בחזרה לקן צפון

רוביק רוזנטל | 03 באוקטובר 2015
הרשימה הופיעה לראשונה במקומון מעריב 'זמן תל אביב'
google images

תנועת הנוער היתה המצאה אדירה. הגיע הזמן להפריך את השמועות על מותה

עידן הרטרו הוא שק החבטות של בעלי טורים שנונים ולחם לסוציולוגים, ולא כל הופעותיו  משובבות את נפשי. אבל יש ברטרו גם בשורות, ובכלל, לא כל מה שהיה פעם היה רע, ואפשר לחשוב שלהווה יש הרבה מה להציע לנו.

השבוע התבשרתי שמחדשים את קן צפון ומיד פרצתי במחול רננים.

אתם שואלים את עצמכם עכשיו ארבע שאלות. מה זה "קן צפון", "צפון" של מה, "קן" של מי, והאם הבן אדם השתגע.

ואלה התשובות בסדר הפוך: הבן אדם לא השתגע. קן צפון הוא המשכן המיתולוגי של השומר הצעיר משנות הארבעים, החמישים, השישים והשבעים. הצפון הוא צפון תל אביב, צפונבונים שכמותכם.  אלפי נערים בחולצות כחולות עם שרוך לבן עברו בבית הזה שברחוב מצדה את השעות היפות, המרגשות והמעצבות של נעוריהם. אני הייתי ביניהם, ועם כל הכבוד לבתי הספר שלמדתי בהם, הזכרונות שלי נודדים לשם.

כמו בכל סיפורי הנוסטלגיה המשכן המיתולוגי הזה היה בית מט לנפול, הקירות שלו היו מלאי חורים ועל פי הפולקלור הוא היה בראשית המאה הקודמת אורווה. מול הקן הזה היה אזור של מבנים ישנים ריקים, שדה בור, עץ שקמה גדול, ומעבר לכל אלה, קן צפון אחר, זה של התנועה המאוחדת, שבו שיחקו, זימרו והתווכחו הבנים המפא"יניקים, כלומר, כמעט כולם. לקן של השמוץ (ככה קראו לזה) הגיעו בני המפ"מניקים שהרגישו מיוחדים ובודדים והרבה יותר חדים ואידיאולוגיים מאדומי השרוכים.

הקן המשיך לעמוד שנים רבות, את האזור סביבו הפכו לחלקת נדל"ן משגשגת עם בתים מרובי חנייה ומעליות, עד שגם הוא נעלם, ומאז נותר רק קן אחד לשמוץ, ברמת אביב. גם התנועה המאוחדת, או "הנוער העובד והלומד" נמוגה משהו, ומי נשאר? הצופים.

נו באמת, ללכת לצופים בסביבה שבה גדלתי היה מעשה שלא מספרים עליו לאף אחד, מפאת הבושה. כבר עדיף חברה סלונית, והשמועות הרעות אמרו שביום שישי החניכים של הצופים באמת עושים מסיבות סלוניות. היום הצופים היא תנועת ההמונים התל אביבית, המשוועת לחלופה החתרנית, מחציפת הפנים, הגאה של השומר הצעיר. וגם מחנות העולים והנוער העובד והלומד. שיהיה.

אז פותחים מחדש את קן צפון, על גדות הירקון. לא יקראו לו ככה, יקראו לו "קן אוסישקין", שיהיה בו  טעם ההתחלה החדשה. כמו בכל רטרו הוא בהחלט לא יהיה בדיוק מה שהיה פעם. אני מניח שההגשמה בקיבוץ לא תהיה היעד המרכזי שלו, כי לך תסביר לנער מהמעמד הבינוני התל אביבי מה זה "שיוך נכסים" ו"הסדר חובות הקיבוצים". אני משער שלא ילמדו שם "תולדות המשטרים" ואפילו לא ינהלו שם משפט נגד סטלין כפי שעשה ה"גדוד" שלי כשהיינו בכיתה ח'. אבל כן, ידברו שם פוליטיקה, וחברה, ונערים בני 16 יהפכו "מדריכים" לילדים בני 11, ויצאו לטיולים ומחנות. ויפרחו מאה פרחים. תנועת הנוער היתה המצאה אדירה, היא שינתה את פני החברה הישראלית ויצרה בה תשתית של אנשים מעורבים, בעלי תודעה ועמוסי חוויות שלא ראו בטלוויזיה ואינן קשורות במורה לגיאוגרפיה. הגיע הזמן להפריך את השמועות על מותה.תמונה ראשית