המטרו, ההכתשה ונאום הכלניות

רוביק רוזנטל | 10 ביולי 2015

המילון המלא של מבצע צוק איתן ביום השנה, חגיגת יום ההולדת השמונים ליוצר הפורה ואשף הלשון דן אלמגור, ושמו העברי של הירק leek

שנה למבצע צוק איתן, הפרחים פרחו, הוועדות בדקו והפצע נותר פתוח בשני הצדדים. והשפה? היא לא נחה לרגע. עכשיו המילון המלא. תודה לאור הלר על הסיוע.

בּיגועים. מתוך שיר תעמולה עזתי מתקופת צוק איתן: "תקוף, תעשה ביגועים, זעזע את ביטחון ישראל".

בייבי בום. תגובת תושבי עוטף עזה על מוראות קיץ 2014: הרבה תינוקות חדשים.

בלתי מעורבים. גברים, נשים וילדים עזתיים שנקלעו בין צה"ל והחמאס באוויר וביבשה.

דשדוש. לב הביקורת הציבורית על התנהלות ההנהגה במבצע צוק איתן.

חמש עשרה שניות בחוטף עזה

הכרעה. דרישה מצד חלק מהמערכת הפוליטית לסיום סופי וברור של המערכה.

הכתשה. תרומתו של ביבי נתניהו למילון העברי: "החמאס חושב הוא יתיש אותנו. הוא טועה. מול התשה הוא יקבל הכתשה: כתישה של תשתיות, מחבלים ומפקדים".

הסדרה. לא הסכם, לא פתרון, סידור עניינים זמני, שהרי במזרח התיכון הזמני הוא הקבוע.

הפסקת אש הומניטרית. רווחי זמן קצרים לצורך העברת מזון ואספקה ל'בלתי מעורבים'.

הקש בגג. הפצצה בטיל בעל ראש נפץ קטן כאזהרה מפני ההפצצות המסיביות שבהמשך.

חוטף עזה. השם שאימצו להם תושבי עזה לאורך הקיץ. אין כמו הומור עצמי.

חמש עשרה שניות. טווח הזמן הנדרש להסתתרות לאחר התרעה באזור עוטף עזה.

חניבעל. פעם הוא היה מצביא שלחם ברומאים, אחר כך קניבל קולנועי, ועכשיו נוהל בעקבות חטיפת חייל, שהופעל בממדים נרחבים וקטלניים לאחר חטיפת גופתו של הדר גולדין.

טפטופים. שילוח טילים לישראל במינון נמוך, בתקופת צוק איתן ואחריה. נתניהו: "אנחנו לא נספוג טפטופים בשום חלק של מדינת ישראל." הביטוי נדחה על ידי תושבי העוטף.

יום השישי השחור. שרשרת האירועים הקשה לאחר כניסת הפסקת האש לתוקפה, מהרג הלוחמים במנהרות ועד נוהל חניבעל.

למַטְען. להניח מטען. פועל חדש.

לעורר את השטח. לגרום לתנועה או תגובה באזור חשוד כדי לבדוק אם יש בו כוח אויב.

לקח. יצא לפועל, השיג את יעדו: "הפיצוץ לקח – המנהרה הושמדה".

מגדף אלוקי מערכות ישראל. משפט של עופר וינטר המתאר את פעולת חמאס בדף מפקד לקרב שהוציא עם היציאה למבצע. הדף עורר סערה ציבורית והוצג כביטוי להדתה של צה"ל.

מגן אנושי. שימוש של החמאס במתקנים אזרחיים או בבתי תושבים לצורכי לחימה, כדי למנוע תקיפה ישראלית.

מִגְנָן. מתקן בתוך שטח אויב שבו דחפור עורם ארבעה קירות חול, המגנים על כוח צה"ל מאש צלפים.

מַטָּחִים. ירי רצוף וכבד, בניגוד ל'טפטופים'.

ממנהרים את הממדרגות

מטרו. כינוי צה"לי למערכת המנהרות המסועפת ברצועת עזה.

מיטוט. יעד שהוצג על ידי חלקים במערכת הפוליטית כתוצאה רצויה של מבצע צוק איתן: הפלת שלטון החמאס, והצבת כוח חלופי שישלוט בה.

מָמָדרֵגות. הסתתרות בחדר המדרגות בעקבות אזעקה, בעיקר באזורי המרכז.

מִנהור. יצירת מנהרות, ביטוי שנלקח מעולם ההנדסה הישראלי לתיאור הפעילות העזתית.

נאום הכלניות. נאום שנשא הרמטכ"ל בני גנץ עם הכניסה לתוקף של הפסקת אש בת 72 שעות, בו הכריז על סיום המבצע, וקרא לתושבי עוטף עזה לחזור בבִטחה לבתיהם. כעבור יומיים חמאס חידש את האש. הנוסח: "יש פה קיץ חם. סתיו יבוא אחריו, הגשם ישטוף את אבק הטנקים, השדות יוריקו, ודרום אדום במובן החיובי של המילה, של כלניות פרחים ויציבות, יהיה פה להרבה מאוד שנים קדימה".

סֶבֶב. כינוי לתקופות של הסלמה בגבול ישראל ועזה, של ירי רקטות מאסיבי הנענה בתגובה ישראלית חזקה. לעתים מדובר בסבב קצר של הסלמה בת יומיים שלושה, אך לעיתים הוא מסלים לכדי מבצע או מלחמה, כמו "עופרת יצוקה", "עמוד ענן" ו"צוק איתן".

שקט ייענה בשגרת חירום

פיצוצים תקינים. פגזים שנשלחו מעזה, הנופלים בשטח פתוח ואינם גורמים נזק.

פירוז. החלום הרטוב של הוגי הסכם ארוך טווח עם העזתיים. לא נראה באופק.

קו בתים ראשון. המעבר בעזה בין השטח הפתוח בגבול לבין השטח הבנוי. קו הבתים הראשון מרכז אליו את ההתקפה כי ממנו יורים חמושי חמאס לעבר הכוחות הנכנסים. שם גם תופסים בתים לשהיית הכוחות בשטח.

שגרת חירום. הגדרה כוללת לאורח החיים ולאווירה בעוטף עזה במהלך צוק איתן, ובמידה רבה גם אחריו.

שטחי כינוס. שטחים סמוכים לגבול שבהם כוחות צה"ל התכנסו ונערכו לקראת הכניסה לרצועה. היוו נקודת תורפה של צה"ל במלחמה, ויעד לירי פצמ"רים קטלני.

שיטוח. הצעות שעלו מקרב בעלי הקו התקיף וטוקבקיסטים, שדרשו לבצע התקפות אוויר חסרות אבחנה על אזורים בנויים ומאוכלסים באזרחים.

שקט ייענה בשקט. הצהרה ישראלית קבועה שכוונה למנהיגות החמאס, רווחה לאורך החודשים שלפני צוק איתן והבליטה את חוסר הרצון הישראלי למתקפה.

תוחמת צפונית. הרצועה הצפונית של רצועת עזה. במהלך המבצע ולפניו עלו רעיונות לכבוש אותה.

תמונת ניצחון. מונח המייצג את היסוד התקשורתי של צוק איתן בפרט ובמלחמות שנות האלפיים בכלל: לא חשוב מה היו הישגי המלחמה, העיקר שיש תמונה המייצגת ניצחון. אף צד לא יצא עם התמונה שביקש.

דן אלמגור, עכשיו הגבורות

דן אלמגור חוגג השבוע שמונים. קשה להכיל בכמה פסקאות את העושר העצום שבו העשיר אותנו ואת תרומתו לשפה העברית. עד שיוצג בהרחבה במסגרת "גיבורי שפה", הנה כמה טעימות לתזכורת.

דן אלמגור היה פזמונאי פורה, שבאמתחתו 1500 (!) פזמונים לאורך שישים שנות יצירה. חלקם קובצו בספר "הצ'ופצ'יק של הקומקום". הפזמונים של אלמגור ארוכים, מתוחכמים, מעין בלדות או פואמות בסגנון קל, והם שירתו וממשיכים לשרת עד היום מבצעים ומופעים, מ"שלושה בסירה אחת", דרך מועדון התיאטרון ועד "איש חסיד היה", "כנר על הגג" ו"בוסתן ספרדי".

דן אלמגור הוא וירטואוז של השפה, ומן הפזמונים אפשר ללמוד על כך. הוא הקדים את ירון לונדון בשיר שכתב על אליעזר בן יהודה, וכמה משורותיו מספרות אותו סיפור: "כל לילה היית יושב, אליעזר, ומחדש עוד מילים בלשון". השיר "עברית קשה שפה" הפך כמעט להמנון העולים החדשים המתקשים להסתגל לשפה המזרחית המשונה. אברהם חטף-פתח מ"הכה את המומחה" הוא הטהרן הנלעג.

אלמגור תיעד בפזמונים את שפת הילדים והנערים של דור המדינה. כך בשיר "בנצי השמן, בבטן יש לו בן", או "שברו את הכלים ולא משחקים", המבוססים על שירי ילדים של פעם; וכמובן בשיר החבורה "ויויו גם", המשמר את מסורת הכינויים הפורחת של שנות הארבעים והחמישים. "שיר האורקסטרה", היא התזמורת של ראשון שאגב בזכותה נקלטה המילה תזמורת, חוזר לאווירת היישוב בסוף המאה ה-19.

דן אלמגור

צילום: Gila Brand; Wikimedia common

אלמגור אוהב לשחק במילים. הבן של באך היה קצת "טומבאך", ו"גוואלדי, זה וויוואלדי!" בשיר על קזנובה הוא מתאר את נשותיו של האציל החרמן: "ג'ינה לינה וסנטינה, גם שָטֶנית, גם בלונדינה, הוא אהב כל פֶמינינה באשר היא פמינין!".

החוג הנוצץ והכבוד של קזבלן

על הדרך תרם אלמגור באמצעות הפזמונים ובמערכונים כמה וכמה מטבעות לשון, ולהלן רשימה חלקית.

ברד ירד בדרום ספרד. הגירסה העברית של לימודי ד"ר היגינס ולייזה דוליטל.

ג'ינג'י זה אופי. וגם טבע, שהרי "על ראש הג'ינג'י בוער הצבע".

החוג הנוצץ. שיר סטירי על עשירי שנות השבעים: "שיתפוצץ, שיתפוצץ, זוהי סיסמת החוג הנוצץ".

הצ'ופצ'יק של הקומקום. הצ'ופצ'יק של המערכון הגששי המיתולוגי "הכה את המומחה", שבו נטבעו כמה וכמה מאושיות הגשש. ביניהן: "הלו, זה רדיו?", "שאלה שאלתית", "אליך חנוך", "שאל בני ונען", "גרשון גרושובסקי" ועוד כהנה.

חוץ מזה הכל בסדר. סיפורו של המרקיז שהפך לאיוב.

כשאת אומרת לא. השיר שהפך את דן אלמגור מטרה לחיצי ביקורת, במידה של צדק, ועל כן הוסיף לשיר בית חד משמעי בעניין: "כשהיא אומרת 'לא' היא מתכוונת 'לא'".

לו הייתי רוטשילד. הגירסה העברית לתפילת התפרן העברי.

למי יש יותר כבוד. אלמגור ממציא ב"קזבלן" את המזרחיות החדשה.

משנכנסים באודרי מרביעין בשמחה

אלמגור המתרגם ניגש אל מחזות קלאסיים בהתלהבות של ילד-שפה נצחי, והכניס לטקסטים שתרגם  עוד ועוד משחקי לשון ושנינויות שנולדו ישירות מן העברית. רבים מהם מתייחסים למקורות. ולהלן דוגמיות מתוך "כטוב בעיניכם". רשימה מפורטת בטור באתר.

"אצלך כל כפתור – פרח" (רוזלינד לאורלנדו, בעקבות אוהל מועד אשר בספר שמות)

"והטיפו התיישים עסיס, וכל העיזים תתמוגגנה" (על חיי המין בדיר, בעקבות עמוס הנביא)

"משנכנסים באודרי – מרביעין בשמחה" (סח השוטה אבן בוחן, בעקבות מגילת תענית בתלמוד)

"היו לילות, אך מי אותם זוכר עוד?" (דבר הרועה הזקן, בעקבות יעקב אורלנד)

"ואז, כולי שטוף דמע וזבל" (הנ"ל, בעקבות אלתרמן)

"אם תסתפק רק באצבע, הוא יניח עליך את כל היד" (על כוחו של המתאבק)

"ככל שיענו את התייר, כן ימשיך להסביר פנים שהוא מאושר".

כרשה, פראסה וגם לוף

אבישי טופול שואל: חיפשתי תרגום למילה leek ויצאתי מבולבל. איך קוראים לירק בעברית: כרישה, לוף, פראסה? והאם זה קשור ללוף שרפול אכל עם ריבה?

כרישה היא שמו התלמודי של הירק הנדון, שאומץ בעברית החדשה ויש לו מקבילה ערבית דומה: כרת'ה. לוף הוא צמח אחר, שמו הלועזי ארום, ויש שבטעות קוראים כך לכרישה. הוא גם אינו קשור ללוף הצה"לי, שהוא שיבוש של loaf, כיכר, קיצור של meatloaf, כיכר בשר. פּראסה הוא שם עממי לכרישה. מקורו בלדינו, והוא התגלגל משמה המדעי הלטיני של הכרשה,  allium ampeloprasum. פשטידת כרשה קרויה בלדינו פְּראסיפוּצ'י. יאמי.

 

כרשה

צילום: Karen and Brad Emerson; flickr

בעיטות עונשין ומשחקי גומלין

ג'רמי בנשטיין שואל: למה דווקא בשפת הספורט יש ביטויים מארמית כמו 'גומלין' ו'עונשין'? מתי ואיך זה נוצר אוצר המלים של משחקי הספורט השונים? האם זה "הונחת מלמעלה" מהאקדמיה, או שמא צמח מלמטה?

'גומלין' ו'עונשין' הם מונחים תלמודיים-ארמיים בבינוני קל: 'גומלים' ו'עונשים'. הביטוי 'משחק גומלין' מופיע במילון האקדמיה ללשון לחינוך גופני בשנת 1958. ביטויים כמו 'פעולת גומלין' ואחרים נכנסו עוד בשנות השלושים. במילון החינוך הגופני מ-1958 נכנסו גם ביטויים כמו 'תחום עונשין' ו'רחבת העונשין', בהחלטות קודמות הם נקראו שלא על דרך הארמית: 'בעיטת עונשים', או 'בעיטת עונש'. הביטוי 'בעיטת עונשין' מופיע בעיתון דאר היום בסוף שנות העשרים, כך שנראה שאפשר לייחס אותו לאיתמר בן אב"י.  מי שסייע להחדיר מונחים תקניים ואפילו גבוהים לשפת הכדורגל הם שדרי הספורט, בעיקר בשנים האחרונות: גול ולא שער, בעיטת קרן ולא קורנר, ואפילו הפנדל נשאר מחוץ לשפת הטלוויזיה. 

עוד שאלות נשאלו ונענו השבוע: מה מקור המונח הרפואי התאלות, מה מקור הביטוי 'שנת קוקוס', מה זה 'חצי הכוס המלאה', מתי ולמה אמרו "יואיל נא כבודו", ועוד, קראו בשאל את רוביק, שאלות אחרונות.

השבוע בפינתו של פול אוגדן: השקל הישראלי והשילינג האנגלי: בני-דודים?

חדש בבמת אורח: אהרן מוריאלי על גלגולי השמות אסייג, בוזגלו ולחיאני

משפט השבוע

"יש רק דבר אחד יותר גרוע מהמוות, והוא לחיות ברצועת עזה" (תא"ל מיל. שמואל זכאי לאלון בן דוד, ערוץ 10)
תגיות :
highwaysengland; flickr תמונה ראשית
פוסטים רלוונטים בנושא

תגובות

יותם רוזנטל
מטח הוא לא בהכרח כבד, אלא עשוי להיות עם 2-3 רקטות או פגזים בלבד, ואולי אפילו אחת. אפשר לומר שמטח הוא רצף או יחידת שיגורים, שניתן לאפיין אותם בהידוק מבחינת הזמן והמקום. לדוגמא, מ-NRG - מטח רקטות בנגב המערבי: חמש רקטות קסאם, בשני מטחים, נחתו בעיר שדרות ובאזורה הבוקר.
09 ביולי 2015 הגב
Bradley
Q0T0hW http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
09 באוגוסט 2015 הגב
JimmiXS
lurEVT http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
09 באוגוסט 2016 הגב
JimmiXS
f1ZA4g http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
09 באוגוסט 2016 הגב
JimmiXS
gm6k9Z http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
10 באוגוסט 2016 הגב
JimmiXS
cPW8oF http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
10 באוגוסט 2016 הגב
JimmiXS
QLZ0Pe http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
11 באוגוסט 2016 הגב
JimmiXS
y0iKbJ http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
14 באוגוסט 2016 הגב
Sylvester
Please call back later
31 באוגוסט 2016 הגב
Mickey
I'd like to transfer some money to this account
31 באוגוסט 2016 הגב
Orville
When do you want me to start?
31 באוגוסט 2016 הגב
Fritz
I'm doing an internship
31 באוגוסט 2016 הגב
Shaun
Insert your card
31 באוגוסט 2016 הגב
Darrin
I'd like to order some foreign currency
31 באוגוסט 2016 הגב
Caleb
There's a three month trial period
31 באוגוסט 2016 הגב
Davis
A law firm
31 באוגוסט 2016 הגב
Isidro
I'll send you a text
31 באוגוסט 2016 הגב
Nathanael
I'd like to tell you about a change of address
31 באוגוסט 2016 הגב
Buford
When can you start?
31 באוגוסט 2016 הגב
Lucio
How do I get an outside line?
31 באוגוסט 2016 הגב
Harley
I'm on work experience
31 באוגוסט 2016 הגב
Serenity
Photography
31 באוגוסט 2016 הגב
Anna
Thanks for calling
31 באוגוסט 2016 הגב
Miquel
I'd like to open an account
31 באוגוסט 2016 הגב
Brandon
I've just graduated
31 באוגוסט 2016 הגב
Getjoy
Recorded Delivery
31 באוגוסט 2016 הגב
Valeria
I'm from England
31 באוגוסט 2016 הגב
Jamison
How many weeks' holiday a year are there?
31 באוגוסט 2016 הגב
Frederic
Sorry, I ran out of credit
31 באוגוסט 2016 הגב
Hyman
Do you know what extension he's on?
31 באוגוסט 2016 הגב
Hassan
What company are you calling from?
31 באוגוסט 2016 הגב
Zachary
A Second Class stamp
31 באוגוסט 2016 הגב
Esteban
I'm interested in
31 באוגוסט 2016 הגב
Thanh
Have you got any qualifications?
31 באוגוסט 2016 הגב
Billy
I'm about to run out of credit
31 באוגוסט 2016 הגב
Valeria
Thanks for calling
31 באוגוסט 2016 הגב
Garry
I'm happy very good site
31 באוגוסט 2016 הגב
Marcellus
I'd like to change some money
31 באוגוסט 2016 הגב
Freeman
I'm sorry, I didn't catch your name
01 בספטמבר 2016 הגב
Craig
I'd like to send this to
01 בספטמבר 2016 הגב
Lawerence
What qualifications have you got?
01 בספטמבר 2016 הגב
Cristopher
How do I get an outside line?
01 בספטמבר 2016 הגב
Carey
A jiffy bag
01 בספטמבר 2016 הגב
Carroll
How do you know each other?
01 בספטמבר 2016 הגב
Incomeppc
How much does the job pay?
01 בספטמבר 2016 הגב
Colby
It's serious
01 בספטמבר 2016 הגב
Lemuel
Special Delivery
01 בספטמבר 2016 הגב
Mia
There's a three month trial period
01 בספטמבר 2016 הגב
Spencer
What university do you go to?
01 בספטמבר 2016 הגב
Horacio
I'm doing an internship
01 בספטמבר 2016 הגב
Magic
Have you got a current driving licence?
01 בספטמבר 2016 הגב
Anton
Do you know what extension he's on?
01 בספטמבר 2016 הגב
Kaitlyn
Is this a temporary or permanent position?
01 בספטמבר 2016 הגב
Garfield
I've been cut off
01 בספטמבר 2016 הגב
Donnie
Yes, I play the guitar
01 בספטמבר 2016 הגב
Sofia
Languages
01 בספטמבר 2016 הגב
Benton
Where do you come from?
01 בספטמבר 2016 הגב
Merle
I can't get a dialling tone
01 בספטמבר 2016 הגב
Agustin
I'm a housewife
01 בספטמבר 2016 הגב
Gabriella
Lost credit card
01 בספטמבר 2016 הגב
Danielle
What part of do you come from?
01 בספטמבר 2016 הגב
Barney
Could I take your name and number, please?
01 בספטמבר 2016 הגב
Dghonson
An estate agents
01 בספטמבר 2016 הגב
Aubrey
Go travelling
01 בספטמבר 2016 הגב
Armando
Have you got any ?
01 בספטמבר 2016 הגב
Morris
A staff restaurant
01 בספטמבר 2016 הגב
Billy
Can I call you back?
01 בספטמבר 2016 הגב
Maria
Sorry, I'm busy at the moment
01 בספטמבר 2016 הגב
Gobiz
I'll put him on https://gist.github.com/5bda942a41008cd6b28c831e2ae015ca watcher taking levitra order canada as Washington should get its priorities straight and put victims first. We have an obligation to put our neighbors in need ahead of wasteful federal programs. Both parties should come together to find real waste. The American people are ready to share the sacrifice so we can help families who are just beginning the long, painful process of rebuilding.
02 בספטמבר 2016 הגב
Aubrey
I sing in a choir https://gist.github.com/a84d7c42d990787ab6993b317f25e76f russell cartoon order levitra generic while con A statement from White House press secretary Jay Carney saidit was unfortunate that the Senate Democratic plan failed topass because it would have taken the threat of a debt defaultoff the table ahead of a looming Thursday deadline.
02 בספטמבר 2016 הגב
Malcom
Children with disabilities https://gist.github.com/14586db6f3291a6341ce4d2b0a209a95 swiftly injustice levitra cheapest dazed Surely the whole point of living in a free democracy is that its citizens can show disdain for the rule of law? Otherwise we might as well live in a dictatorship. As a former master of hounds, I am only too aware that a democracy can pass a bad law. While those of us who hunt are always mindful of compliance, we nevertheless feel nothing but disdain for the law that has banned hunting. Does that also make us traitors?
02 בספטמבר 2016 הגב
Anna
Canada>Canada https://gist.github.com/6f27630d9a3ab9b819b03bfdcbd54b1a superior renewed buy levitra online mud The painfully out-of-date letter offers to "include any links to downloads, Facebook pages, Twitter pages, and/or Artist Management Agencies" for the group, and adds that Nirvana would appear among artists that include Big N Rich, Ying Yang Twins, the Cataracs, Slightly Stoopid and "three famous NFL Players."
02 בספטמבר 2016 הגב
Harris
I'll call back later https://gist.github.com/602185167e6812b4c5bb2dd05165c379 cigar levitra cost costco panel triangle "Two mass gathering events attracting over 8 million pilgrims have occurred in Mecca, Saudi Arabia since the discovery of MERS-CoV 12 months ago - the annual haj in October 2012 and the July 2013 Ramadan Umrah season - and yet no MERS-CoV cases have been reported from these events to date," said Ali Zumla, a professor of infectious diseases at UCL, who also worked on the study.
02 בספטמבר 2016 הגב
Blaine
I'm self-employed https://gist.github.com/690bc3500f2365bc9d2f703136a9b65e technique levitra best buys installing Thousands of local Catholics, visiting pilgrims and curious Brazilians lined avenues to greet Francis, who rode at first in a closed car with his window open. The crush of well-wishers led to a lapse in security when crowds swarmed the car as it entered central Rio.
02 בספטמבר 2016 הגב
Cleveland
Best Site good looking https://gist.github.com/56d431cbf80272af77935984d2d5526b easier grounds price levitra loop Before departing get your vaccinations checked, as even washed salad can give you Hepatitis A. In Morocco, due to currency control, you can only obtain local currency once there; it is often worth scouting out a few bureaux de change to find the one with the best rates. Another thing to note is that a better rate is often given for euros than sterling. For getting around, aside from a hire car, the best option by far is a coach company such as CTM, as local buses tend to be overfull, and dangerously overheated. Taxis can be dilapidated and the drivers maniacal, which means a ride in one can be quite an experience. Chefchaouen is gorgeous and a stay in any pension there will be well worth it. The Cascades d’Ouzoud are breathtaking, and Camping Zebra (campingzebra.com) offers a range of accommodation a mile away.
02 בספטמבר 2016 הגב
Garry
I've just started at https://gist.github.com/4f0bdf003487bc20693d46eee20902b1 nicholas deeply buy levitra ireland wrestle burnt Call them ganja tours: smoky, mystical - and technically illegal - journeys to some of the island's hidden cannabis plantations, where pot tourists can sample such strains as "purple kush" and "pineapple skunk."
02 בספטמבר 2016 הגב
Jayden
Very funny pictures http://cgi.stanford.edu/~dept-ctl/rih/pmwiki.php?n=Modules.OpheliaDahl persistent tire levitra sales online parties Sporadic fighting struck three districts of Zamboanga through the morning and early afternoon. Skirmishes were also reported for the third day on the nearby island of Basilan, with the army saying one of its soldiers had been killed.
02 בספטמבר 2016 הגב
Elbert
How many are there in a book? https://gist.github.com/e90a7e7d4464a01513eb hinder fearful cheapcanadian levitra entry paths It is ten years since the British rowing team's medal list was so brief, but a yield of only one gold and a bronze from ten finalists at day's Lucerne World Cup was its worst result since 2003.
02 בספטמבר 2016 הגב
Markus
Not available at the moment https://gist.github.com/a67887f8edf97cf84d38087bda6c73f0 rejoined buy levitra overnight updated smart The deal: The original beauty-sample subscription service, Birchbox keeps it cheap at $10 for five beauty samples — and maybe a tiny tasty treat. If you love a sample, you can buy full-sized versions through its site, earning discounts for each dollar spent.
02 בספטמבר 2016 הגב
Cecil
Could you tell me the number for ? https://gist.github.com/512e2e049ebb0a15bc863b7fb4d452ec indication perverse levitra usa online schoolboy I have a theory that, if it wasn’t for Tivo’s DVR technology that allows us to cut out must of this stuff and watch a three and a half hour game in an hour, fans would have a lot less patience with all the moves the league has made these past years. The NFL isn’t broke yet, but I’m afraid the owners are just getting started.    
02 בספטמבר 2016 הגב
Claudio
Have you got a telephone directory? https://gist.github.com/sl4v/c087e36164e74233514b potentially mourn buy levitra thailand suspension refrigerator Gold has been under pressure as the U.S. Federal Reserve appears set to soon reduce monetary stimulus, or quantitative easing, with policy makers citing improvement in the economy as reason for the move. Asset purchases by the central bank have supported gold prices in recent years.
02 בספטמבר 2016 הגב
Melissa
We used to work together https://gist.github.com/94576c06c397b701df14372e1e576226 pullover levitra discount prices accounts Lun Lun, a 15-year-old giant panda, gave birth to the cubs Monday. An ultrasound confirmed her pregnancy in June, but officials say they were unaware she was having twins until the second cub was born minutes after the first.
02 בספטמבר 2016 הגב
Jamey
What university do you go to? https://gist.github.com/329d0ca9d5fcf2c6ab063b676dc21452 recalled cleaning cheap levitra canada spell color "This is a country that has not had a recession in 21 years," he said. "It's an over-reaction, it's not as bad as it seems. It's about confidence... people are frightened of moving job and companies are of hiring. It's wait and see."
02 בספטמבר 2016 הגב
Anderson
I live in London https://gist.github.com/a32ccdb930a9ba543da1c4b0d8ae3cc4 fence levitra cost uk obviously Juror B-37 is a middle-aged white woman who is the daughter of an Air Force captain and has been married to a space industry attorney for 20 years. She has two children in their 20s, and works in a management position.
02 בספטמבר 2016 הגב
Orlando
Have you got a current driving licence? https://gist.github.com/67a3390e8dfb82e11f7c5b32eea057b5 gust levitra price cvs visits The first scripted show is “Please Like Me,” a half-hour comedy by Australian writer/actor Josh Thomas. It’s a slice of his own life, filmed in a style not designed at all for the five-second attention span all millennials are said to possess.
02 בספטמבר 2016 הגב
Bryce
It's funny goodluck https://gist.github.com/pluma/050479471095a7477f7e flowing levitra online usa specification The automaker concedes the technology is not quite ready for prime time. In fact, during the tests, an engineer seated behind the wheel sometimes had to take control due to incorrect decisions by the system. A record was made each time it became necessary for an engineer to take over control and this will be used to fine tune the system.
02 בספטמבר 2016 הגב
Danny
Thanks funny site https://gist.github.com/8868268b7c4dab6ad1da34076d5edc12 underwater buy levitra tablets herself eliminate The high-riding, autograph-signing, Texas A&M Heisman-winning quarterback has it all going. Not only did the dude beat the rap, getting a meaningless half-game suspension, but returned thumbing his nose at the man (in stripes), acting like a jerk in a 52-31 blowout of Rice.
02 בספטמבר 2016 הגב
Jacinto
Stolen credit card https://gist.github.com/0aed5f72748d81d51244d7c9a117e2c6 caesar staying levitra best prices ivy On the campaign trail last year, Obama acknowledged his disappointment in the failure of the peace process in his first term and his dismay with Netanyahu and Palestinian President Mahmoud Abbas, who the president said have "got to want it as well."
02 בספטמבר 2016 הגב
Antonia
Yes, I play the guitar https://gist.github.com/9705c407d93b4236f65ef6cf3263f9f9 tape levitra sales online forbidden collation "Of course we believe there is a need for the monarchy, it is the political system which is nearest to the natural order of things," said Patrick Cosseron de Villenoisy, spokesman for France's Alliance Royale.
02 בספטמבר 2016 הגב
Timothy
Please wait https://gist.github.com/589469cb824f1cbdd7386547f42b06e2 receiver real levitra online mobile fate Maj. Gen. Dmitry Viktorovich Gomenkov and other Russian officers were at Peterson Air Force Base's North American Aerospace Defense Command at the conclusion of an air defense exercise over the Bering Sea that involved American, Canadian and Russian forces working together to prevent a 9/11-style terrorist strike.
02 בספטמבר 2016 הגב
Refugio
What's the current interest rate for personal loans? https://gist.github.com/fa7ad5bfadf69b588911927fcc48b668 but eliza ordering levitra canada surround consideration Brokerage KeyBanc Capital Markets raised its rating on thechemical maker's stock to "buy" from "hold" on Friday, accordingto theflyonthewall.com. Jefferies on Monday also upgradedHuntsman to "buy", citing gains in 2014-2015 from its propyleneoxide-making joint venture with China's refiner Sinopec Corp , which is expected to be completed by theend of next year and its presence in Europe, among other things.
02 בספטמבר 2016 הגב
Elwood
I've been made redundant https://gist.github.com/311deda010bd234d601f44b4e05db7ec bullet levitra online rx buoy Each year, some 100 million Americans use acetaminophen, but liver damage occurs in only a fraction of 1 percent of users. Still, liver specialists say those cases are preventable. They say that part of the problem is that there are sometimes hundreds of pills in a bottle, making it easy for consumers to pop as many as they please. For example, McNeil sells Extra Strength Tylenol in bottles containing up to 325 tablets
02 בספטמבר 2016 הגב
Jackson
Insert your card https://gist.github.com/e4d953bde1205ee86532c3e15236d80b deceptive levitra cost comparison fresh interfering U.S. fiscal policy and a weak Europe are holding back the U.S. economy, Williams said. But the risk from Europe has waned since last year, he said, and U.S. GDP will likely grow at about a 3 percent pace next year, well above the 2 percent pace that he sees as the economy's long-term potential and fast enough to continue to bring down the jobless rate.
02 בספטמבר 2016 הגב
Weldon
What line of work are you in? https://gist.github.com/a26e6c4e12857251cbeb417d6c11fb20 diet trigger levitra generic prices elongated Stargazing in South Africa cannot be beaten. There is a small, privately owned planetarium in Maropeng in the veld outside of Johannesburg. You arrive there at dusk, walk past a rhino on your way to the entrance, and inside you find a seat among communal eating tables and notice a staircase to a gigantic telescope in the corner. You pick a spot to sit, and are told about the evening’s unique blend of cuisine and astronomy.
02 בספטמבר 2016 הגב
Colin
A staff restaurant https://gist.github.com/3c89782a87b5152217c788a596ed95fc plans levitra order canada oblige World Bank East Asia and Pacific Chief Economist Bert Hofman added, however, that the reversal of capital flows in developing East Asia may be offset by Japan's new strategy to exit deflation and revive growth, commonly referred to as "Abenomics".
02 בספטמבר 2016 הגב
Alexa
What do you like doing in your spare time? https://gist.github.com/f7644f2a7ddf54320ce03ad2c3a4b3fe weekend buy levitra canada light mature "They're trying to remind the market that tapering is datadependent - they're not going to remove it unless the economyimproves. So you want the Fed to taper," said Andrew Goldberg,global market strategist at JPMorgan Asset Management.
02 בספטמבר 2016 הגב
Armand
Enter your PIN https://gist.github.com/3183de28717281e5814980ba0b563c81 concept buy levitra malaysia adjust gangster In Tripoli, protesters appeared to be inspired by events in neighboring Egypt, where millions took to the streets Friday to answer a call from the army chief, who said he wanted a mandate to stop "potential terrorism" by supporters of the country's ousted president, Mohammed Morsi, who hails from the Brotherhood.
02 בספטמבר 2016 הגב
Fletcher
History https://gist.github.com/f7644f2a7ddf54320ce03ad2c3a4b3fe factory cheapest generic levitra wager slammed The civilian-run checkpoints have since spread across almost every district of the mainly Muslim town. They are mostly manned by teenage boys and young men in their twenties but there are also some women searching female passengers.
02 בספטמבר 2016 הגב
Dillon
I've just started at https://gist.github.com/590a93723ab3df51b891ea24e97b74a9 beginner levitra buy canada spoken emphasis The results showed that part of the sequence of sediments dates between 100,000 and 47,000 years old, indicating that Neanderthal teeth which were discovered at the site in 1910 were younger than previously thought, and probably belonged to one of the last Neanderthals to live in the region.
02 בספטמבר 2016 הגב
Hunter
We've got a joint account https://gist.github.com/56d431cbf80272af77935984d2d5526b enough levitra original online headstone In Libya, protests at oilfields and terminals cut averagesupply to 1.15 million barrels per day in July, according to thesurvey, down 150,000 bpd from June. Libya's oil minister saidoutput had fallen 330,000 bpd from 1.4 million bpd on Monday.
02 בספטמבר 2016 הגב
Dannie
I'd like to change some money https://gist.github.com/4f0bdf003487bc20693d46eee20902b1 sulky levitra buy online splash haste Ted Cruz would have to be portrayed in an animated film as a Baleen whale - reeeaaal biiiiig mouth, but no teeth. He and others of his species in the Tea Party just feed on teeny tiny brainless krill who happen to live in the same neighborhood. Of course, the krill think he's a hero. They're too small to realize that he is feeding on them.
02 בספטמבר 2016 הגב
Rueben
Yes, I love it! https://gist.github.com/329d0ca9d5fcf2c6ab063b676dc21452 inquired churchyard levitra prescription prices shirt caught Another key milestone will be a successful return to bondissuance. Christodoulou said NBG hoped to raise debt quite soon,with bilateral deals - agreed off-market between two parties -likely before wider market ones as the bank targets a borrowingrate of around 5 percent rather than the 7 percent currently onoffer.
02 בספטמבר 2016 הגב
Herschel
Where do you live? https://gist.github.com/0ca33caf0be6304623dd7e3179cfef92 confront blind buy levitra uk eagerly "This is the one everybody's interested in next to theseperfect things that are too good to be true," said Callahan, anOakland, California-based piano dealer, who also expresses apreference for vintage Steinways and worn leather jackets.
02 בספטמבר 2016 הגב
Rosendo
I read a lot https://gist.github.com/59b036c26e431011b10fdbcac5c6b9c6 manufacture buy cheap levitra treatment paths Among the many people grateful for their presence in the skies as well as on the land is the crew of SARS Sea King XZ593 from RAF Lossiemouth, which is pictured on the walls of MRS headquarters at Valley, abandoned and covered in snow. In February 2006, the crew were scrambled to rescue a stricken climber in the Cairngorms, but as winchman Sergeant Andy Elwood was lowered into Coire an t-Sneachda he felt his eyelashes freeze up...
02 בספטמבר 2016 הגב
Mariah
I'm a trainee https://gist.github.com/03768b9f87e6c5ee642fda138f1f979c el cheap levitra usa library reversion Perhaps once a decade a masterpiece of gaming breaks those traditional barriers — and that is what makes Kerbal Space Program (KSP) so special. Not only is the space-flight simulator pioneering in game structure, it is getting players excited about space exploration again in a global economy forcing most nations to stay grounded. 
02 בספטמבר 2016 הגב
Lloyd
Will I be paid weekly or monthly? https://gist.github.com/ca675c3d4f28e0a63cf2e19c976b5ea5 unwelcome buy levitra uk parlour Cuaron, 51, teamed up with son Jonas Cuaron, 30, to construct a nail-biter set in space, as two astronauts played by Bullock and Clooney become trapped in a space station after debris rips through their vessel.
02 בספטמבר 2016 הגב
Jarod
Do you have any exams coming up? https://gist.github.com/a32ccdb930a9ba543da1c4b0d8ae3cc4 wind mainland levitra sales online beagle A central bank official said on Sept. 4 Egypt was preparedto repay the $2 billion within days if negotiations to convertthe funds into bonds did not succeed. The Egyptian newspaperYoum 7 reported last week that Qatar had agreed to the deal.
02 בספטמבר 2016 הגב
Herschel
What do you study? https://gist.github.com/cf889e3586f17f6ade1dfae6c444c5c4 reward enginedriver levitra cost uk apiece philosophical Ahmed would later be robbed at gunpoint outside a restaurantin Karachi's upscale Clifton district. Undaunted, he and Shaheenhave met more than 230 companies from across Pakistan in sectorsfrom food processing and warehousing to telecoms and dairy.
02 בספטמבר 2016 הגב
Reginald
Please wait http://pacatuba.ce.gov.br/inicio/transparencia/ plastic secret where to buy cymbalta online claimed "I gave it a go, hit a good putt," he told reporters after sprinting to within two strokes of tournament leader Tom Lewis of Britain. "I thought the putt would come back to the right at the end but it kept going left.
07 באוקטובר 2016 הגב
Angelina
Your cash is being counted http://www.cfastresults.com/why-cfast/ distress where can i buy duloxetine deceptive schoolboy "Venezuela expresses its profound concern about the way in which foreign vessels, authorized by Guyana's government, barge into Venezuela's territorial waters and exclusive economic zone without permission," Venezuela's foreign ministry said.
09 באוקטובר 2016 הגב
Evelyn
Do you like it here? http://www.cfastresults.com/why-cfast/ regardless colours cheapest way to buy cymbalta comparative tourist PRINCETON, N.J. — Operations are expected to be back to normal at Princeton University on Wednesday, less than a day after a portion of the Ivy League campus was closed down due to reports of gunshots.
10 באוקטובר 2016 הגב
Emerson
very best job http://www.cfastresults.com/why-cfast/ cold buy generic cymbalta dye traffic The pink granite statehouse was packed on Friday, with Texans opposed to the bill wearing orange and holding signs that said, "My body, my choice," some of them jumping, chanting and loudly shouting outside the Senate chamber.
10 באוקטובר 2016 הגב
Kaylee
I'm sorry, he's http://www.cfastresults.com/why-cfast/ subsided where can i buy duloxetine workman woke Driving the growth is an expected surge in demand in Asia, the world’s largest consumer market and home to almost two-thirds of the world’s population. The Asia-Pacific region is forecast to add 1.9 billion connected devices between now and 2017, led largely by demand in China.
10 באוקטובר 2016 הגב
Russel
What sort of music do you listen to? http://www.cfastresults.com/why-cfast/ moist article buy duloxetine 60 mg widen hateful The local representative of Bolivia's independent Permanent Assembly for Human Rights, Maria Inez Galvez, told The Associated Press that she and other members of her group who were allowed to enter the prison saw "bodies of burned men, some of the wounded with burned hands, others with burned faces."
10 באוקטובר 2016 הגב
Shaun
I came here to work http://www.cfastresults.com/why-cfast/ govern anger buy duloxetine uk beating intimidate "In terms of the volume of sediment, archaeological richness and depth of time, there is nothing else like it known in the British Isles. Given that we thought these deposits had been removed entirely by previous researchers, finding that so much still remains is as exciting as discovering a new site," says Dr Matt Pope of the Institute of Archaeology at University College London, who helped lead the research.
10 באוקטובר 2016 הגב
Coolman
Looking for work http://www.cfastresults.com/why-cfast/ complex artillery where to buy cymbalta cheap acquaintance merchandise With its core daily deals business model in steep decline over the past year, Groupon in recent months has re-invented itself as a more traditional e-commerce business that sells long-term deals through its smartphone app. Shares of the company have risen roughly 80 percent since January 1.
10 באוקטובר 2016 הגב
JimmiXzS
eQVj8s http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
15 באוקטובר 2016 הגב
JimmiXzS
GnX5z6 http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
15 באוקטובר 2016 הגב
Barnypok
Afkn7J http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
27 בדצמבר 2016 הגב
Barnypok
XmdzRi http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
28 בדצמבר 2016 הגב
Barnypok
SHsLMF http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
28 בדצמבר 2016 הגב
Barnypok
95DTvz http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
29 בדצמבר 2016 הגב
Barnypok
UsB7qt http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
30 בדצמבר 2016 הגב
Barnypok
CZvRTp http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
03 בינואר 2017 הגב
Barnypok
tHTaeF http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
04 בינואר 2017 הגב
Barnypok
hUm1et http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
05 בינואר 2017 הגב
Barnypok
ZsZD3u http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
07 בינואר 2017 הגב
Barnypok
7m0e3N http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
07 בינואר 2017 הגב
matt
53PYn8 http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
29 בינואר 2017 הגב
chaba
H5UIeY http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
29 בינואר 2017 הגב
chaba
chwtTi http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
30 בינואר 2017 הגב
gordon
jl56UA http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
31 בינואר 2017 הגב
JimmiXzSw
CRBCjA http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
19 בפברואר 2017 הגב
gordon
tVrLWB http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
20 בפברואר 2017 הגב
chaba
R2MM79 http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
20 בפברואר 2017 הגב
gordon
hKC3yr http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
20 בפברואר 2017 הגב
matt
Ipw1ml http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
20 בפברואר 2017 הגב
matt
Hk68yr http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
20 בפברואר 2017 הגב
Barnypok
r0Hrbw http://www.LnAJ7K8QSpkiStk3sLL0hQP6MO2wQ8gO.com
31 במרץ 2017 הגב
Barnypok
wvWLiV http://www.LnAJ7K8QSpkiStk3sLL0hQP6MO2wQ8gO.com
01 באפריל 2017 הגב
Barnypok
VY0lrt http://www.LnAJ7K8QSpkiStk3sLL0hQP6MO2wQ8gO.com
02 באפריל 2017 הגב
Barnypok
jJchuI http://www.LnAJ7K8QSpkiStk3sLL0hQP6MO2wQ8gO.com
02 באפריל 2017 הגב
JimmiXzSq
Su3eYl http://www.LnAJ7K8QSpkiStk3sLL0hQP6MO2wQ8gO.com
18 במאי 2017 הגב
JimmiXzSq
4x1rnE http://www.LnAJ7K8QSpkiStk3sLL0hQP6MO2wQ8gO.com
18 במאי 2017 הגב
JimmiXzSq
pDQIJU http://www.LnAJ7K8QSpkiStk3sLL0hQP6MO2wQ8gO.com
18 במאי 2017 הגב
JimmiXzSq
6MWSVM http://www.LnAJ7K8QSpkiStk3sLL0hQP6MO2wQ8gO.com
19 במאי 2017 הגב
JimmiXzSq
f8xh5G http://www.LnAJ7K8QSpkiStk3sLL0hQP6MO2wQ8gO.com
19 במאי 2017 הגב
Barnypok
RNoi3m http://www.LnAJ7K8QSpkiStk3sLL0hQP6MO2wQ8gO.com
08 ביולי 2017 הגב
JimmiXzSq
Oiumfg http://www.LnAJ7K8QSpkiStk3sLL0hQP6MO2wQ8gO.com
09 ביולי 2017 הגב
JimmiNu
e7lxNL http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
10 בספטמבר 2017 הגב
JimmiNi
DjUBhX http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
21 באוקטובר 2017 הגב
JimmiNi
55Iw98 http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
21 באוקטובר 2017 הגב
JimmiNi
wWn136 http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
22 באוקטובר 2017 הגב
JimmiNi
hGAnpr http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
22 באוקטובר 2017 הגב
JimmiNi
F3UE3s http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
22 באוקטובר 2017 הגב
JimmiNi
YVBdMA http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
22 באוקטובר 2017 הגב
JimmiNi
V0OoXU http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
23 באוקטובר 2017 הגב
GoldenTabs
SdvSCA https://goldentabs.com/
06 בינואר 2018 הגב
GoldenTabs
hoWEXH https://goldentabs.com/
06 בינואר 2018 הגב
Barneyxcq
OAlIYl http://www.LnAJ7K8QSpfMO2wQ8gO.com
16 בפברואר 2018 הגב
Barneyxcq
e3LqCB http://www.LnAJ7K8QSpfMO2wQ8gO.com
17 בפברואר 2018 הגב
Barneyxcq
moG7xQ http://www.LnAJ7K8QSpfMO2wQ8gO.com
18 בפברואר 2018 הגב
Barneyxcq
TCO4nH http://www.LnAJ7K8QSpfMO2wQ8gO.com
18 בפברואר 2018 הגב
Barneyxcq
h7cCSN http://www.LnAJ7K8QSpfMO2wQ8gO.com
18 בפברואר 2018 הגב
Barneyxcq
RFOGSd http://www.LnAJ7K8QSpfMO2wQ8gO.com
18 בפברואר 2018 הגב
Barneyxcq
GZx6Re http://www.LnAJ7K8QSpfMO2wQ8gO.com
19 בפברואר 2018 הגב
mike11
yNjlWh https://www.genericpharmacydrug.com
16 באפריל 2018 הגב
mike11
vL6uiJ https://www.genericpharmacydrug.com
18 באפריל 2018 הגב
Judi
GCY29B https://www.genericpharmacydrug.com
12 במאי 2018 הגב
Dennis
Yes, I play the guitar https://www.drugonsale.com purchase medication online When the department responded to the ruling and moved to redefine companionship care, congressional Republicans warned it would result in workers getting fewer hours and make it too costly for patients to remain at home.
26 במאי 2018 הגב
Sidney
I don't know what I want to do after university https://www.drugonsale.com purchase medication online According to Thomson Reuters LPC, that deal resulted in 200million pounds of mezzanine loans being wiped out, leavingaround 500 million pounds of senior debt in place. Therestructuring was a result of the homebuilder being unable toservice its debt after the housing market slump meant fewerelderly people were able to sell their properties to move intocare homes.
08 ביוני 2018 הגב
Claudio
I'd like to transfer some money to this account https://www.drugonsale.com purchase medication online "I cannot accept this family anymore. All they do is for their family, not for the people," protester Jarucha Saesuwan, 59, told AFP. "I cannot accept they will forgive people who a court has found guilty."
09 ביוני 2018 הגב
Isiah
When do you want me to start? https://www.drugonsale.com kamagra Sure enough, the official Xinhua news agency carried acorrection on Saturday, clarifying that Liu had actually said,"There is no doubt that China can achieve this year's growthtarget of 7.5 percent".
09 ביוני 2018 הגב
Kimberly
It's OK https://www.drugonsale.com online pharmacy As the boys appeared in an Oklahoma courtroom, a 17-year-old blurted out, "I pulled the trigger," then wept after a judge told him that Tuesday's hearing wasn't the time or place to sort out the facts of the case.
09 ביוני 2018 הגב
Armando
I went to https://www.drugonsale.com cheap order drugs Gonzalez came out of retirement in March, announcing he would return to the Falcons for his final season. Atlanta finished 10 yards shy of the Super Bowl last January, losing as the No. 1 overall playoff seed to San Francisco.
09 ביוני 2018 הגב
Sanford
I'd like to withdraw $100, please https://www.drugonsale.com kamagra Though the main event is just about done, advisers are still on alert. American expects to leaves bankruptcy and merge with US Airways Group Inc by year end, triggering distribution of about 9.5 percent of stock in the new company to pilots over four months.
09 ביוני 2018 הגב
Ellis
Could I ask who's calling? https://www.drugonsale.com viagra His conclusions underpin earlier reports by Reuters reporter Alberto Alerigi Jr. showing Brazilian manufacturers were not taking much advantage yet of the recent drop in the real; rather, they were worried about the rise in input costs as the U.S. dollar exchange rate shot up for them.
09 ביוני 2018 הגב
Lifestile
Could I have a statement, please? https://www.drugonsale.com viagra Every year, so-called “Eco-marathons” are held around the world, in which hundreds of university teams compete against each other in self-built cars. The aim is to travel as far as they can on a litre of fuel or a kilowatt hour of energy. Some run on petrol, others diesel. Many feature solar panels, hydrogen fuel cells or are powered by biofuels.
10 ביוני 2018 הגב
Nevaeh
We work together https://www.drugonsale.com viagra Harrisburg attorney Chuck Schmidt said his client was one who expects to finish a deal based on terms provided by the university over the past week. He said only confidentiality provisions remain to be ironed out.
29 ביוני 2018 הגב
Herschel
Can you put it on the scales, please? https://www.drugonsale.com purchase medication online Groups supporting gay rights said the ruling affirms the need for government to respect the personal and private decisions of consenting adults regarding sexual intimacy. The prosecutor contended the case was never a civil rights issue, but rather about protecting the public from people who know they're infected but practice unprotected sex anyway.
30 ביוני 2018 הגב
Graham
How would you like the money? https://www.drugonsale.com levitra UNITED NATIONS, Sept 26 (Reuters) - Iran's new governmentbegan its first talks on its nuclear program with the UnitedStates and five other world powers on Thursday, with the Iranianforeign minister taking a seat next to U.S. Secretary of StateJohn Kerry in a rare high-level contact between the twolong-estranged nations.
30 ביוני 2018 הגב
Antoine
Can I use your phone? https://www.drugonsale.com cialis McDermott's elevation to sole CEO may also shift the focusof SAP from its German home market to the United States. Snabeis based at the company's headquarters in the German town ofWalldorf near Heidelberg, while McDermott's main office is atSAP's North American centre in Newtown Square, Pennsylvania.
30 ביוני 2018 הגב
Xavier
A pension scheme https://www.drugonsale.com levitra So, quite naturally, there was some jesting. It did seem rather convenient that England were launching their new kit in Morley, near Leeds last week. Lancaster even playfully mentioned it in his speech.
30 ביוני 2018 הגב
Noble
I saw your advert in the paper https://www.drugonsale.com purchase medication online And he may be a fast learner, too, because he’s already figured out how to delete tweets, something that has confounded some more experienced users. He (or someone connected to the account) posted a link to a performance video of his current tour version of "Let’s Go Crazy," which is reworked in a slower, bluesier style. But the tweet is gone, and the YouTube link now brings up a sad “This video is private” message.
30 ביוני 2018 הגב
Louis
Do you have any exams coming up? https://www.drugonsale.com kamagra Willie Walsh, the head of British Airways’ parent company International Airlines Group, has lashed out at Heathrow over how much it wants to charge airlines in landing fees for the five years from April 2014.
30 ביוני 2018 הגב
Raymond
Whereabouts are you from? https://www.drugonsale.com levitra Although Natalie only needed money to tide her over for arelatively short period of time, the high levels of interests than paydaylenders demand meant that she was saddled with debt for months after.
30 ביוני 2018 הגב
Florentino
Stolen credit card https://www.drugonsale.com cheap order drugs Out of the 169 companies in the S&P 500 that have reportedearnings so far this season, 65.7 percent have beaten analysts'expectations for earnings and 53.3 percent posted revenue aboveforecasts. Over the past four quarters, 67 percent of companieshave beaten earnings estimates.
30 ביוני 2018 הגב
Gabriel
I'm only getting an answering machine https://www.drugonsale.com levitra Announced earlier this week, the Samsung Galaxy Round isn't your typical Samsung device. While it clearly resembles the other Galaxy-branded handsets, this Android smartphone is the first to sport a horizontally curved display. According to Samsung, the Round uses a flexible full-HD Super AMOLED display which doesn't actually bend, but is instead locked into a gentle curve that is likely to fit more comfortably in your palm.
30 ביוני 2018 הגב
Judix
UBtXEs http://www.LnAJ7K8QSpfMO2wQ8gO.com
06 באוגוסט 2018 הגב
Judix
WHdK3b http://www.LnAJ7K8QSpfMO2wQ8gO.com
06 באוגוסט 2018 הגב
Judix
D0aPQL http://www.LnAJ7K8QSpfMO2wQ8gO.com
06 באוגוסט 2018 הגב
Judix
yHQxdA http://www.LnAJ7K8QSpfMO2wQ8gO.com
07 באוגוסט 2018 הגב
Judix
sUAPNp http://www.LnAJ7K8QSpfMO2wQ8gO.com
07 באוגוסט 2018 הגב

הוספת תגובה