סרסור, רועה זונות וערס נכנסים לקזינו

רוביק רוזנטל | 12 ביוני 2015

איך נקבע שמו של המקצוע השני העתיק בעולם, איך הפכה דאעש חממה ליצירת שירה, שרשרת פעלים חדשים בעברית ומי המציא את "העיניים של המדינה"

לאורן חזן עומדת חזקת החפות ואהבת פעילי הליכוד, אבל גילויי התקשורת מפנים את הזרקור למה שמכונה "המקצוע השני העתיק ביותר בעולם": הסרסור. למקצוע הזה מספק המקרא שם נאה: 'רועה זונות', ככתוב בספר משלי: "איש אוהב חוכמה ישמח אביו, ורועה זונות יאבד הון". רועה הזונות בעיני המדרשים והפרשנים הוא אדם בשולי החברה, וגם עני מרוד. לא בטוח שהם מכירים את חשבון הבנק של סרסורי כל העולם. 

המילה הנהוגה היום לרועה הזונות היא 'סרסור'. סרסור היא מילה תלמודית בהשפעת הארמית הסורית סרסורא. בערבית מילה דומה: סוּרסוּר. הסרסור הוא מתווך, מעין סוחר, ובדרך כלל אין לו במקורות קונוטציה שלילית. במשנה הוא מופיע במסגרת דיון על חבית יין שנשברה. במדרשים מתגלים שני סרסורים מפתיעים. משה רבנו אומר לאלוהים: "עתיד אני להיעשות סרסור בינך וביניהם כשתיתן להם את התורה".  במדרש אחר העוסק גם כן במשה רבנו נמשל אלוהים לסרסור.

גם העיתונות העברית החדשה השתמשה ב'סרסור' במשמעות מתווך. בעיתון המגיד משנת 1885 מתוארים מקצועות היהודים בסלוניקי: "כל משלח ידו קלים מאד; הוא הנהו סרסור, בעל משקה קאפע, מבשל, עושה ממתקים." בעיתון דבר מן ה-4.12.34 מתועדת שיחה בין שני סרסורים, שהם מתווכי נדל"ן. החל משנות השישים מתחילה העיתונות  לדבר על סרסורי זונות, ומשלב זה ואילך זו הופכת למשמעות היחידה של המילה.

מה אם כן יצר את היחס השלילי לסרסור? גם הוא במקורות. מדרש העוסק בהיכלות הטומאה מספר על "ממונה ושמו פתות, ותחת ידו כמה אלף ורבבות מלאכי חבלה, והוא עומד לפתות בני אדם מדרך טובה, להביט בניאוף ובזנות, כשמו כן פעולתו, וכל מלאכי חבלה שעמו הולכים לפני בני אדם להיות עיניהם אל העבירה. והממונה הזה נקרא גם כן סרסוריה, כי הוא סרסור העבירה". סרסור הזונות הראשון הוא אם כן מלאך חבלה ושמו פתות, ומכאן התגלגל הביטוי "סרסור לדבר עבירה".

בעל אורוות וסוחר עכוזים

סרסור הזונות מכונה גם עַרס, מילה ערבית-פלסטינית שבמשפחתה מילים מהוגנות יותר כמו עָריס (חתן), עָרוס (כלה) עֻרְס (חתונה) ועוד. בסלנג הישראלי משמעות עַרס רוככה, והוא משמש שם כללי לגבר בעל סממני התנהגות עברייניים, לאו דווקא רועה זונות. כינוי אחר שניתן לו בסלנג הפושעים המקומי הוא 'פַסיריק', שמקורו אינו ברור.

בסלנג האמריקני יש דווקא כינויים רבים לסרסור. המילה המובילה היא pimp, מראשית המאה ה-17, ומקורה כנראה במילה צרפתית עתיקה: pimpereneau שפירושה נבל. ספרו של טום דאלזל "the slang of sin" מביא עשרות כינויים לסרסורי זונות. ביניהם  'מנהל חשבונות', 'בעל אורוות', 'סוחר עכוזים', 'בעל חוות תפוחים', ואפילו 'ג'נטלמן של פנאי'. סרסור זוטר הוא 'סרסור של עוגה וקפה', סרסור אלים הוא 'סרסור גורילה', וסרסור מזדקן cunt pensioner, גימלאי קוסים. מכונית הענק, הוורודה בדרך כלל, של הסרסורים קרויה פּימפּמובּיל, או 'ספינת מופעים', ומחזיק הסיגריות האופייני לסרסור האמריקני נקרא pimpstick.

הכדורים ניפצו את מוחותינו

השבועון 'הניו יורקר' פרסם השבוע כתבה מקיפה שכותרתה: "רוצה להבין ג'יהאדיסטים? קרא את השירה שלהם".  שירת הג'יהאד, מספרים הכותבים, בנויה על מסורת השירה ערבית הרומנטית והמוחצנת, והיא נעה על הגבול בין שירה למניפסט.

למדינה האסלאמית, דאעש, יש כבר משוררת לאומית: אחלאם אל נאסר. היא בשנות העשרים לחייה. ספרה הראשון 'זוהר האמת' יצא ברשת, שיריה הולחנו ומופיעים ביוטיוב. שיריה הראשונים נכתבו אחרי פרוץ המרד נגד אסד. התרגום חופשי:

"הכדורים ניפצו את מוחותינו כרעידת אדמה/ אפילו עצמות חזקות נסדקו ונשברו/ הם קדחו את גרונותינו/ ופיזרו לכל עבר את ידינו ורגלינו/ זה היה כמו שיעור אנטומיה!!!/ הם שטפו את הרחובות בעוד דמנו זורם עדיין/ כקיתונות גשם המתנפצים מן העננים".

אלנאסר כתבה שירים בשבחו של אבו בקר אל בגדדי, וכן מסה ארוכה בזכות שריפתו של הטייס הירדני. היא מתארת את המדינה האסלאמית כגן עדן, וכותבת בזכות הכיבוש:

"שאלו את מוסול, עיר האסלאם, על האריות/ איך מאבקם העיקש הביא לשחרור/ ארץ התהילה טיהרה את השפלתה ותבוסתה/ ולבשה את בגדי ההוד".

השיר הבא מהלל את מדינת האסלאם:

"מולדתי היא ארץ האמת/ בני האסלאם הם אחי/ אינני אוהבת את ערביי הדרום/ יותר מאשר ערביי הצפון/ אחִי בהודו, אחִי אתה/ וכך גם אתם, אחַי בבלקן/ ... / אם פלסטין בוכה/ אם אפגניסטן קוראת/ .../ לבי יוצא אליהן/ משתוקק למלא את צרכיהן./ זוהי תורת האסלאם:/ כולנו גוף אחד/ זוהי אמונתנו המאושרת/ אנו שונים בשפה ובצבע/ אך שותפים לאותה דרך מחשבה".

מסע ארוך בין עמקים והרים

גם אוסמה בן לאדן התעניין בשירה. במכתב לאחד מפקדיו הוא ביקש ממנו לבצע פעולה גדולה על אדמת ארצות הברית, ובאותה נשימה ביקש לקשר אותו עם אנשים המבינים במקצבי השירה הערבית. הוא עצמו כתב שירה. באחד משיריו הוא שם שאלות בפי בנו חמזה ומשיב עליהן. הבן שואל:

"אבי, נדדתי שנים ארוכות במדבריות ובערים/ זה היה מסע ארוך אבי בין עמקים והרים/ כה ארוך ששכחתי את שבטי, את בני דודי, אל כל האנושות".

בן לאדן עונה:

"אני מצטער בני, אינני רואה לפני אלא דרך קשה ותלולה/ שנים של נדודים ומסעות".

עיסא סעיד אלאוושאן הוא תיאולוג אסלאמי ומשורר שנהרג בערב הסעודית. בשירו "איגרת לכועסים" הוא פונה לידידיו, שאותם עזב כדי ללכת בדרך שבחר.

"הנח לי להבהיר כל אמת מעורפלת/ להסיר את המבוכה והבלבול של השואלים/ הנח לי לומר את המילה ומה שמאחוריה: הקשיבו/ אני דובר אמת ואיני מגמגם/ זמן קבלת הלא מאמינים תמה/ זה הנותן לנו כוסות מרים לשתייה/ בזמן זה של היעדר האמת, אומר:/ איני משתוקק לכסף, לחיי נוחות/ אלא רק לסליחת האל וחסדו/ כי את האל אני ירא, לא כנופיה של פושעים. ... / אני רוצה אחד משני דברים טובים: מות קדושים/ או שחרור מכוח רודני".

שיעור בגיהאד

שייך חמוש בסכין ואקדח מלמד מגויסים לדאע"ש את יסודות האסלאם. צילום: Karl-Ludwig Poggemann; Flickr

לכחלן, להתעליין ולמשמע

אלכס שפי כותב: נתקלתי באינטרנט בחידוש מעניין: 'להתעליין על מישהו', וכן 'התעליינות'; ברור מההקשר שזה נרדף ל'התנשא', 'התנשאות' וכו'. מה דעתך על החידוש הזה?

דעתי טובה מאוד, והפועל אכן תופס. כך נכתב באתר MSN: "משך תקופה ארוכה, אם לא מאז ומתמיד, אנשי 'גב האומה' השתעשעו בהפרדת כוחות ובבידולם מישראל. הם אולי לא הכחישו שהם ישראלים, אבל ההתעליינות הפסיבית-אגרסיבית עשתה את שלה".

'התעַליֵין', שנגזר מהמילה 'עליון', הוא עוד חוליה בשרשרת הפעלים המתחדשים בעברית הישראלית על בסיס יומי.

'מסוּרדָן', בעקבות הסרדינים שבקופסה: "זו נצרת המסורדנת, בתים אחד בתוך השני" (מהנדס העיר נצרת נאג'י סרוג'י, השבוע בערוץ 10).

'למַשְמֵעַ', להפוך מישהו לממושמע: "זה בדיוק מה שאסור להעניק לראש הממשלה בנימין נתניהו, השואף כל כך למשמע את האורנחזנים בסיעתו הרוטטת" (אמיר אורן, הארץ, השבוע). 'למַשְמֵעַ' משמש גם בהוראת 'להעניק משמעות'.

'לכַּחְלֵן' הוא כבר בעל ותק מסוים, ומתייחס כמובן לכוכב הבחירות האחרונות, משה כחלון. רני כותב באתר טוויטר: "צריך לכחלן את נתניהו, אולי זה ירגיע את המכה". אחרים כבר מדביקים לפועל פיזור הבטחות שלא מומשו.

ועוד חידוש שולחת לנו שרון קדם בעקבות שיחות בתחום מקצועה: "לבדוק לו בסנדוויץ'", גירסה קולינרית של 'לבדוק לו בציציות': "אל תבדקי לו בסנדוויץ'", או "צריך לבדוק לו בסנדוויץ'". בתיאבון.

מי המציא את "העיניים של המדינה"

בעקבות משפטי המלחמות מן הטור הקודם כותב פול אוגדן: "סיפרו על לוי אשכול שמיד אחרי מלחמת ששת הימים הרים את ידו עם אצבעותיו בצורת ווי. כששאלו אותו השיב: 'לא ווי ויקטורי, ניצחון, אלא 'ווי טאָן מיר קריכן אויס פון דאָ', ביידיש: כיצד זוחלים החוצה מכאן?"

אבי נבון מתייחס לביטוי "העיניים של המדינה": "ימים מספר לאחר קרב החרמון ליוויתי צוות מרצים מטעם מדור ידיעת הארץ אל חאן ארנבה שבמובלעת, שם חנה באותם ימים כוח של גולני. בצוות היו יוחנן אהרוני, מנשקה הראל ואבשלום שמואלי, זכר שלושתם לברכה. מיד כשהגענו ראינו שהחיילים עברו משהו קשה: לא היה שום ברק בעיניים, האנשים נראו כבויים. סיפרו לנו שהם ירדו מהחרמון לאחר הקרב הקשה. אבשלום שמואלי, גיאוגרף ואיש מודיעין לשעבר, בניסיון להפיח קצת הרגשה טובה ועידוד, החליט לספר להם, במקום הרצאה, על חשיבות החרמון. תוך כדי דיבור הבריק לו ביטוי, ואמר: 'החרמון הוא העיניים של המדינה!'. יומיים אחר כך שמענו שמראיינים את אנשי גולני 'שלנו' ונצמדנו לטרנזיסטור, ושם שמענו את בני מסס עונה למראיין, ומשתמש בביטוי ששמע מד"ר אבשלום שמואלי."

תזמורת או מקהלה

מיכאל שואל: איך נוצר ההיפוך לכאורה המוזר בין 'תזמורת' לבין 'מקהלה', שהרי התזמורת עוסקת בנגינה ולא בזמרה?

'מקהלה' היא מילה ניטרלית היכולה להתייחס לכל התקבצות, ולכן התזמורת נקראה גם 'מקהלת נוגנים'. 'תזמורת' היא השם שנתן אליעזר בן יהודה לקונצרט. במקרא 'זימר' הוא מי שמנגן בכלי, בלוויית שיר או בלעדיו. הבידול בינו לבין 'ניגן' התחדד בעברית החדשה, והיום 'זימר' מתייחס לשירה קולית בלבד. בשפות שמיות רבות זמר הוא אכן במשמעות שר, אך בערבית זמר פירושו ניגן בחליל. האורקסטרה של ראשון אימצה את 'תזמורת', ושינתה את משמעותה מ'קונצרט' ל'מקהלת נוגנים'.

עוד שאלות נשאלו ונענו השבוע, מה מקור הסולם המוזיקלי, למה מתכוונים ב'אות קין', מה בין אדוקים לחרדים, מה מקור הביטוי 'להביא ביד' ועוד, קראו בשאל את רוביק, שאלות אחרונות.

מדור חדש באתר הזירה הלשונית: החיים בקיצור, רשימות קצרות על החיים בעיר, בכפר ובדרכים, שפורסמו במסגרות שונות. מוזמנים לגלוש!

ספר הילדים "המסע המופלא לאחוזת לא הגדולה" עלה בגירסה קולית באתר Icast. ניתן לשמוע פרק דוגמה ולרכוש באתר.

השבוע בפינתו של פול אוגדן: איך מתרגמים 'יודאיוס' מיוונית לאנגלית?

במת אורח: מז'תומרת, בטח ש'ני אוהבתותו, פרופ' רינה בן שחר על הבלעות פונטיות.

משפט השבוע

"לברון לוקח פוזֶשֶן, מוריד אותו ללוֹאוּ פוֹסט ודופק לֵיי אַפּ" (פרשן כדורסל במשחק מספר שלוש בגמר הנ.ב.א. מסביר לצופים מה עיניהם הטרוטות רואות)
תגיות :
Marcin Wichary; Flickr תמונה ראשית
פוסטים רלוונטים בנושא

תגובות

גילה וכמן
אין שום דבר מפתיע בשימוש ב'סרסור' במקורותינו, שכן פירוש המלה הוא, בפשטות, מתווך (מכל סוג שהוא).
11 ביוני 2015 הגב
יוסף בלכר
מעניין ביותר בשתי השפות, הקשר בין המילים ; שארם,שרמוטה, מפרץ ופרוצה. שארם בערבית מפרץ בעברית. שרמוטה בערבית, פרוצה בעברית.
11 ביוני 2015 הגב
יוסף בלכר
לגילה וכמן ! נראה לי שאת טועה,והמילה סרסור מכוונת אך ורק למתווך בין גורמים שליליים .כנאמר במקורותינו; "סרסור לדבר עבירה". למתווך חיובי בין גברים לנשים קוראים שדכן,ולמתווך אחר פשוט מתווך.
11 ביוני 2015 הגב
שלגיה ושבעת הגוודים
עוד מילה לרועה זונות (מקובלת בין הערסים של ירושלים) היא גווד (כמו גמד, רק עם w במקום m). מקובלת כקללה, למשל: תעוף, יא-גווד.
11 ביוני 2015 הגב
חננאל מאק
אין על רש"י [בעקבות מדרש תנחומא] לפסוק "ולא תתורו אחרי לבכם ואחרי עיניכם" (במדבר ט"ו,לט, בפרשת השבוע): "הלב והעינים הם מרגלים לגוף ומסרסרים לו את העבירות, העין רואה והלב חומד והגוף עושה את העבירה".
11 ביוני 2015 הגב
סז
מילה ערבית פלסטינית? התחלת להמציא את ההיסטוריה? מה המקור? מה האטימולוגיה אשר משייכת אותה לפלסטינים?
03 בפברואר 2016 הגב
JimmiXS
2eoVVh http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
10 באוגוסט 2016 הגב
Roscoe
What sort of music do you like?
01 בספטמבר 2016 הגב
Lazaro
I was made redundant two months ago
01 בספטמבר 2016 הגב
Kelvin
Languages
01 בספטמבר 2016 הגב
Felix
Would you like to leave a message?
01 בספטמבר 2016 הגב
Jeremiah
Wonderfull great site
01 בספטמבר 2016 הגב
Rodrigo
I'm only getting an answering machine
01 בספטמבר 2016 הגב
Marshall
I work for myself
01 בספטמבר 2016 הגב
Hosea
I saw your advert in the paper
01 בספטמבר 2016 הגב
Zachery
Some First Class stamps
01 בספטמבר 2016 הגב
Freelife
What line of work are you in?
01 בספטמבר 2016 הגב
Mason
Nice to meet you https://gist.github.com/b79de24b85888d942f5756c86d5557be owing garage levitra cheapest cleared "Send the bill to the floor, let everybody vote, it will pass, send me the bill, I will sign it, the shutdown will be over and we can get back to the business of governing and helping the American people," Mr Obama said. "Take a vote, stop this farce, and end this shutdown right now."
02 בספטמבר 2016 הגב
Damion
Do you have any exams coming up? https://gist.github.com/c991ea543413e52224d3dc88c6aa7356 centuries glorious levitra online australia glue One of its larger plot points, however, stems from a gag that captures the spirit of the Vineyard much more faithfully than, say, most of this summer’s ABC Family reality show “The Vineyard.” (Without spoiling anything, the gag involves the attitude of the locals toward very rich people who build very big houses.)
02 בספטמבר 2016 הגב
Morgan
I've just graduated https://gist.github.com/30c64f630c21b14f304543fe2a87dfcc than buy levitra malaysia topple Reckitt, which stopped selling the tablet version of thedrug in the United States in March, said the film version'sclinical benefits remained attractive to many healthcareproviders, adding it had maintained its total share ofprescriptions, which continued to increase at low double digitpercentage rates in the United States.
02 בספטמבר 2016 הגב
Domenic
Do you play any instruments? https://gist.github.com/01e130a67ee224627db299c7de830c9f publication appears levitra buying slid Many of Roche's most promising medicines, such as rheumatoidarthritis treatment RoActemra and new breast cancer drugsKadcyla and Perjeta are biologics, which unlike chemical drugsare proteins or cells derived from living organisms that arehard to replicate.
02 בספטמבר 2016 הגב
Fidel
Could I have , please? https://gist.github.com/1021b71fafc19337e51fb5cd4ef48df2 hopeless levitra usa online conduct Switzerland, under fire over banking secrecy, offshore accounts and tax evasion, has clashed repeatedly with Germany and other countries, which have bought stolen data to track down tax cheats. Until now, Switzerland has vowed not to provide legal aid in such cases.
02 בספטמבר 2016 הגב
JimmiXzS
8ECX5A http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
15 באוקטובר 2016 הגב
JimmiXzS
2Pux7A http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
15 באוקטובר 2016 הגב
Barnypok
i7WSte http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
30 בדצמבר 2016 הגב
Barnypok
BzfxvD http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
01 בינואר 2017 הגב
Barnypok
HAr4Pg http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
03 בינואר 2017 הגב
Barnypok
k1akl9 http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
04 בינואר 2017 הגב
Barnypok
OaS8ya http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
05 בינואר 2017 הגב
matt
LmEx8X http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
29 בינואר 2017 הגב
chaba
gX9Doi http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
29 בינואר 2017 הגב
chaba
1cD5JH http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
30 בינואר 2017 הגב
matt
Nmiilv http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
30 בינואר 2017 הגב
gordon
LWowjp http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
01 בפברואר 2017 הגב
gordon
mjF6mb http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
20 בפברואר 2017 הגב
chaba
PLB50f http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
20 בפברואר 2017 הגב
gordon
XSxAG1 http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
20 בפברואר 2017 הגב
matt
pCEKbR http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
20 בפברואר 2017 הגב
matt
Eohjag http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
20 בפברואר 2017 הגב
Barnypok
m2XUJP http://www.LnAJ7K8QSpkiStk3sLL0hQP6MO2wQ8gO.com
02 באפריל 2017 הגב
JimmiNi
CluIEn http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
21 באוקטובר 2017 הגב
Barneyxcq
pm1nlw http://www.LnAJ7K8QSpfMO2wQ8gO.com
18 בפברואר 2018 הגב
Barneyxcq
gCT9eR http://www.LnAJ7K8QSpfMO2wQ8gO.com
18 בפברואר 2018 הגב
mike11
o5FVFq https://www.genericpharmacydrug.com
16 באפריל 2018 הגב
mike11
lqULO9 https://www.genericpharmacydrug.com
18 באפריל 2018 הגב
Judi
2xG4JF https://www.genericpharmacydrug.com
12 במאי 2018 הגב
Alfonzo
On another call https://www.drugonsale.com viagra The weekend's wild racing was a vindication for America's Cup organizers, led by software mogul Larry Ellison, whose decision to use extremely expensive and sometimes dangerous high-tech catamarans for the competition has been widely criticized.
26 במאי 2018 הגב

הוספת תגובה