לאן נוסעים הקיץ?

רוביק רוזנטל | 05 ביוני 2015
הרשימה הופיעה לראשונה במקומון מעריב 'זמן תל אביב'
Darrel Birchall; Flickr

נשאר לכם קצת כסף אחרי שהורידו לכם מס הכנסה, מס ערך מוסף, מס על קצבאות ומס גולגולת. מה תעשו אתו? תשימו אותו בתוכנית חיסכון? פק"מים? מניות סולידיות? בימים אלה אסור לחשוב על זה. יש רק דבר אחד שכדאי לעשות אם במקרה התגלגל לכם כסף ליד: לבזבז אותו. ואיך מבזבזים כסף בקיץ? נוסעים. לוקחים מונית לנתב"ג, ונוסעים, ובבת אחת אתה גם פותר בעיה כלכלית וגם בעיה נפשית, ויש אומרים גם בעיה ביטחונית. טוב, לפחות לשבועיים.

לאן נוסעים בקיץ? להלן האופציות העומדות בפניכם. ההחלטה הקלה היא לנסוע. ההחלטה הקשה היא לאן. לכל יעד שתבחרו יש יתרונות וחסרונות. לכל יעד יש משמעות. קשישים עם שיגרון לא יסעו לגואה, ופריקים עם תרמיל לא יסעו לזלצבורג. השנה הבחירה צריכה להתייחס להקשר הישראלי.

אופציית העבר:

חיילים בריטיים, כרכרות בארמון בקינגהאם, חדרי עינויים בטאוור, כרי דשא נצחי, תה של חמש עם עוגיות חמאה, הייד פארק שלידו פופוליטיקה היא ציוץ אפרוחים, כדורגל מעולם אחר. חזרה לימי המנדט, שעכשיו אנו כה חפצים ביקרו, אחרי שהתברר שאנחנו לא ממש מסתדרים לבד. 

אופציית העתיד האופטימי:

ארצות הברית, גם "אחרי ה-11 בספטמבר" (בינתיים הקלישאה המובילה של המאה ה-21), היא עדיין משאת הנפש היהודית-ישראלית הרוצה להיפרד מן הקטן-הקטן הזה. ארץ רחבת ידיים, בתים גדולים עם גינה בפרוורים, לילה בלאס וגאס, שיט בניאגרה, למלחמות כאן אין רייטינג, ואת רגשי האשמה הכניסו לשמורות.

אופציית החים אחרי המוות:

יש גן עדן, וחמוקיה הקדושים של אלוהים ממש ממש שזופים. הקריביים, איי פיג'י והבתולה, הווי. שוברים תוכנית חיסכון, לפני שתימוג בעצמה, שואפים את אוויר האוקיינוס עמוק עמוק, סופרים כבשים בניו זילנד וקנגורו באוסטרליה, לפני שחוזרים לחיים, כלומר, לבטונאדה הבלתי נגמרת בין גדרה לחדרה.

אופציית השנאה העצמית:

טיול רציני בצרפת. האף הגבוה של הצרפתים יעניק לך את תחושת ההשפלה היהודית שכה חסרה בארצנו, הערה נבזית במקום בלתי צפוי תוכיח לנו את מה שאנחנו יודעים מאז שנולדנו: כולם אנטישמיים. החיים בארץ ישראל יזכו לטעם מחודש.

אופציית הים התיכון:

הם כל כך דומים לנו. הספרדים. האיטלקים. היוונים. הקפריסאים. הם חמים. הם ספונטניים. הם אוהבים את החיים. הם יושבים על החוף הזהוב. הם אוכלים ספגֶטים, קבבים ודגים ישר מהים, הכל שם כמו אצלנו, חוץ מהמאבטחים בכניסה.

אופציית המזרח התיכון החדש:

מסע חלום השלום הנצחי. מֶכָּה הקדושה, המדבר  האינסופי, חופי  נסיכויות הנפט, ארץ שני הנהרות שעליה ישבנו ובכינו, חומוס בדמשק, מועדוני לילה בביירות, הטיול הנפלא מכולם שאפילו איננו מעזים לחלום עליו.

אופציית המציאות:

קוסובו, המודל הקלאסי של מה שהולך לקרות כאן אחרי "חומה נחושה 15". אפשר גם צ'צ'ניה, שם מבינים שסכסוך שלא מעניין אף אחד יכול להימשך לנצח. אפשר לנסוע לזימבוואה  כדי לראות בעיניים מה הפלשתינאים חולמים לעשות לנו במשך ימי העוצר הארוכים. ומי שרוצה להתמקד בכלכלה, שיסע לארגנטינה. תמונה ראשית