מעלילן, שטינקר, ג'אסוס ואנטנה מזמרים במשטרה

רוביק רוזנטל | 22 במאי 2015

עדי המדינה שייכים בעולם הפשע לעדת המלשינים וזוכים לשלל כינויים, איך ניצחה מאמי את כפרה, חידון גבינות גדול לשבועות, והשפה הצבאית של בעז נוימן

בלב שתי פרשות הפשע הנחקרות בימים אלה עומדים אנשים מטושטשי-פרצוף המכונים בפי המשטרה "עדי מדינה". המונח עד מדינה ביסודו מתייחס לכל אדם המעיד במשפט מטעמה של המדינה או הרשות, אך השימוש הרווח בו הוא לעבריין המעיד כנגד חבריו כדי להגן על עצמו במסגרת עסקה. הביטוי הוא תרגום שאילה מאנגלית: state's witness. הוא התגלגל ממונחים מימי המלוכה בעקבות הביטוי turn king’s evidence (להפוך לעד המלך), וגרמנית: Kronzeuge (עד הכתר). מכאן גם הביטוי העברי הנרדף, הרווח היום פחות, אבל היה בשימוש העיתונות בשנות השלושים ואילך, "עד המלך".

בעולם העברייני לעומת זאת זוכים העדים הללו לכינויים מחמיאים פחות. בתרבות הפשע האדם המוסר מידע על חבריו נמצא בתחתית הסולם, ופוגע בקודים המקודשים ביותר, ובמקרים רבים משלם בחייו. למלשינים עשרות שמות וכינויים. המילה המקובלת היום ומצוטטת מפי העבריינים היא "מעלילנים", רמז לכך שמדובר בשקרים ועלילות. הם נקראים גם 'מלכלכים', 'מדליפים' וכמובן משת"פים. 'משתף פעולה' ככלל הוא ביטוי חסר מזל: צירוף שנועד לשבח ולהלל הפך בעולם הפשע, בימי המשטר הנאצי ובסכסוך הפוליטי באזורנו למילת גנאי.

פותח על החברים שלו

כמה וכמה ביטויים לקוחים מתחום המוזיקה. המלשין הנוהג "לזמר" קרוי זמיר, כמו אותו ז'וז'ו חלסטרה, "הזמיר המשתקם"; הוא נקרא גם 'מנגן', ו'מוזיקאי' וגם 'תקליטן'. כינויים אחרים למלשינים הם מתחום טכנולוגיות מידע למיניהם. המלשין נקרא 'אחד ארבע ארבע', 'חוט מאריך', 'אנטנה' ומשודרג אפילו ל'אוואקס'.

שפת הפושעים שואלת משפות רבות, אצלנו כמו בשפות פושעים אחרות. מערבית המלשין נקרא ג'אסוּס (מרגל), וויסח (מלוכלך), מניוק (מזדיין). היידיש תורמת את שטינקר (מסריח) מויסר (מוסר, כינוי גנאי ליהודי המלשין על יהודי אחר לשלטונות בימי הגלות). הפועל המוביל בתחום הוא 'פָּתַח'. המלשין 'פותח על החברים שלו', 'פותח לונגים', כלומר, הופך לאנטנה חיה, וסתם 'פותח תחת'.

מלחמת מאמי בכפרה

סקר מאקו בחן את כינויי החיבה הפופולריים ביותר. לסקר נוסף טור מאיר עיניים בנושא מאת גיא הוכמן.

בראש וללא מתחרים מככב הכינוי 'מאמי': 36% בחרו בו. למשמעות הכינוי יש כמה גרסאות. האחת: mummy, כינוי חיבה לאמא באנגלית. השני: צורה מהודקת של חברי/חברתי, בצרפתית: ma ami.

הכינוי השני בדרגת הפופולריות הוא 'בייבי': 23% בחרו בו, ללמדך שהתינוק הוא עדיין היצור האהוב ביותר עלי אדמות.

עלייה מפתיעה נרשמת לביטוי ותיק אך שולי משהו: 'חיים'.  17% בחרו בו. אפשר גם בהרחבה פופולרית: 'חיים שלי'.

14% בחרו בכינויים מתיילדים. 'בובי' ו'קוקי' מסתיימים בתנועת –י, הקרויה גם 'יוד החמידות', ומוכרת ממילים מפנקות ודביקות כמו 'חיבוקי', 'נישוקי', 'פינוקי' וכמובן 'חמודי'. 'קושקושון' מזכיר כינויי חיבה לא בהכרח מחמיאים כמו 'חמודון', 'טיפשון' ו'בובון'.

המילה הדביקה 'מותק' זכתה ל-6% תמיכה בלבד, וטוב שכך. כבר  בסקר ואללה משנת 2001 היא מופיעה כמילת החיבה השנואה ביותר, לפני 'אבאל'ה' ו'אחי'.

הצמד 'נשמה'-'כפרה' זכה באופן מפתיע ל-4% תמיכה בלבד. שוטטות ברחוב ישראלי מגלה ש'כפרה' חיה ובועטת עדיין, אבל עם סקרים לא מתווכחים. באיוש, כפרונת.

חידון הגבינות הגדול לשבועות

אצל יהודים כמו אצל יהודים, לכל חג מאכל, והמאכל הופך סמל לחג. חג השבועות הוא חג הגבינה, ומסתבר שאין מדובר רק במוצר חלב אלא בתרבות לשונית שלמה.

לפניכם חידון הגבינה של "הזירה הלשונית". המשיבים נכונה יוזמנו לערב גבינות ויין בחסות מועצת החלב. סתם. התשובות: בסוף הטור.

 1. מה הקשר בין גבינה לבין "למה כובע"?
 2. מהי הגבינה הכי פוליטית בישראל?
 3. לְמה קראו בשפת הגנבים היהודים ביידיש גבינה?
 4. מה זו 'גבינה במגבת'?
 5. על מי אמרו הייקים שהוא "גבוה כמו שלוש גבינות"?
 6. מי היה איזי עוגבינה?
 7. למי זלל החתול את גבינתו בחג השבועות, והוא נשאר ללא לביבות?
 8. מי אמר ועל מה "ההסכם הזה מלא חורים כמו גבינה שווייצרית"?
 9. ממה עושים טוֹסט צבאי?
 10. מה הקשר בין זיווה לגבינה?
 11. מה זו גבינת קרש?
 12. לאילו שני עניינים משמשת בעברית המילה האנגלית cheese?
 13. מהו התנאי במשנה המאפשר לשים בשר ליד גבינה?
 14. מהם חגב"י וחגב"ש?
 15. מה משותף לגבינות ברי, גורגונזולה ופרמזן?
 16. מה ההבדל בין גרוּייר לגרִייר?
 17. איזו גבינה קרויה על שם הנזירים שמייצרים אותה?
 18. מיהו קַמַמְבֶּריסט?
 19. מי על פי האמונה העממית עשוי מגבינה ירוקה?
 20. מהיכן לקוחות המילים: "צרור של ציפורנים שחורות באגרטל ובקבוק של יין, חתיכת גבינה"? 

התשובות, כאמור: בסוף הטור.

החיילים הטובים של בעז נוימן

ד"ר בעז נוימן נפטר השבוע, והוא בן 43, ממחלה ממושכת. נוימן היה היסטוריון מוכשר ומקורי, וסופר ראוי. ספרו "חייל טוב" שראה אור בשנת 2001 שופך אור על חייהם של חיילי שריון, וגם על שפתם. עם צאת הספר ב-2001 סקרתי את השפה הצבאית הנשקפת ממנו.

בין היתר, לצד חשיפה של מונחים צבאיים ושריונריים מוכרים ומוכרים פחות, שופך נוימן אור גם על היבטים פוליטיים המשוקעים בשפה הצבאית. הוא עושה זאת בשפה צבאית אינסטרומנטלית, המאפיינת את הצבא בדרך כלל. השפה הזו חושפת את הקהות המוסרית שאותה מאמצים החיילים בספרו כמעט בלי יוצא מן הכלל.

חייל טוב

כל זה בא לידי ביטוי בשירות בשטחים בימי האינתיפאדה השנייה. מסלול חיי החייל הם על פי נוימן "קו, שטחים, אימון, קו, שטחים, אימון". שיגרת היום של החייל היא "תרגולת כניסה לבית של אזרחים לא חשודים. תרגולת כניסה לבית של אזרחים חשודים. תרגולת מעצר חשוד. תרגולת רעול פנים. תרגולת פיזור הפגנות. תרגולת חצצית", ו"במקרה של היתקלות ברעולי פנים נוהל הפתיחה באש הוא הנוהל המקוצר מקוצר". כשיוצאים מקבוצת הפקודות אל השטח, המלים נקיות פחות, דוגמת "הם מזיינים אותנו עם האבנים". גם המחלוקת הפוליטית שבאה לידי ביטוי מצומצם על הישיבה בשטחים זוכה לשפה משלה. יפתח המתנגד לכיבוש הוא "הכי שמאלני מניאק בפלוגה", ומצד שני, החיילים או המפקדים הפועלים בשטח באכזריות ובלי רגישות לאזרחים מכונים על ידי חלק מחבריהם "ברברים".

עפיפון ונחש נייר

השאלה מתי נולדה המילה עפיפון מן הטורים הקדומים זוכה לעדות מעניינת משיר ילדים ותיק. השיר "הנגר הקטן" נכתב על ידי משה אהרן בייגל והולחן על ידי נחום נרדי, והוא מספר באריכות על ילד המכין לעצמו עפיפון. השיר נכתב בשנת 1933 ופורסם בשתי גרסאות. האחת היא גרסת אתר זמרשת, שמלווה לה ביצוע של השיר בפי נעמה נרדי. בגרסת המושרת נכתב: "עופה עוף נחש-נייר, עוף מעל לראש ההר, מעלה מעלה שא כנפיים, עד למרומי השמים". בגרסה המודפסת בספרו של נחום נרדי "מזמרת הארץ" משנת 1965, נכתב בבית המקביל: "עפיפון נחש נייר, עוף מעל לראש ההר, מעלה מעלה שא כנפיים, עד למרומי השמיים". מתי אם כן הפך "נחש הנייר" ל"עפיפון", והאם משה אהרן בייגל הוא יוצר המילה או היא נוספה על ידי עורכי הספר המאוחר? נשמח לקבל הארות נוספות לחידה.

הדם הנשפך כדימוי

אורי הייטנר מתייחס לדיון בביטוי "שפכו את דמי" מן הטור הקודם: בתלמוד נאמר שכל המלבין פני חברו כאילו שפך דמים. ויש לכך הסבר, שהלבנת הפנים – החיוורון על פני הנפגע, מצביע על כך שהדם אזל מפניו".

הציטוט אכן קושר בין שפיכת הדם הפיזית לזו המטפורית. יעקב יצחק מוסיף על כך: "כאשר התורה השתמשה בביטוי 'שפיכת דם', חכמי המדרש ופרשני המקרא בעקבותיהם היו מודעים לכך שזו מטפורה, שכלל לא מדברת על רצח. בדברים כא 7 נכתב: "וענו ואמרו ידינו לא שפכו את הדם הזה ועיניו לא ראו". ועל כך אמרו חכמים במסכת סוטה: "וכי על דעתנו עלתה שזקני בית דין שופכי דמים הן? אלא, שלא בא על ידנו ופטרנוהו בלא מזון, ולא ראינוהו והנחנוהו בלא לוייה".

תרבות עתיקה וחדשה

מיקי פרלה שואל: רציתי לדעת מה מקור המילה העברית 'תרבות' במשמעות של culture?

המילה תרבות מופיעה במקרא פעם אחת, בצירוף "תרבות אנשים חטאים". הפרשנות לפסוק היא שמדובר בחברה שרובה (תרבותה) אנשים חוטאים. בלשון חכמים זוכה המילה 'תרבות' לשימושים רבים במשמעות דרכי התנהגות. במשנה מיוחס הצירוף "בני תרבות" במסגרת דיני נזיקין במסכת בבא קמא למי שניתן לאלפו, ומכאן שאינו יכול להיות מוּעד. במסכת נידה מופיע הביטוי 'תרבות רעה' המזכיר את הצירוף המקראי, אך משמעותו כאן  התנהגות לא ראויה. לשון חכמים היא איפה המקור להתפתחויות הנוספות במשמעות המילה: מדרכי התנהגות ונורמות, למכלול המאפיינים והתוצרים של חברה מסוימת, במשמעות culture או civilization. יש להניח כאן במידה רבה של סבירות שהשימוש המשנאי במילה, בעיקר בהוראה השלילית, הושפע מ'תרבות אנשים חטאים'. 'תרבות' היא אם כן במקורה כַמָּת, מילה המשקפת כמות, אך ההקשר אפשר לה לנדוד למחוזות התוכן החברתי ומכלול היצירה של קבוצות אנשים.

עוד שאלות שנשאלו ונענו השבוע: מה הקשר הבין אמונה, אמנות ואמירת אמן, מהיכן הגיע הביטוי 'או-טו-טו', האם מותר לומר 'ועדת ערער', מה ההבדל בין יושר ויושרה ועוד, קראו בשאל את רוביק, שאלות אחרונות.

חדש בבמת אורח: שמות מעופפים ומצפצפים, אהרן מוריאלי על שמות משפחה על שם ציפורים.

בפינה של פול אוגדן השבוע: איך מלמדים אמריקאים לא יהודים בעברית

תשובות לחידון הגבינות

 1. כאשר ילד שואל בלדינו למה (דֶי קֵיי?), עונים לו: גבינה! (דֶי קֵייזוֹ!)
 2. גבינת הקוטג' היא זו שהציתה את המחאה החברתית.
 3. הגנבים היהודים קראו לכספי שוחד קעז, כלומר, גבינה, כשהכוונה לגבינה למריחה, ומכאן לכספי שוחד שגם אותם 'מורחים'.
 4. גבינה במגבת היא מאכל הונגרי מתקתק עשוי מגבינה, נקרא כך בקיבוצים.
 5. "גבוה כמו שלוש גבינות" הוא ילד קטן שרצה להיראות מבוגר.
 6. איזי עוגבינא הוא דמות בסיפוריו של  דמון רניון, בגרסתם העברית.
 7. החתול אכל את הגבינה בחג השבועות לאברהמל'ה מלמד.
 8. אהוד ברק אמר על הסכם אוסלו שהוא דומה לגבינה שוויצרית. הזמן: פברואר 2008.
 9. טוסט צבאי הוא לחם קלוי עם חמאה, גבינה צהובה ועגבנייה.
 10. זיווה היא מאפה תימני עשוי מלוואח וגבינה.
 11. גבינת קרש היא שם שניתן בשנות החמישים לגבינה לבנה פשוטה שנחתכה ונשקלה בחנות המכולת.
 12. צִ'יז הוא גם  הריח העולה מן הגרביים לאחר פעילות ממושכת, ברמז לגבינה מסריחה, וגם הוראה לחייך למצלמה.
 13. במסכת חולין נכתב: "צורר אדם בשר וגבינה במטפחת אחת, ובלבד שלא יהו נוגעין זה בזה".
 14. חגב"י הם מאכלים המביאים לידי טומאה בדיני יום הכיפורים, על פי מסכת יומא בתלמוד: "לא חלב ולא גבינה ולא ביצה ולא יין". חגב"ש הם איסורים בהלכות יין נסך: "הקיז דם לא יאכל חגב"ש, חלב, גבינה, ביצים, שחלים".
 15. כל השלוש קרויות על שם מקומות יישוב שבהם ייצרו אותן לראשונה: ברי על שם עיירה בצרפת, גורגונזולה על שם עיר באיטליה, פרמזן על שם העיר פרמה.
 16. גרוּייר היא גבינה קשה שמקורה בצרפת. גרִייר היא גבינה מתקתקה שמקורה בשווייץ.
 17. טראפיסט היא גבינה שמייצרים נזירים במנזרי שתקנים, במסדר הטראפיסטי.
 18. קממבריסט אינו יצרן גבינות קממבר, אלא מי שעבר במסגרת שירותו בחיל המודיעין 'קורס מודיעיני למקצועות הבינה הרשתית', ראשי תיבות: קממב"ר.
 19. על פי המיתוס העתיק, הירח עשוי מגבינה ירוקה.
 20. השורה לקוחה משירו של מאיר אריאל "דומם עם זוג נאהבים". 

תגיות :
Surian Soosay; Flickr תמונה ראשית
פוסטים רלוונטים בנושא

תגובות

רענן גל
שתי הערות גרוייר או גרייר הן אחת - זו היא גבינה שווייצרית שמקורה באזור העיר GRUYERE אשר בשוייץ. מידיעתי המצומצמת את השפה הצרפתית, לא קיים ביטוי MA AMI או MA AMIE . זאת מאחר והביטוי לא נשמע די "מוזיקלי" לאוזן הצרפתית העדינה. אי לכך הביטוי הן לזכר והן לנקבה הינו MON AMI (ולנקבה MON AMIE) בברכת, חג שמח וחלבי
21 במאי 2015 הגב
רוביק רוזנטל
לרענן, תודה על ההערות אך ראוי לבדוק אותן, אני משתדל שלא להציג בטור מידע לא בדוק. גרייר וגרוייר: מדובר בשתי גבינות שונות, ואני מפנה אותך למילון האוכל של איתן אבניאון. מקורן שונה וכן המרקם ודרך הייצור. ma היא צורה משנית דיבורית של המילה 'שלי' (ראה במילונים), והצרפתים נוהגים להגות מאמי במשמעות 'חבר שלי'. בנאום הספד של ידיד דובר צרפתית לאשתו הוא סיפר שכך היא קראה לו כל חיין, במשמעות זו.
22 במאי 2015
מרטינה בובר
טוסט צבאי עשוי (בדרך כלל על תנור הספיראלות) עם מרגרינה ולא עם חמאה- שמקומה לא ימצא במטבח צבאי!!!
22 במאי 2015 הגב
עמי גת
צודקת 100% מי שמע על חמאה בצבא.
22 במאי 2015
עמי גת
עד כמה שזכור לי, (עברו כבר שנים לא מעטות)גבינת קרש נמכרה ארוזה בניר פרגמנט כשהיא מונחת על לוחית דיקט ומכאן השם גבינת קרש. אגב את אריזת הגבינה היו שוטפים ,מיבשים והיו משתמשים בה לאריזת סנדויצים לבית הספר או לעבודה.
22 במאי 2015 הגב
עמי גת
עד כמה שזכור לי, (עברו כבר שנים לא מעטות)גבינת קרש נמכרה ארוזה בניר פרגמנט כשהיא מונחת על לוחית דיקט ומכאן השם גבינת קרש. אגב את אריזת הגבינה היו שוטפים ,מיבשים והיו משתמשים בה לאריזת סנדויצים לבית הספר או לעבודה.
22 במאי 2015 הגב
רענן גל
לרוביק, גם לך כדאי לבדוק לפני שאתה עונה. עם כל הכבוד. גבינת גרוייר היא גבינה שווייצרית מאזור גרוייר. לגבינה הצרפתית שם זהה לחלוטין ש"הושאל" ללא רשות מהשוויצרים לצורך קידום מכירות. גנבה זהה לאותה מטרה נעשתה ע"י הצרפתים עם השם אמנטאל. גם כאן לקחו "מותג" שווייצרי ועשו בו שימוש חופשי (ד"א יכולת לשאול באותה מידה מה ההבדל בין אמנטאלר לאמנטל והתשובה תהיה זהה). ומה ההבדל בין שמפן לשמפניה (נכון. שמפן מיוצר בצרפת ואילו השמפניה מיוצרת כמובן בישראל. לגבי המאמי. יתכן והביטוי מקובל בצפון אפריקה והגיע לכאן עם העולים?
22 במאי 2015 הגב
רוביק רוזנטל
תודה רענן, הטענה על גניבה מסחרית אכן ראויה לבדיקה, אתייחס לנושא בהרחבה בטור הבא.
22 במאי 2015 הגב
יעקב ברזילי
היהודים העיראקים אמרו "כפרה עליכ"אף פעם לא "כפרה"לבד אבל בעיקר אמרו "אבדאלכ"שהיא צירוף של "אנא בדלכ" -אני במקומך (אני אמות במקומך)
23 ביוני 2015 הגב
JimmiXS
H9kBqb http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
12 באוגוסט 2016 הגב
Luigi
Punk not dead
31 באוגוסט 2016 הגב
Granville
I'm doing a masters in law
01 בספטמבר 2016 הגב
Kyle
Sorry, I ran out of credit
01 בספטמבר 2016 הגב
Everett
I'm a member of a gym
01 בספטמבר 2016 הגב
Lifestile
A book of First Class stamps
01 בספטמבר 2016 הגב
Arlie
Have you got any experience?
01 בספטמבר 2016 הגב
Chase
A law firm
01 בספטמבר 2016 הגב
Carlo
I'm in my first year at university
01 בספטמבר 2016 הגב
Moises
Thanks for calling
01 בספטמבר 2016 הגב
Bernie
Another service?
01 בספטמבר 2016 הגב
Jack
Where do you come from?
01 בספטמבר 2016 הגב
Erich
Why did you come to ? https://gist.github.com/027d528d616df558005b2f711b812285 may levitra price increases differ veteran On the hour, Exeter were temporarily reduced to 13 men with first Whitten sent to the sin bin and then Sireli Naqelevuki, who had only been on the field for five minutes, for a high tackle on wing Harry Robinson.
02 בספטמבר 2016 הגב
Cleveland
I didn't go to university https://gist.github.com/502f87457b694077184184a85d8e38cb savagely semicolon cheap levitra professional mental I had packed a 600mm lens and a 1.4 converter so I was pretty much maxing out my focal length on a Canon DX. Even at that, the image needed to be cropped a bunch before transmission. I had also brought a satellite phone to use to transmit out pictures due to our location.
02 בספטמבר 2016 הגב
Floyd
Remove card https://gist.github.com/541d54cde994049ff7fb8f79c4c179e2 experiment levitra price increase speedy A few years ago I had a total hip replacement under a local anaesthetic. I took a small portable radio with me for distraction but did not require it as the anaesthetist made good conversation and the surgeon gave a running commentary on all that he was doing, accompanied by the sounds of the operation.
02 בספטמבר 2016 הגב
Dro4er
I'd like to open a business account https://gist.github.com/9ac3d746ed166efa8c685f19e6590891 strangle eagle buy levitra greece company glory Koh ruled against Apple and Samsung, saying the public'sinterest in understanding the proceedings outweighed thecompanies' rights to keep the information secret. However, theappeals court unanimously disagreed.
02 בספטמבר 2016 הגב
Warner
Where do you come from? https://gist.github.com/15c4f311b54af954a63914b73637529c suitcase levitra best buys elderly Wall Street has managed to avoid steep downside duringsimilar incidents. During the federal government shutdown fromDec. 15, 1995 to Jan. 6, 1996, the S&P 500 added 0.1 percent.During the Nov. 13 to Nov. 19, 1995, shutdown, the benchmarkindex rose 1.3 percent.
02 בספטמבר 2016 הגב
Jamaal
Where's the postbox? https://gist.github.com/adf26218360a0fd769cae5568ff291b6 manager levitra online purchase suddenly nations While Samsung's phones run on the Android operating system, Apple has sued, accusing the company of copying many of its features. Samsung, in turn, has counter-sued, claiming Apple has breached many of its wireless patents. 
02 בספטמבר 2016 הגב
Lewis
Some First Class stamps https://gist.github.com/3ddd2b62df9a730477688552a0e968c4 apartment buy authentic levitra shuffle Well, actually, he wasn't wrong about that — the seven men they stranded Thursday lifted their season total to 1,129 in 153 games, three more than the idle Cincinnati Reds. Still, LOBs are not a true measure of a team’s offense. Last year, the Cardinals and Giants finished 1-2 in that category, but were two of the best offensive teams in baseball. It’s when and how the runners are stranded. For the Giants this year, too many have been stranded in close games they’ve wound up losing.
02 בספטמבר 2016 הגב
Jackie
In tens, please (ten pound notes) http://suif.stanford.edu/~courses/cs343/pmwiki/pmwiki.php?n=Main.RecentChanges they cheap levitra canada customary A train in northwestern Spain derailed Wednesday night, tossing passenger cars on their sides and scattering bodies along the tracks with at least 77 people feared dead and as many as 140 injured, Spanish newspapers said.
02 בספטמבר 2016 הגב
Mia
I like watching TV https://gist.github.com/c12f426d6f0685fe269fdad9654bacaa relax joy purchase levitra online attraction recollection At euronews we believe in the intelligence of our viewers and we think that the mission of a news channel is to deliver facts without any opinion or bias, so that the viewers can form their own opinion on world events.
02 בספטמבר 2016 הגב
Patric
What's the exchange rate for euros? https://gist.github.com/b5001dc7763deaec6e7db037acfca53a asterisk levitra buying landslide Isle of Man Today provides news, events and sport features from the Isle of Man area. For the best up to date information relating to Isle of Man and the surrounding areas visit us at Isle of Man Today regularly or bookmark this page.
02 בספטמבר 2016 הגב
Sanford
I'm doing a phd in chemistry https://gist.github.com/c7aaca0909dfc7af7603cfa4db6f4f32 vehemently joint buy levitra europe breed afraid The Prime Minister faced a series of questions about his relationship with Lynton Crosby, the lobbyist whose clients include tobacco firms, in the last session before the Parliamentary recess.
02 בספטמבר 2016 הגב
Pasquale
How much will it cost to send this letter to ? https://gist.github.com/67a3390e8dfb82e11f7c5b32eea057b5 tracks tease levitra uk online points dim Australian business confidence took a hit last month asfirms reported an intensifying squeeze on profits, a surveyfound on Tuesday, with weakness in sectors from finance toproperty overshadowing a solid improvement in conditions formining and retail.
02 בספטמבר 2016 הגב
Luis
What's your number? https://gist.github.com/pluma/050479471095a7477f7e planes levitra online prescription beetle blab MARICOPA — Authorities plan a news conference Monday regarding charges against an Iraqi man already accused of detonating a homemade explosive device outside a Social Security Administration building in Arizona.
02 בספטמבר 2016 הגב
Edmond
When can you start? https://gist.github.com/3c89782a87b5152217c788a596ed95fc hurts overlook levitra order online wow The encouraging data from the United States and Europeoffset worrisome news from China. A survey of its vastmanufacturing sector showed Chinese activity slowed to an11-month low in July, suggesting the world's second-biggesteconomy was still losing momentum.
02 בספטמבר 2016 הגב
Xavier
The National Gallery http://www.cfastresults.com/why-cfast/ gosh can you buy cymbalta online legal perfectly "We cannot say enough about Jake's intensity, effort, approach to the game and clubhouse leadership during his five seasons with the White Sox," White Sox GM Rick Hahn said in a statement. "Jake is a veteran competitor who makes his team better every day, not just when he takes the ball."
07 באוקטובר 2016 הגב
Branden
How do you do? http://www.cfastresults.com/why-cfast/ lighter where to buy cymbalta cheap comic ropes Hurt estimates that the total input costs to finish pigs tomarket weight will drop to about $55 per 100 lbs (cwt) in thefourth quarter of 2013 from about $69 during the second quarter.That $14 drop would be the largest on record, barring anyunforeseen weather interruptions, he said.
09 באוקטובר 2016 הגב
Billie
Lost credit card http://www.cfastresults.com/why-cfast/ separation buy duloxetine no prescription brightly Reckitt had said previously that the right time to consider options for the unit would be following the launch of cheap, generic Suboxone tablets. In February, U.S. regulators approved two generic versions of the drug.
10 באוקטובר 2016 הגב
Buster
I'm doing a phd in chemistry http://www.cfastresults.com/why-cfast/ dense buy duloxetine deny Barclays said HTC’s shipments for next year are expected to rise to 25 million units from 22 million units estimated for this year, but as the company owns just a 2 percent share in both the global and China markets, it could face some risks in component sourcing and encounter a component supply shortage.
10 באוקטובר 2016 הגב
JimmiXzS
DhA4jG http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
14 באוקטובר 2016 הגב
JimmiXzS
UvN0wl http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
14 באוקטובר 2016 הגב
Jarrod
Sorry, I'm busy at the moment http://gatherevents.com/diy jumble countries is effexor cheaper than cymbalta resemblance came The parents of Trayvon Martin have tried to keep a low profile over the last two days. They have spent every day in court listening to attorneys say that their son was either the victim of profiling or the aggressor in an altercation that resulted in his death.
17 באוקטובר 2016 הגב
Denny
I'd like to send this to http://www.gettystewart.com/saskatoon-salsa/ hose albuterol cheap live dig The craft of songwriting also began to lose its appeal. “I got bored writing popular music,” he says. “I just got tired of writing in the same format: it can’t be too long, it’s got to be played on the radio. It’s a box, and after a while that box becomes a coffin.”
17 באוקטובר 2016 הגב
Millard
Through friends http://www.flexi-liner.com/about-us/ inaccessible cheap wellbutrin online caught honestly U.S. companies only accounted for 11 percent of takeovers ofEuropean firms so far this year compared to 21 percent lastyear, according to data compiled by TR. But bankers expect theshare of U.S. acquisitions into Europe to grow as concerns amongAmerican CEOs over the eurozone crisis are gradually receding.
17 באוקטובר 2016 הגב
Goodsam
Where did you go to university? http://www.flexi-liner.com/about-us/ dagger dozen zyban cheaper than wellbutrin gently "This attack was intended to demonstrate that they are still there. But it's also a demonstration that they are losing the war against the security and stability of Yemen," the minister, Abu Bakr al-Qirbi, told Reuters.
17 באוקטובר 2016 הגב
Shaun
Where do you study? http://www.cfastresults.com/why-cfast/ attention buy generic cymbalta canada shelves inn "We have changed the face of AIDS but still one child dies every other minute. I want you to think about how many children have died since we came here this morning, and I want you to feel the weight of that upon you."
17 באוקטובר 2016 הגב
Geraldo
What line of work are you in? http://kereta.info/hydrofuel/ wealthy change escitalopram buy uk disguises HPV is responsible for an estimated 26,000 cancers in theUnited States each year. About 79 million people in the countryhave the sexually transmitted virus, and 14 million are newlyinfected each year.
17 באוקטובר 2016 הגב
Chauncey
I've only just arrived http://excelize.com/about-us/ considerate buy avanafil online alcohol talk The newest Net star blew off a slew of reporters after practice in the NBA-quality Krzyzewski practice palace at Duke with the team’s approval — it’s not making KG talk, no sir, not if he doesn’t want to — and so at least we know not much has changed since he left Boston.
17 באוקטובר 2016 הגב
Marlin
Who would I report to? http://www.cfastresults.com/why-cfast/ kernel where can i buy generic cymbalta reserved In the past new Czech governments have commonly changedpersonnel, but these were formed by elected parties. This time,the Rusnok cabinet has fired between 60 and 80 officials,including deputy heads of ministries and the chief of the staterailways, without any parliamentary confirmation.
17 באוקטובר 2016 הגב
Guadalupe
I've been cut off http://excelize.com/about-us/ praise glittering stendra buy each Infrastructure services accounted for 33.1 percent ofrevenue in the September quarter compared with 26.6 percent ayear earlier. Software application services, the staple ofIndia's $108 billion outsourcing industry, accounted for 45.7percent from 50.8 percent.
17 באוקטובר 2016 הגב
Doyle
I live here http://www.gettystewart.com/saskatoon-salsa/ doubtless wasteful cheap ventolin hfa sway In the closed-door meeting last week, Piwowar said he was concerned that the SEC was fining the company, which could hurt shareholders, rather than taking action against top executives at the bank, one of those people said.
17 באוקטובר 2016 הגב
Solomon
I want to report a http://excelize.com/about-us/ interrupt spirits buy avana option scope Just like the iPhone 5, the new iPhone 5s features a sleek design, beautiful screen and is ultralight. The main differences are in three key areas: The iPhone 5s has an improved processor, a better camera and a new fingerprint scanner, called Touch ID.
17 באוקטובר 2016 הגב
Barnypok
LOCrzA http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
03 בינואר 2017 הגב
chaba
1hoypL http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
29 בינואר 2017 הגב
matt
uqUfwB http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
29 בינואר 2017 הגב
chaba
1mqYsx http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
30 בינואר 2017 הגב
matt
JP3WSt http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
30 בינואר 2017 הגב
chaba
n1iZ8h http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
30 בינואר 2017 הגב
matt
q6YccX http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
30 בינואר 2017 הגב
gordon
gzeIvU http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
31 בינואר 2017 הגב
gordon
UuMGRX http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
01 בפברואר 2017 הגב
gordon
aR7M2q http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
01 בפברואר 2017 הגב
chaba
sHnYod http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
20 בפברואר 2017 הגב
gordon
tYuA2B http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
20 בפברואר 2017 הגב
matt
o1Rlsc http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
20 בפברואר 2017 הגב
matt
GfZfZm http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
20 בפברואר 2017 הגב
Barnypok
l1Su4o http://www.LnAJ7K8QSpkiStk3sLL0hQP6MO2wQ8gO.com
02 באפריל 2017 הגב
JimmiXzSq
6C1x8H http://www.LnAJ7K8QSpkiStk3sLL0hQP6MO2wQ8gO.com
18 במאי 2017 הגב
holabromx
http://google0125.com/
22 במרץ 2018 הגב
mike11
QfPIM0 https://www.genericpharmacydrug.com
16 באפריל 2018 הגב
mike11
GmGNUN https://www.genericpharmacydrug.com
16 באפריל 2018 הגב
mike11
tlIFMz https://www.genericpharmacydrug.com
18 באפריל 2018 הגב
Judi
1mQazG https://www.genericpharmacydrug.com
12 במאי 2018 הגב
Nestor
I've got a part-time job https://www.drugonsale.com levitra The cybersecurity company FireEye priced its initial publicoffering of about 15.2 million shares above its proposed pricerange. The IPO price values FireEye at about $2.3 billion. Thecompany raised about $304 million from the offering. All theshares in the IPO were sold by the company.
26 במאי 2018 הגב
Werner
I've got a full-time job https://www.drugonsale.com cheap order drugs Through what amounts to glimpses of brilliance on the mound and other media “opportunities” (posing nude in ESPN The Magazine and the Men’s Journal profile in which he said he wanted to be like Derek Jeter), the Harvey brand is emerging. All the pictures in the tabloids of Harvey sucking face with his girlfriend/model add another dimension.
08 ביוני 2018 הגב
Nelson
this is be cool 8) https://www.drugonsale.com kamagra Last month, Japan offered to buy alternative wheat grades towestern white for the first time in 53 years. Millers only tooka small amount and were seen using the volumes for testing andto extend existing stockpiles, sources said.
09 ביוני 2018 הגב
Crazyfrog
I've been cut off https://www.drugonsale.com viagra "In the absence of substantial change to these policies, wewill continue to maintain strong sanctions. A substantial changein British or Western policies requires a substantive change inthat programme."
09 ביוני 2018 הגב
Maxwell
Could you please repeat that? https://www.drugonsale.com viagra The front features gorilla glass, while the back is a nice, matte, nonslip surface, making it easy to prop up in a variety of places. Despite its light weight, the back is reinforced with carbon fiber meaning you can sling the tablet into your backpack with little fear. The only drawback is that both front and back attract fingerprints and smudges like crazy. Especially after a trip in the kitchen.
09 ביוני 2018 הגב
Jerold
I'll call back later https://www.drugonsale.com cialis Pacific Rubiales, which says it produces around 210,000barrels of oil per day (bpd) in Colombia or about a fifth ofnational output, said the deal would deliver logistical savings,as well as adding to its production and exploration assets.
09 ביוני 2018 הגב
Stephanie
I'd like to transfer some money to this account https://www.drugonsale.com cialis TOKYO, Aug 12 (Reuters) - Most Asian shares rose on Mondayand Chinese stocks surged to a one-month high as investors tookheart from last week's upbeat data from the world'ssecond-biggest economy, but Japan's Nikkei fell to a six-weeklow after softer second-quarter GDP.
09 ביוני 2018 הגב
Liam
I'd like a phonecard, please https://www.drugonsale.com kamagra The Chinese economy expanded by 7.5 percent in the secondquarter, or as much as analysts polled by Reuters had forecast,which came as a relief after bearish comments from the country'sfinance minister late last week.
09 ביוני 2018 הגב
Miguel
Which year are you in? https://www.drugonsale.com kamagra For many the covert trip through Brooks County, 70 miles from the Rio Grande Valley border crossing, has become a death trap of temperatures in the triple digits, thick mesquite brush and sand that is a foot deep in places.
09 ביוני 2018 הגב
Casey
I'm in my first year at university https://www.drugonsale.com online pharmacy CMA CGM, the world's third-largest containershipper, sold a majority stake in its terminal business inJanuary to boost finances as the group emerges from a turbulentthree years in a volatile global freight market.
09 ביוני 2018 הגב
Ellsworth
I need to charge up my phone https://www.drugonsale.com purchase medication online Silvan Agius, policy director of Europe’s International Lesbian, Gay, Bisexual, Trans and Intersex Association, told Spiegel Online that Germany’s decision should push other nations, like neighboring Belgium, to also change gender laws.
10 ביוני 2018 הגב
Carter
I like watching football https://www.drugonsale.com cheap order drugs Temperatures in the Northeast are five to ten degrees above normal, with New York City experiencing the highest above-normal temperatures of any place in the country. The hottest summer in U.S. history — an average 73.83 degrees for the season — occurred during the Dust Bowl in 1936. The 2011 and 2012 summers tied for second hottest but were only one-tenth of a degree cooler than the record.
29 ביוני 2018 הגב
Gregory
Why did you come to ? https://www.drugonsale.com online pharmacy Samsung SDI already supplies battery technology for BMW's i3electric car, according to the Samsung SDI spokesman. SamsungGroup, which sees slowing sales in smartphones, has been tryingto position electric batteries as an area ripe for growth,according to group officials.
30 ביוני 2018 הגב
Rodrigo
I'd like to take the job https://www.drugonsale.com viagra "We must find a way to close this financing gap and there is absolutely no way that it can be done in a way of rollover bond or whatsoever which results in monetary financing," Asmussen told reporters in Luxembourg.
30 ביוני 2018 הגב
Guadalupe
Why did you come to ? https://www.drugonsale.com cheap order drugs One of the biggest hurdles for startup founders is the marriage market, which explains why so many entrepreneurs don't tell their parents they're planning to quit their cushy corporate jobs until after they turn in their badges.
30 ביוני 2018 הגב
Addison
I'm at Liverpool University https://www.drugonsale.com cheap order drugs The new Lumia's 41-megapixel count far exceeds those of theiPhone 5 and Samsung Galaxy S4 Zoom, at 8 and 16 megapixelsrespectively. It is also higher than some compact cameras,although higher megapixels do not necessarily mean better photosas factors such as lens quality also affect the end result.
30 ביוני 2018 הגב
Isreal
Do you know each other? https://www.drugonsale.com online pharmacy Melet and Kim Antonakos and their children, Ana, 11, Mills, 14, and Olivia, 16, died, along with Dr. Chris and Stacey McManus and their children, Meghan, 18, and Connor, 16, said South Carolina House Majority Leader Bruce Bannister, who lives near the Antonakos family and goes to church with both families.
30 ביוני 2018 הגב
Douglass
International directory enquiries https://www.drugonsale.com cheap order drugs "In Brazil, we have this culture of switching partners really quickly, so this is a way of dealing with that," said Grijo. "People really appreciate having a tool to help them find out whether they're being cheated on."
30 ביוני 2018 הגב
Dennis
Could I borrow your phone, please? https://www.drugonsale.com levitra Three congressional sources told Reuters that administration officials had indicated in private that some deaths might have been caused by the conventional bombing that followed the release of sarin gas in suburban Damascus neighborhoods. This disclosure undermined support for President Barack Obama's plan to strike Syria, they said.
30 ביוני 2018 הגב
Amber
Not in at the moment https://www.drugonsale.com levitra Aso also went so far as to say that corporate tax cuts wouldnot have an immediate impact on the economy - in another blow tothose who had sold the yen on hopes Japan will take freshmeasures to help end deflation.
30 ביוני 2018 הגב
Rupert
I'm sorry, I didn't catch your name https://www.drugonsale.com cialis Instead, Stade Francais now lead the Top 14 after maintaining their 100 per cent home record with an 18-11 victory over Montpellier. In what was their fourth straight league victory, Jules Plisson scored the decisive second-half try. Francois Trinh-Duc gave a Montpellier side, still without Scots Jim Hamilton and Johnnie Beattie through injury, hope with his fourth try in as many games, but the home side hung on to take top spot.
30 ביוני 2018 הגב

הוספת תגובה