הקווידיץ' הישראלי

רוביק רוזנטל | 05 ביוני 2015
הרשימה הופיעה לראשונה במקומון מעריב 'זמן תל אביב'
UCLDH; Flickr

פעם שיחקו כאן משחק מאוד מלהיב, המוּכר מארצות הגולה. נעים להיזכר

אני נורא אוהב כדורגל.

כדורגל, נו, המשחק הזה. שבועטים. לא אחד בשני. בכדור.

אתם לא יודעים על מה אני מדבר?

המשחק הזה, ש-22 גברברים מתרוצצים אחרי כדור אחד.

נו, כל העולם מדבר על המשחק הזה, שכחתם? כבר שכחתם?

מה זה, אין לכם כבלים? לא מבינים אנגלית? מה קורה?

טוב, אז אני אזכיר לכם.

פעם פעם, בימים רחוקים, שיחקו כדורגל גם בישראל. רצינו אז להיות דומים לגויים בכל דבר, אז גם בזה. המפלגות הקימו קבוצות כדורגל, שלחו כמה מרגלים לאנגליה כדי להבין איך משחקים, חרשו כמה מגרשים ושתלו דשא, והופ, התחילו לשחק. וזה אפילו הלך לא רע. פה ושם ביקר מישהו בישראל וראה איזה משחק ואמר, יש כאן פוטנציאל. פעם יהיה פה כדורגל.

וככה נולדו קבוצות גדולות. הפועל תל אביב. מכבי תל אביב. מכבי נתניה. הפועל פתח תקווה. הפועל באר שבע. בית"ר ירושלים. אח. כל שם כזה מחמם את חדרי הלב של קשישים וקשישות ברחבי ארצנו. שמות כמו גלזר וחודורוב. ואפילו כמה צעירונים. שפיגלר. וראובן עטר. והיה אחד, ברקוביץ, איפה הוא משחק עכשיו? בפורטוגל? ופליקס חלפון. ורוני קלדרון. שמות. שמות גדולים. היה פוטנציאל, אם כי, יש לומר, העניין לא הבשיל עדיין. כולם חיכו לפריצה הגדולה.

ואז פרצה המאה ה-21 ואתה האינתיפאדה, ומגדלי התאומים קרסו, ובמהלך אכזרי נעלם הכדורגל בארצנו ואיננו. נמוג. ז'תומרת, ממשיכים לרוץ על המגרשים, ובהתחלת המשחק מדובר אפילו ב-22 שחקנים, ואפילו שמרו על כמה כללים, נבדל וכאלה, אבל במקום כדורגל הם משחקים משחק אחר שעדיין לא נקבע לו שם. אולי כדורבֶּרֶך? אולי כדורבֶּטֶן? משהו אחר, על פי עקרונות חדשים ומפתיעים.

כל העניין הזה שצריך לשים גולים בתוך השער הפך להיות זניח. הרעיון שיש איזה "חלוץ" שיודע לתקוע "גולים" הוא מגוחך. מזכיר את התקופה המגוחכת ההיא שאיזה "אווירון" היה מבקיע גולים כמו משוגע תוך כדי השמעת אמרי שפר באנגלית. בו זמנית הובהר שאם במשחק החדש אין צורך להבקיע גולים,  אז גם לא צריך לשמור. על מה לשמור? ועל מי?

אז מה זה בדיוק המשחק החדש הזה שמשחקים פה משבת לשבת? תקראו הארי פוטר. לא השחקנים משחקים. הכדור משחק לבד. הוא רץ לו במגרש, פה ושם פוגש איזה רגל, ואם יש לו מזל הוא גם נכנס לשער. אגב, קבוצת משקיעים סהרורית מאמינה במשחק החדש הזה, שייקרא להלן "הקווידיץ' הישראלי", ואפילו הקימה מיזם גרנדיוזי בו היא דורשת מהישראלים לשלם עבור הצפייה במשחק, ואף זוכה להיענות נאה של הצופים הישראלים, שמאמינים שזה סוג חדש של תוכניות ריאליטי.

אחת הבעיות שהתעוררו כתוצאה מההתפתחות הזו היא מה לעשות במקרים שבהם מוזמנים כדורגלנים ישראלים לבמה בינלאומית במשחק ההוא, נו, הכדורגל. מובן שאי אפשר היה לחשוף את הסוד השמור שבישראל משחקים משחק קווידיץ'. בנבחרת ישראל נפתרה הבעיה על ידי ייצור הארי פוטר ישראלי, קוסם צעיר שגדל בערבות הנגב ונשתל בקבוצה ספרדית שבה משחקים כדורגל. בכל פעם שנבחרת ישראל משחקת מטיסים אותו למגרש והוא עושה קונץ חדש שלמד בספרד. ככה חיה נבחרת הקווידיץ' הישראלי הלאומית  ממשחק למשחק, ואולי אפילו תגיע בטעות למונדיאל. לעומת זאת מנתחים טובי האנליסטים את המשחקים שהציגה מכבי תל אביב בגביע אירופה כדי להבין במה מדובר כאן בעצם, ובאיזה משחק משחקת הקבוצה שהשיגה ארבע נקודות במשחק שלא שיחקה, דהיינו, כדורגל. אנליסט צעיר בפקולטה לכדורגל באוניברסיטת מולדביה היה קרוב לגילוי אך הורעל ברגע האחרון באופן מסתורי.

ואם מדי כמה שנים לאורך כמה שנים צצים פה ושם כמה משחקים המזכירים את המשחק ההוא, הכדורגל, אל פחד. אלה לא מפה. אלה חייזרים.תמונה ראשית