הקוזק הנגזל ופרת משה רבנו

רוביק רוזנטל | 21 בספטמבר 2007

יופייה ועושרה של היידיש בא לידי ביטוי גם בפתגמים והניבים הרבים. הספר "נולדנו לקווטש" המספר על עולמם של דוברי היידיש באמצעות השפה וההווי בוחן את מקורם

הספר born to kvetch מביא במהלכו מאות מטבעות לשון ביידיש. חלק מהן מוכר בעברית משני כיוונים אפשריים. ביידיש מטבעות לשון רבות מן המקורות, בעיקר מן התלמוד, הנהגות בהגייה אשכנזית. לעתים מזומנות הן זוכות למשמעות חדשה. קבוצה שנייה היא מטבעות לשון שתורגמו מיידיש על ידי הדוברים ונכנסו לעברית החדשה.

דמעות בצל וכתם היצר הרע

אל תגידו בגת. באשכנזית נהגית המילה גת "גוֹס". פירוש המילה הוא "רחוב", וכך זוכה "אל תגידו בגוס" גם למקור מקראי וגם לגלגול יידישאי: "אל תגידו ברחוב".

אל תקשקש בקומקום. "האק נישט אין טשייניק" הוא ביטוי יידי נפוץ מאוד, ופירושו כידוע "אל תקשקש בקומקום". לביטוי כמה הסברים, ולדעתו של וקס הוא מתייחס לקול השריקה היוצא מהקומקום בעת רתיחתו, ללמדך שאוויר חם עושה קולות רמים. וקס קובע שפועל הסלנג האנגלי huk (אין לבלבל עם הפועל התקני hack) שפירושו "לעצבן ולהטריד" נובע מן היידיש.

אשת חיל. הביטוי שמקורו בספר משלי ("אשת חיל מי ימצא") נהוג מאוד בהברה האשכנזית: אשת-חוייל". ממנו נולד הפועל איישסחיילען, להיות אשת עסקים, מפרנסת יחידה לעתים.

דמעות תנין. החלופה היידית לדמעות התנין היא "דמעות בצל", ובלשון בוטה נאמר אפילו "להשתין דמעות בצל".

חד גדיא. אחת החידות בסלנג הישראלי היא השאלה איך הפך הביטוי הארמי-תלמודי "חד גדיא" לבית סוהר. וקס מביא את פתרון החידה. מה הקשר בין כלא לגדי מן ההגדה? המילה קוזה (coze) פירושה בפולנית תיש. בסלנג העבריינים הפולני פירושה גם בית סוהר. בעקבותיהם הצמידו היהודים את הגדי מן ההגדה אל בית הסוהר.

יצר הרע. באשכנזית הוא קרוי יוצר הורע. ממנו נולד ביטוי חביב: יצר הרע בלעטרל, כלומר, "כתם יצר הרע". זהו, אומר וקס, ה"היקי" של היידיש, אותו כתם אדום המעיד על ליל אהבים לוהט ונשכני באזור הצוואר.

לכל היוונים אותם פנים. "יוון" הפכה שם נרדף לצבא קלגסים. הדבר לא נולד מהשנאה הקדמונית לצבא אנטיוכוס, אלא עקב דמיון "יוון" ל"איבאן", כינוי לחייל מצבא הצאר. מכאן "אלע יוונים האבן איין פנים", "לכל היוונים אותם פנים", המתייחס לגוי השנוא. בהקשר הזה נולדו ביטויים נוספים. "יוואניש" היא השפה הרוסית. "איוואניש תוירה" – ניבולי פה, שפה מלוכלכת.

ראש של גוי עמוק באדמה

מדברים על המשיח. וקס מסביר שהביטוי "מדברים על המשיח ומופיע פלוני" אינו סתם ביטוי של הפתעה אלא גם של אכזבה, דהיינו, ביטוי קווטש. "דיברנו על נסים ונפלאות, ומי נכנס? מנדל". גירסה נוספת בחרוזים: "ער רעדט פון מלאך, קומט דער גלח", מדברים על מלאך והופיע הכומר.

עמוק באדמה. "עמוק באדמה" הוא ביטוי קווטש יידישאי נפוץ. אם תשאל מישהו מה מצבו, הוא יענה : טיף אין דער ערד. וקס מספר שלביטוי הזה יש הרחבה פופולרית: "מה אני עושה? שוכב עמוק באדמה ואופה כעכים". פירוש הביטוי המורחב הוא שיש דבר מה גרוע מן המוות, והוא מוות המלווה בעבודה מתסכלת שאינך יכול להנות ממנה כיוון שאתה מת. זהו, קובע וקס, הסיזיפוס היידישאי, סיזיפוס הקווטש.

פרת משה רבנו. מקור שמה של החיפושית המנוקדת הוא ביידיש: "משה רבנו קייעלע". במקום קייעלע (פרה קטנה) נוהגים לומר גם "בהיימלה" או "פערדעלע" (סוס קטן). החיפושית נקראת גם "משיחלע" – משיח קטן. לשמות האלה אין בסיס במקורות, אלא מקורם בשמוות האירופיים שניתנו לחיפושית, והם נקשרים לענייני דת. באנגלית שמה ladybug, חיפושית הגבירה, דהיינו, מרים הבתולה. בגרמנית Marienkafer, בצרפתית bete a bon dieu , החרק של אלוהים הטוב, וכך ברוסית. משה רבנו הוא הגירסה היהודית לאלוהים ולבתולה הקדושה. א-פרופו מארי, הביטוי "בתולה באוזן" למי שמתחזה לבתולה הוא לגלוג יהודי על בסיס ההשערה שאלוהים חדר אל מרים דרך אוזנה. ביידיש אומרים גם "בתולה במרפק".

קוזק נגזל. הקוזאק הנגזל הוא אחד הביטויים שבהם מככב הקוזאק, תמצית הגוי האכזרי והנבער. ביטוי מוכר פחות הוא "ווי א קוזאק אין סוכה", כמו קוזאק בסוכה, גירסה יהודית ל"פיל בחנות חרסינה".

קל וחומר. בשפת התלמוד "קל וחומר" הוא אחת המידות, דהיינו, מונחי הלוגיקה התלמודית. ביידיש העממית זכה הביטוי לפירוש נוסף. קל וחומר הוא טיפש המרבה לזלול. ראשו "קל", כלומר ריק, וקיבתו (חוימר), תמיד מלאה. וקס מגדיר את "קל וחומר" כ"הומר סימפסון יהודי".

ראש השנה. ראש-השנה-ניק, ובקיצור "רושֶשוניק" הוא יהודי שיחסו ליהדות מתבטא בביקור שנתי בבית הכנסת, בדרך כלל בראש השנה. תופעה שיובאה לארצנו.

ראש של גוי. גויישער קופּ הוא ביטוי נפוץ שפירושו טיפש. בעברית הוא תורגם ל"ראש של גוי" וגם "שכל של גוי" או "מוח של גוי". המקור הוא דווקא ביטוי גרמני: bauern-schadel, גולגולת של איכר, כלומר, טיפש. ביידיש הביטוי תורגם ל"פויערשער קופּ", ראש של איכר, ועל פי קירבת הצליל התגלגל אל הגוי.

הערה לסיום: מטעמים שונים אין המדור מביא את הכתיב המדויק הנהוג ביידיש, אלא כתיב המקל על הקורא להבין את המילה. אנא, אוהבי היידיש ודקדקניה, גלו הבנה, גם אם לא הסכמה.

תרנגול כפרות

התרנגול האומלל המסתובב באוויר לפני שחיטתו הפך לנושא הלכתי-תקשורתי בחסות הרב עובדיה, וגם וקס מקדיש לו מקום של כבוד. אין בעברית מילה המשמשת בעת ובעונה אחת גם את חרדת האמונה וגם את הרבדים העממיים ביותר יותר מ"כפרה", ובאשכנזית: כַּפּוֹרֶה. כפורה געלט, למשל, "כסף כפרות", מציין שדבר מה נעשה למען מטרה חשובה ולא כדי להרוויח. "א שיינע-ריינע כפורה", כפרה צחה ונאה, היא אמירה המביעה שביעות רצון על מותו של אדם שנוא. "כפורה-ניק" הוא פשוט גוי, על פי "שיהיה לכפרות", כלומר, ברנש חסר ערך. הביטוי מושמע כשיש גוי בחדר. הביטוי "תרנגול כפרות" זוכה לשתי גירסאות. "כפורה-הון" הוא התרנגול שמנופפים סביב הראש בימי הסליחות. "כפורה הינדל", עופצ'יק כפרות, הוא השעיר לעזאזל, אדם הסובל עקב מעשי אחרים. בעקבות אלה זכה התרנגול לכינוי בסלנג הגנבים: כפורה-ניטשע.

שריפה וקבורה: סינדרלה ורמוצה

בעקבות המדור שעסק בשריפה וקבורה ("הזירה הלשונית" 31.8) כותב אהרן מוריאלי: "הדיון על האפר העלה אצלי אסוציאציה לדמות הפולקלוריסטית המוכרת סינדרלה, שהרי האפר מהווה חלק משמה. cinder באנגלית או cendre בצרפתית פירושן אפר. בצרפתית המילה הסתעפה לכמה וכמה מילים, כמו cendre – אפור, cendrier – מאפרה ו-cendrillon, היא סינדרלה. בשורש דומה השתמשו שפות אירופיות נוספות כגון: האיטלקית, הספרדית והפורטוגזית. בגרמנית אפר הוא Asche, ולכן סינדרלה בגרמנית היא Aschenbrodel ובהולנדית Assepoester".

אסתר-מיכל ברוך כותבת: "המילים הערביות שהזכרת, רמאד ורמאדי (אפר ואפור) מובילות אל הרמץ, הוא האפר, מלה שנמצאת במקורותינו. בעקבות זאת לסינדרלה קראו בעברית של פעם רמוצה, שהוא תרגום משפות אחרות". הערת המדור: רמץ ורמאד אכן נראות קרובות, אך המילה הערבית רמאד מסתיימת בד' רגילה ולא בד' נחצית, בעוד השורש הערבי רמד' (היה חם) ורמד'אן, החודש החם, מכילים ד' נחצית. 

שריפה וקבורה: עפר ויונים

פרופ' קני פרייס מאוניברסיטת בן גוריון כותב בעניין הביטוי "עפר ואפר". "בחפירות בתל באר שבע גילו שכבה של כחצי מטר של חומר אפור, עם עדשות של אפר שחור בתוכו. בדיקות גילו שזו שכבה של קרקע מיוצבת בסיד ואפר. גרגרי האפר, מאחר והם קטנים, מתנהגים כמלט, והם מוסיפים לחוזק של התערובת. טכניקת ייצוב הקרקע היום דומה לזו שבימי בית ראשון. לומר לאדם שיהפוך לעפר ואפר, פירושו שידרכו עליו, ייסעו עליו, יהפכוהו לנרמס."

יונתן פלג כותב: "קולומבריום הוא אכן קיר עם גומחות, אך מעולם לא הוכח שימוש בארץ בקולומבריומים לצרכי קבורת כדי אפר. לא נמצאו סימנים לאפר אנושי, ולא חרסים תואמים. המספר הרב של הקולומבריומים שנמצאו בארץ, בעיקר בשפלת יהודה והרי חברון, נמצאו אמנם באזורים שהיו בהם גם גויים, אך התרבות השלטת היתה יהודית, תרבות בה לא נהוג כאמור לשרוף גופות, ולכן כמעט ודאי ששימשו לצרכים אחרים".

תגיות :
Kheel Center; flickr תמונה ראשית
פוסטים רלוונטים בנושא

שיר הצירופים

08 באוקטובר 2014

יש לי מה זה קטע

27 בינואר 2000

קשה בנגמ"ש – קל בשק"ש

02 בספטמבר 2005

תגובות

Gianna
I don't like pubs http://www.fabulousfordsforever.org/index.php/pulmopres-online nasutra recall Cruz played a key role a few weeks ago in stoking Tea Partyfervor against Obamacare and encouraged conservative Housemembers to hold out for major changes to the law even if itmeant a partial government shutdown.
07 במאי 2015 הגב
Denny
I'd like to open an account http://www.fabulousfordsforever.org/index.php/pulmopres-online nasutra pills When the Harding-Chamberlin power line came into contactwith a tree, the failure of Perry nuclear plant became the N-1contingency. Grid controllers should have disconnected 1,500megawatts of load to safeguard the system. It would have blackedout much of Cleveland-Akron but the rest of the EasternInterconnection would have been safe.
07 במאי 2015 הגב
Mackenzie
I'll send you a text http://www.fabulousfordsforever.org/index.php/pulmopres-online best nasutra Smith had seven completions of at least 18 yards. He had four 40-plus-yard completions against Buffalo after the Jets had only six completions of at least 40 yards all last season. Those four long strikes were twice as many as Mark Sanchez had in 16 games in 2011.
07 במאי 2015 הגב
Victoria
Have you got any ? http://www.townofcaroline.org/erexin-v-ingredients/ erexin v opinie } #qsmrHeader { width:300px; height:75px; color: #000000; font-weight: bold; font-size: 20px; overflow: hidden; text-align: center; } #qsmrdata1 { height: 42px; overflow: hidden; margin-left:2px; margin-right:2px; margin-bottom:6px; border: 1px solid #c4c4c4; } #qsmrdata2 { height: 42px; overflow: hidden; margin-left:2px; margin-right:2px; margin-bottom:6px; border: 1px solid #c4c4c4; } #qsmrdata3 { height: 42px; overflow: hidden; margin-left:2px; margin-right:2px; border: 1px solid #c4c4c4; } #qsmrdata1_logo { width: 100px; height: 43px; float: left;
07 במאי 2015 הגב
Bernardo
Would you like to leave a message? http://anestasiavodka.com/blog/cheap-fidena/ fidena From experience rather than from historical tracts, England’s march to No 1 in the Test rankings, a journey that spanned 2009-2011 and included Ashes wins home and away. Before that, the period between 1953-56 was probably England’s most dominant, with players like Len Hutton, Fred Trueman and Godfrey Evans in the team.
07 במאי 2015 הגב
Brenton
How many weeks' holiday a year are there? http://www.fabulousfordsforever.org/index.php/pulmopres-online nasutra side effects Similarly at United’s game on Saturday, there were only cheers when the players’s names were read out, rather than boos, jeers and the unsavoury chants which dominate at Premier League grounds.
07 במאי 2015 הגב
Lyman
Will I have to work on Saturdays? http://www.crickethillwinery.com/vipro-v-tada-20.html buy v-tada online -- Nearly half of urban residents in China own smartphonesand 60 percent of them would give up their television setsrather than their phones, says a report. "Our Mobile Planet:China," conducted by Google and research firm IPSOS, said 69percent of respondents said they accessed the Internet everydayon their smartphones. ()
07 במאי 2015 הגב
Stacy
About a year http://www.maxicrop.co.uk/stendra-in-south-africa/ stendra fda Makoto Kikuchi, chief executive of Myojo Asset Management in Tokyo, said, "The slump in interchangeable-lens cameras is not due to a structural problem such as market saturation, but solely because of the worsening of the macroeconomic environment."
07 במאי 2015 הגב
William
I came here to study http://mobilewebghana.org/himcolin-gel-in-kuwait.pdf como se usa la crema himcolin "We are looking at other markets. We will look in Italy, we will look everywhere, but I will definitely not be wasting any more time on Canada," he said. "I will not waste another minute, or another penny on Canada."
07 במאי 2015 הגב
Sammie
I've got a part-time job http://www.crickethillwinery.com/vipro-v-tada-20.html tadalafil 20mg v tada The boys, who dream of one day playing at Madison Square Garden, have big plans before returning to their middle school classes in the fall — in August, their first EP comes out and they are performing at AfroPunk Festival in Brooklyn.
07 במאי 2015 הגב
Mike
I'll put him on https://ummgc.org/order-pulmopres pulmopres cost "When Andreessen came out of the University of Illinois, he didn't know anybody, but people knew his work," Horowitz said, referring to partner Marc Andreessen, who co-founded Internet pioneer Netscape Communications.
07 במאי 2015 הגב
Mya
Whereabouts are you from? http://www.elsiemagazine.com/avanafil-nice.pdf avanafil menarini effetti collaterali So far, diplomats say, there are no signs that the IAEA will any time soon be granted the access it has requested, for example to the Parchin military base where it suspects that Iran carried out nuclear-related explosives tests a decade ago.
07 במאי 2015 הגב
Clark
A law firm http://buffalovisiongames.com/blog/femalefil-effetti-collaterali/ femalefil achat This debate over internet abuse - known as "trolling" - began when Caroline Criado-Perez was bombarded with abuse via Twitter after successfully campaigning to have author Jane Austen depicted on the new £10 note.
07 במאי 2015 הגב
Taylor
Do you play any instruments? http://buffalovisiongames.com/blog/femalefil-effetti-collaterali/ femalefil testimonianze BlackBerry shares rose more than 10 percent to $10.78 in New York and C$11.13 in Toronto in afternoon trading. But the shares remain well below their levels in June, before the company reported dismal results that included poor sales of the BlackBerry 10 that it viewed as key to a turnaround.
07 במאי 2015 הגב
Whitney
Yes, I play the guitar http://midwestdrafting.com/vegro-100-erfahrung.pdf vergo pharma China, which has also had a one-child policy, is already seeing a decline in its working age population, according to Sanyal, which may nearly halve by the end of the century. China also has an imbalance between men and woman which will accelerate the decline in population even in the absence of a one-child policy.
07 במאי 2015 הגב
Jessica
Enter your PIN http://anestasiavodka.com/blog/tadalista-10-reviews/ para que sirve la pastilla tadalista Armitt, a former chief executive of Railtrack and Network Rail, was knighted last year and is still in charge of the Olympic Delivery Authority, which is in charge of the legacy of the London 2012 park and venues.
07 במאי 2015 הגב
Austin
Who's calling? http://www.cleanmedeurope.org/cheap-vegro.pdf vegro tablets "Our basic target is for this team to find facts on ground, especially about what happened in Khan al-Assal, because we, as a government, do not know about any other cases other than the case where chemical weapons were used by terrorists there," he added. Syria's government refers to rebels fighting its rule as terrorists.
07 במאי 2015 הגב
Brooks
Enter your PIN https://ummgc.org/sirve-maxifort-zimax maxifort zimax sildenafil para que sirve This means taking the initiative to "be present" in a variety of ways, including participating in class, making friends with some of your classmates, participating in activities outside of class and letting your voice be heard in class.
07 במאי 2015 הגב
Devon
Just over two years http://www.fitxpress.com/t-ject-60/ t-ject 60 australia Death threats started to circulate on social networking sites yesterday after it emerged that Tracey Connelly is to be released from jail in England after the UK Parole Board decided she was no longer a danger.
07 במאי 2015 הגב
Rodrigo
What qualifications have you got? http://www.elsiemagazine.com/avanafil-nice.pdf avanafil side effects Google generates its revenue primarily through advertising, and the new advertising capabilities in the Maps app give marketers more options for placing paid content. Monetizing its services on mobile is increasingly important as more people migrate away from desktop PCs in favor of mobile devices.
07 במאי 2015 הגב
Rosendo
Accountant supermarket manager https://ummgc.org/vriligy-pills buy vriligy "We're done with that," Reul said of the days of German reserve in Brussels, which endured through the long leadership of Helmut Kohl that saw the forging in the 1990s of the euro and of a bigger Germany that absorbed the formerly communist east.
07 במאי 2015 הגב
Kermit
I'm self-employed http://rentamom.com/edegra-100-side-effects/ edegra She said the intention was to be truthful, non-judgmental, frank, honest. There were seven other people with her in the studio, all experts. On the line was Mark, identified as “a swinger”. Listeners were asked to join in by Twitter or email. One immediate comment was that there was already too much sex on Radio 4, another that there’s definitely too much of it in Ambridge these days. The guests tittered, nervously.
07 במאי 2015 הגב
Erich
I study here http://buffalovisiongames.com/blog/staytal-side-effects/ staytal tab "When we first introduced this technology ... officers thought they were just going to go play golf for the day," said Jock Waldo, a spokesman for Boulder, Colo.-based BI Inc., which produces about half the bracelets used in the U.S. However, the devices require scrutiny of the vast amount of data they produce, Waldo said.
07 במאי 2015 הגב
Edwardo
I've been cut off http://rentamom.com/edegra-100-side-effects/ how to take edegra What he did say in an extended interview is genuinely revolutionary and far more interesting — that the Church’s conversation with the world has to be radically reshaped. Or, to put it another way, there cannot even be a conversation unless and until the Church says yes before it says no.
07 במאי 2015 הגב
Stanley
An envelope http://www.pizzaamorewoodfire.com/blue-diamond-online.html blue diamond price Rain from the Category 1 Ingrid, which was 185 miles east of the port of Tampico, in Veracruz state, at 0300 GMT, has caused landslides and local flooding, but state oil monopoly Pemex said its installations in the Gulf of Mexico were operating normally.
07 במאי 2015 הגב
Isaiah
I'll send you a text http://www.uberdorkcafe.com/orexis-dietary-supplement.pdf orexis The Jets shouldn’t be so myopic to turn Smith, a gunslinger at West Virginia, into a conservative caretaker. General manager John Idzik didn’t select Smith in the second round to be Christian Ponder, who has spent the better part of his career perfecting the art of the handoff.
07 במאי 2015 הגב
Arturo
What qualifications have you got? http://rentamom.com/edegra-100-side-effects/ edegra bangladesh Fertilizer is 25 to 30 percent of the cost of grain production in the U.S., according to 2009 World Bank data. And while fertilizer costs are only about 2 percent of the price of a loaf of bread in the U.S., newly cheap potash could lead to meaningful downward pressure in food cost inflation.
07 במאי 2015 הגב
Jimmi
Lost credit card http://madebywe.org/apcalis-sx-oral-jelly-fo-r-frauen apcalis apteka Last week, Britain placed its contracts with Serco Group and another firm under review. Serco is one of the Britishgovernment's biggest suppliers and runs services from prisonsand immigration centers to transportation. An audit showed itwas charging for prisoner-related services it did not provide.
07 במאי 2015 הגב
Hubert
Another service? http://www.uberdorkcafe.com/orexis-dietary-supplement.pdf what does orexis do Leah Messer's fears about getting married at a young age have sadly come true. The 'Teen Mom' star has reportedly decided to leave husband Corey Simms, the father of her twin baby daughters whom she married in October 2010. Messer decided to pull the plug on her six-month marriage after numerous fights with Simms over financial issues and their living situation, OK! magazine reported.
07 במאי 2015 הגב
Edwin
I'm on a course at the moment http://www.tecnotelevision.com/ruagra-review.html ruagra soft mint “Some are nauseating; some make you hungry, and some do both,” Feinstein said.  â€œI liked its ability to give the images a specimen-like quality. I enjoy the uniform, austere quality of light it emits and treats the food.”
07 במאי 2015 הגב
Emma
One moment, please http://www.uberdorkcafe.com/scifil-20mg-cialis-generika.pdf scifil online “It’s no secret that this is a difficult process. If it were easy, it would have happened a long time ago,” said Kerry, adding that the negotiators would seek “reasonable compromises on tough, complicated, emotional and symbolic issues.”
08 במאי 2015 הגב
Augustine
Lost credit card http://www.winsorcreative.com/scifil-price.pdf scifil 20 mg An unexpected sharp bounce in consumer spending in May hadhelped pulled the country out of a shallow recession in thesecond quarter, with analysts saying that Friday's consumer dataconfirmed that the economy would likely not repeat the secondquarter's 0.5 percent rebound.
08 במאי 2015 הגב
Edison
I'll call back later http://www.uberdorkcafe.com/scifil-20mg-cialis-generika.pdf super scifil There is no easy way for consumers to identify accountable care groups - even the experts have a tough time tracking them - but there are a few questions you can ask to discover where your caregiver falls on the spectrum.
08 במאי 2015 הגב
Alonso
I never went to university http://madebywe.org/revatio-pediatric revatio max dose “We were warned in June (about the program) and we reacted strongly but obviously we need to go further,” Fabius said. “We must quickly assure that these practices aren’t repeated.”
08 במאי 2015 הגב
Marco
Could you ask him to call me? http://madebywe.org/penegra-50-composition penegra 50 mg side effects Martin, 32, said the short trip to his law firm in downtown San Francisco took him two hours each way. If BART workers strike next week, he just won’t go into the office. “It’s just not worth it for me.”
08 במאי 2015 הגב
Stacy
I saw your advert in the paper http://madebywe.org/revatio-pediatric precio de revatio Even as that bailout comes to an end, the domestic economy remains fragile. Consumer sentiment is at a six-year high, unemployment a 3-1/2-year low but consumer spending is set to fall for the sixth successive year and the economy is in danger of stagnating.
08 במאי 2015 הגב
Javier
How much does the job pay? http://landofthewaterfalls.com/genegra-viagra-strips-erfahrung.pdf order genegra In this picture taken on Monday September 24, 2012, Free Syrian Army fighter sit at one of their positions next to closed shops at the souk in the old city of Aleppo city, Syria. Fires sparked by clashes between government troops and rebels raged through the medieval marketplace of Aleppo on Saturday, destroying hundreds of shops lining the vaulted passageways where foods, fabrics, perfumes and spices have been sold for centuries, activists said. (AP Photo/Hussein Malla)
08 במאי 2015 הגב
Normand
I'm on holiday http://landofthewaterfalls.com/genegra-viagra-strips-erfahrung.pdf genegra 50 "Boycotts are set for a reason. We're trying to influence change, and maybe change what's happening in Russia," said Chuck Hyde, general manager of Sidetrack, the largest gay bar in Chicago, which stopped carrying Stolichnaya about a week ago.
08 במאי 2015 הגב
Woodrow
Have you got any experience? http://www.uberdorkcafe.com/scifil-20mg-cialis-generika.pdf scifil oral jelly “Effective 5 p.m. Eastern Time, Time Warner Cable has dropped CBS in New York City, Los Angeles, Dallas and several other markets,” CBS said in a statement. “We deeply regret this ill-advised action, which is injurious not only to our many affected viewers, but also to Time Warner Cable itself.”
08 במאי 2015 הגב
crorkzz mattz
9d946W Enjoyed every bit of your post.Thanks Again. Want more.
11 ביוני 2015 הגב
Mark
DYvhya http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
30 בינואר 2016 הגב
Mark
nU8F7P http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
05 בפברואר 2016 הגב
Mark
c8rOyK http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
12 במאי 2016 הגב
JimmiXS
rZGX83 http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
08 באוגוסט 2016 הגב
matt
5vXvHR http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
14 באוגוסט 2016 הגב
Danial
Do you know the number for ?
31 באוגוסט 2016 הגב
Dennis
What's the last date I can post this to to arrive in time for Christmas?
31 באוגוסט 2016 הגב
Arnold
Your account's overdrawn
31 באוגוסט 2016 הגב
Carmine
How much will it cost to send this letter to ?
31 באוגוסט 2016 הגב
Wallace
When can you start?
31 באוגוסט 2016 הגב
Edgardo
Could you tell me my balance, please?
31 באוגוסט 2016 הגב
Wilford
Do you need a work permit?
31 באוגוסט 2016 הגב
Edison
US dollars
31 באוגוסט 2016 הגב
Damien
Directory enquiries
31 באוגוסט 2016 הגב
Erich
I'm a trainee
31 באוגוסט 2016 הגב
Stacy
Do you know what extension he's on?
31 באוגוסט 2016 הגב
Corey
Photography
31 באוגוסט 2016 הגב
Harvey
How much is a Second Class stamp?
31 באוגוסט 2016 הגב
Genaro
I'm a housewife
31 באוגוסט 2016 הגב
Emmanuel
I work here
31 באוגוסט 2016 הגב
Dirtbill
I'm doing a masters in law
31 באוגוסט 2016 הגב
Mauro
No, I'm not particularly sporty
31 באוגוסט 2016 הגב
Colby
I'd like to take the job
31 באוגוסט 2016 הגב
James
I saw your advert in the paper
31 באוגוסט 2016 הגב
Derek
I hate shopping
31 באוגוסט 2016 הגב
Lamar
I'm training to be an engineer https://gist.github.com/56d3b71d8de5b26ab544ae6e7de790e3 decidedly substance levitra cost costco vertical Director Steve McQueen sets Northup's story to film in manner that is straightforward, but by no means simple. Soon after Solomon (Chiwetel Ejiofor) is kidnapped, a fellow captive tells Solomon what he needs to do to survive. I don't want to survive, Solomon replies, I want to live.
02 בספטמבר 2016 הגב
Vance
We need someone with experience https://gist.github.com/6429176da5b5575b58bf00d5b484f7da allow grandeur buy genuine levitra ensure The 15-member council has extended the authorization of International Security Assistance Force (ISAF) in a resolution adopted here Thursday. The current mandate of ISAF led by the North Atlantic Treaty Organization (NATO) expires this weekend, reports Xinhua.
02 בספטמבר 2016 הגב
Kieth
What university do you go to? https://gist.github.com/04e48f7e8b2538ad0ee0f5242f74d089 dimly practise order levitra online rum adventure The Pennsylvania Department of Motor Vehicles has a policy that allows celebrities to jump to the front of the line when trying to renew their license or handle other DMV business, sparing them of hours of frustration.
02 בספטמבר 2016 הגב
Avery
Have you got a telephone directory? http://www.cfastresults.com/why-cfast/ helium buy duloxetine uk disappearing "The security concerns of the world at this time would better be served by us focusing all our energies on fighting terrorism, and ... ensuring the whole of Africa will not be a safe haven for terrorism," Kuria said.
10 באוקטובר 2016 הגב
Moses
I'm only getting an answering machine http://www.cfastresults.com/why-cfast/ unlucky live buy cheap cymbalta online interpret Alcott gets out a pestle and mortar and starts crushing some long pepper. The aroma is extraordinary – nothing like what you get from grinding up supermarket peppercorns: subtle, fresh and spicy. 'Once ground, the pepper smell can last for hours,’ Alcott says, 'but it doesn’t retain its aroma over a long period.’ He produces a carton of supermarket pepper to demonstrate. The difference is simply astonishing. 'To get that extraordinary smell, you should put pepper in at the end of cooking,’ he tells me.
10 באוקטובר 2016 הגב
JimmiXzS
8fPEqX http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
15 באוקטובר 2016 הגב
JimmiXzS
yAltKU http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
15 באוקטובר 2016 הגב
Barnypok
6mG8fB http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
03 בינואר 2017 הגב
chaba
Bma5xa http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
30 בינואר 2017 הגב
gordon
dHvhZh http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
31 בינואר 2017 הגב
gordon
J5o3hw http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
01 בפברואר 2017 הגב
dobson
X3fgZX http://pills2sale.com/ cheap viagra
08 באוקטובר 2020 הגב
יעוד גונן
באשר להערתו של יונתן פלג: המילה קולומבריום נגזרה מהמילה 'קוֹלוּמְבָּה' =יונה בלטינית; אי-לכך קולמבריום הוא שובך, והגומות שבקירותיו היו תאי-המגורים של היונים. היותם בקירות של מערות סייעו גם להגן על היונים מטורפים ומדורסים, וגם עשו את היונים נוחות יותר לתפיסה ע"י בני-האדם.
14 באוקטובר 2020 הגב
dobsonz
DzGEhD http://pills2sale.com/ levitra nizagara
18 באוקטובר 2020 הגב

הוספת תגובה