גבירתי.

יש לך אוטו. מכונית לבנה. קוריאנית. קיה קטנה.

חושב על משהו? נזכר? זו רק התחלה.

חדשה. מספר הרישוי שלה הוא כך וכך. מכיר? מזהה?

אולי אתה מתחיל להזיע או משהו. אני מקווה שכן. אין לך מושג מה אני רוצה ממך. אז תקרא טוב.

ביום חמישי לפני שבוע עמדת ברחוב העבודה. קרוב לרחוב מלצ'ט, מול האקדמיה העירונית, קרוב לאשכול הגנים. זוכר?

עמדת באלכסון. על המדרכה. תחת על הכביש, אף תקוע עמוק בגדר הבטון. עכבר לא יכול היה לעבור שם. זוכר? זוכר?

השעה הייתה ארבע. עשרות ילדים והורים עברו שם. עם עגלות. עם ילדים על הידיים והכתפיים. בהתחלה הם ניסו, באופטימיות תל-אביבית, להידחק בין המכונית המזוינת שלך וגדר הבטון, אחר כך ויתרו וירדו אל הכביש, עם העגלות, עם הילדים, סיכנו את חייהם, רק בגלל שאיזה בן זונה, אתה במקרה זה, ושמא את, גבירתי, החליט לחסום את המדרכה. לחסום לגמרי. בלי שליש. בלי חנינה.

אתה מבין? אני לא שרון סטון, אבל לו בידי דוקרן קרח, באותו רגע ממש הייתי חותך לך את ארבעת הצמיגים. ומה זה נהנה. ולו איתרע מזלך להופיע באותו רגע, הייתי מקלל אותך באבי אבי האמא שלך. ותאמין לי. אני בן אדם תרבותי ורגוע, אבל אתה, ושכמותך  הופכים אותי לחיית ג'ונגל זועמת.

המניאקים מסוגך לא יורדים למחתרת. להיפך. הם מתרבים. אפשר להקים  חוג אקדמי למדעי חסימת מדרכות על ידי מכוניות, על-פי הסיווג הבא:

קבוצת "אני רק פורק סחורה". ניסיתם פעם לעבור ליד המינימרקט השכונתי (היום אין דבר כזה "מכולת") כשמגיע אליה אוטו קוקה קולה? או משאית נייר טואלט? או "ביצי הכפר"? יותר נכון, עברתם פעם ליד הי"מינימרקטי" בלי שעמד לידו מישהו ופרק "סחורה" לכל רוחב המדרכה?

קבוצת "אני רק לרגע". אתם מבינים? הם בעצם לטובתכם. הם חוסמים את המדרכה כי הם ממהרים לגמור איזה עניין ומהר מהר להמשיך בדרכם. הם מתחשבים בכם, כן?

קבוצת "אבל אתה יכול לעבור כאן". הם לא מתגוננים. הם תוקפים. למה אתה לא עושה דיאטה, אדוני? ולמה את לא מרכיבה את הילד על קורקינט?

אבל הקבוצה הגדולה ביותר של הנהגים החוסמים היא "הנוכחים הנפקדים". פעם אחת. פעם אחת אני רוצה לפגוש אותם פנים אל פנים. איפה הם מתחבאים, לעזאזל? תמונה ראשית