תל אביב-יפו, עלק

רוביק רוזנטל | 03 באוקטובר 2015
הרשימה הופיעה לראשונה במקומון מעריב 'זמן תל אביב'
upyernoz; Flickr

צריך להודות על האמת: הקו המחבר בין תל אביב ליפו רשום על הנייר בלבד

כולם מדברים על ירושלים המאוחדת, ואף אחד לא מדבר על העיר היחידה בישראל (ויש אומרים, בעולם כולו), שמורכבת משתי ערים שאין ביניהן שום קשר. עד כדי כך אין ביניהן שום קשר שאפילו השם הזה, תל-אביב יפו, נשאר בלתי מאוחד. עיר שלא חוברה לה יחדיו.

ליפו יש כלפי תל אביב שני תפקידים שממש אינם קשורים אחד לשני. התפקיד הראשון הוא רומנטי. ביפו מרוכז סוג של חלום תל-אביבי שבמבנה התל אביבי המרובע והעמוס אי אפשר לממש אותו. יפו העתיקה, שאמנם הפכה מלוקקת מדי, אתר תיירים חסר נשמה, ובכל זאת  מזכירה למי שרוצה להיזכר שאנחנו יושבים על חוף הים התיכון.

ליפו העתיקה נספח הנמל הקטן, צל לנמלים ההומים המופלאים של ספרד ואיטליה ויוון. וגרים שם במעלה הגבעה העולה מהנמל ארכיטקטים ואמנים בקומפלקס מעורר התרגשות אך מעיד על מזוכיזם מסוים. ניסיתם לגרור לדירה ביפו העתיקה שקיות מהסופר?

ויש שם בית ספר פתוח, ומסעדות לאורך החוף, ושוק הפשפשים שנדמה שהוא יושב שם עוד מימי הצלבנים, והשעון, ואבולעפיה. ובלומפילד, שפעם קראו לה בסה וילדי תל אביב היו הולכים אליה ברגל למשחקים. ובזה נגמרת יפו הרומנטית, יפו של החזית המסקרנת, המפתה אותך להישאב פנימה.

מוטב לא להתפתות. יפו האמִתית נמצאת מעבר לפסאדה הרומנטית, והיא אינה קשורה לתל אביב. לכל היותר היא החצר האחורית של תל אביב. היא המקום המאפשר לתל אביבים לשכוח שהעיר שלהם איננה  רק רמת אביב ג', והצפונבונים, ולב העיר ושינקין. יש לה דרום עיר קשה, עני, עמוס בפשע. היא מאפשרת ליפי הנפש התל אביבי (כולל אותי, כמובן) לשכוח שיש ביפו ערבים, ושהם זועמים ודחויים לפחות כמו ערביי המשולש ולוד ורמלה. אפשר לשכוח את כל אלה, הרי יפו זה לא ממש תל אביב.

היתה אולי כוונה טובה באיחוד הזה, שנועדה להתחיל ולהטמיע ביפו את מנעמי תל אביב, אבל הכוונה הזו הלכה אל המקום שבו הולכות רוב הכוונות הטובות. במקום שבזכות האיחוד נזכור את יפו, היא נשכחת יותר, כי אין לה אב אחד שיפו היא כל עניינו. נוח לתל אביבים לדחוק לשם את כל קן השרצים שכל עיר סובלת ממנו במקום לנקות את הקן הזה.

אפשר אחרת. אפשר לראות איך בחיפה הערבים הם חלק מנוף העיר. אפשר לראות איך למרות המצוקה, אין בירושלים שכונות הדומות ליפו, גם לא הקטמונים. אפשר לראות איך צמחה תודעת המצוקה של שכונה דל"ת בבאר שבע גם אם לא נמצא לה עדיין פתרון. אפשר לראות איך עיר הנראית מבחוץ בעייתית כמו בת ים מסוגלת או נאלצת להתמודד עם בעיותיה כי אין לה עיר אחרת לזרוק את הבעיות לשם.

אין לי מושג מה יעזור ליפו. לא רוצה להיות ראש עיריית תל אביב יפו, עם דגש על יפו, כי השילוב הזה נראה יותר ויותר בלתי אפשרי. אולי החתונה לא הצליחה. ואולי יסתער כבוד ראש העיר על יפו כמו שהסתער על שדרות רוטשילד ושדרות ח"ן (שאפו, חולדאי), ויעשה שם מהפכה. אחרת, חבל על הזמן.תמונה ראשית