דוד מטהיטי קיבל סינוסיטי

רוביק רוזנטל | 14 ביוני 2013

23 הערות על להקת כוורת, לקראת סדרת הופעות הפרידה הסופיות בהחלט

1. בארסנל של כוורת, על פי אתר שירונט, 57 שירים. שניים מהם ("הורה היאחזות" ו"היו לילות") הם גירסאות כיסוי.

2. היוצר המוביל הוא דני סנדרסון, שכתב או השתתף בכתיבת המילים של 36 שירים, והלחין או השתתף בהלחנה של 38 שירים. אחריו אלון אולארצ'יק, שכתב או השתתף בכתיבת 18 שירים, והלחין או השתתף בהלחנת 5 שירים.

3. יוני רכטר, מלחין מרכזי במוזיקה הישראלית, תרם רק חמישה לחנים, חלקם כשותף, ולעומת זאת כתב או השתתף בכתיבת 5 מהטקסטים. המאזן של איציק קלפטר: ארבעה וארבעה. השיר היחיד שכתב גידי גוב ללא שותפים הוא "הפסקת חשמל".

4. כוורת מצטיינת בכתיבה משותפת. 18 שירים נכתבו על ידי שני כותבים או יותר. 8 שירים הולחנו על ידי שני כותבים או יותר מבין חברי הלהקה. "שיר הטמבל" נכתב על ידי כל חברי הלהקה. לעומת זאת 24 שירים נכתבו על ידי אותו כותב ומלחין, 19 מהם של דני סנדרסון.

5. בת ים זוכה לכבוד מיוחד ומופיעה בשני שירים: "והלילה כבר ירד על היקום ועל בת ים" (הבלדה על ארי ודרצ'י); "אם ייפתחו שערי ירושלים, אז ייפתחו גם שערי בת ים" (ארץ נהדרת). 

6. את השיר הכי קצר של הלהקה כתב דני סנדרסון, ובו ארבע מילים: "מסיפורי פוגי אפשר ללמוד". במקום השני שירו של יוני רכטר ובו 8 מילים: "תשמעו את השיר העצוב שכתבתי על מאיר פניגשטיין". מקום שלישי: "אולי תשים לי קצת סוכר בתוך התה, וכשנצא להפסקה לך אודה" (דני סנדרסון).

7. כוורת דוגלים בחריזה חופשית מאוד. דוגמה: "אם היו לי שערות ממש עד הרצפה/ לא הייתי מתאמץ לנקות את הדירה". וגם: "לא רצית לבוא אתמול, אמרת שיש לך עניינים/ זה שאת פוגעת בי זה צער בעלי חיים".

8. לכותבי כוורת חיבה יתרה למילים לועזיות פלצניות. דוגמאות: "אני חש מאוד לוקאלי, וכל כך סנטימנטלי" (מאיר ואלון); " דוד חזר מטהיטי התלהב וקיבל סינוסיטי/ וציפי בדרך לרומא נפל לה עמוד מהדיפלומה" (מחכים לשולה).

9. תרומת כוורת לג'יבריש המקומי: "לו לו לו לו לו לו לו לו הופ-טרארה, חָנֶרוֹ פֶּרוֹ טֶרוֹ קָרִינָר" (לו לו). ויש עוד: "ז'ה נה טרה פה לה שנסון, לה בולליון לה שטרמפפון") לאמור א'לאבי).

10. שביעיית לא קשור (1): "מקטן ועד גדול, מקמץ ועד סגול, בקולי קולות יפיצו תהילה" (האיש הכי מהיר).

11. שביעיית לא קשור (2): "האכיל אותן מרק, כשהקיאו הוא שתק, הוא לקח אותן לסרט כל יומיים" (המגפיים של ברוך)

12. שביעיית לא קשור (3): "כשעליתי לגן אז גידלתי שפם/ הילדים בי חשדו ובצדק" (שירות עצמי).

13. כוורת מאוהבת בקיצורי דיבור ישראליים: לפתוח ת'גרון, אנ'לא זוכר, ס'תובבנו וירדנו חזרה, מפנה לו ת'גב ועוד ועוד.

14. כוורת אוהבת ציטוטים משירת ילדים עברית קלאסית. דוגמאות: "בוא אלי, גוליית נחמד, שב אצלי על כף היד" (בעקבות "פרפר נחמד"), "בין הרים ובין סלעים, בשדות ובכרמים, דמות עוברת כמו רוח הוריקאן" (בעקבות שיר הרכבת).

15. וגם ציטוטי שירים קודמים, כמו "בשבעים ושתיים השיער זרם, סַפָּרים בכו בלילה, לא נשמע קולם". המקור: "הגברים בוכים בלילה, לא נשמע קולם" בשירו של אלון אבידר.

16. שירי כוורת עמוסים משחקי מילים מכל הסוגים. דוגמיות: "קולט גלי צה"ל וקולט עלייה"; "כשהשקט מדבר בשביל עצמו באין עונים" (הבלדה על ארי ודרצ'י); "העבירו את הזמן בכדי לפנות מקום לעוד זמן" (סיפור הארון). 

17. כותבי כוורת אוהבים להשתעשע בצירופים וניבים. כמה מהם מרוכזים ב"היי-יו-יה", כמו "מהג'וב מיד פוטר/ כי יש סוף לכל דוור"; "שניים קפצו אליו מיד/ טובעים השניים מן האחד". 

18. ולמי שלא ידע עד היום, "היי יו יה" היא קריאת עידוד עוד ממסעות הנוער בשנות הארבעים והחמישים.

19. ויש גם מותג נוסטלגיה, הלא הוא "שיעור מולדת", על ילדותם היפה של זמרי כוורת ובני דורם.

20. משפטים בלתי נשכחים (1) "זה לא יוסף זה לא יוסף, זה לא יוסף".

21. משפטים בלתי נשכחים (2) "הייתי נותן לה שק של סנטימנטים".

22. משפטים בלתי נשכחים (3) "משה כן, משה לא, משה מה יהיה היום".

23. ומשפט צידה לחיים, מבית היוצר של עלי מוהר ויוני רכטר: "הו, לך ישר, לך לבד, אל תפחד. אל תכעס, לך תמים, לך אחד". 

משפט השבוע

"המשיח יראה את מה שעושים פה בוועדה והוא לא יגיע" (משה גפני לדודו רותם בוועדת החוקה. אל דאגה גפני, המשיח כבר שכר את רני רהב)
תגיות :
ybenyaakov; flickr תמונה ראשית

הוספת תגובה