גבר לבן בחדר הסגלגל

רוביק רוזנטל | 11 בנובמבר 2016

בחירות 2016 הסתיימו בהפתעה בלתי נתפסת, אמריקה גילתה את פרצופה האחר, ועכשיו המילון: מ"איזו אשה נבזית" ועד "כשהם יורדים נמוך"

עוד לא היו בחירות כאלה, ספק אם יהיו בעתיד, והשפה יותר מכל מערכת קודמת שיחקה בה תפקיד מרכזי. להלן המילון.

אוניברסיטת טראמפ. מוסד השכלה גבוהה למדעי הנדל"ן בין השנים 2005-2010. נחקר על שימוש בפרקטיקות לא חוקיות והונאה. החקירה נמשכת עדיין.

איזו אשה נבזית. What a nasty woman. מילות גידוף של טראמפ כלפי קלינטון בעימות השלישי. גם זה לא הפיל אותו.

אימיילים. הסיוט המתמשך של הילארי קלינטון. העננה הוסרה זמנית על ידי ראש האף.בי.איי, חזרה והתפוצצה ב"הפתעת אוקטובר" (ע"ע), והוסרה לכאורה יומיים לפני הבחירות, אחרי שכבר גרמה נזק חמור לקלינטון, ובוודאי סייעה בקביעת תוצאות הבחירות.

החומה, המזוודה והבלורית

אם הם יורדים נמוך – אנחנו עולים גבוה. סיסמה של מישל אובמה שאומצה על ידי הילארי קלינטון. הוא ירד נמוך, ועלה גבוה ביום הבחירות.

אסיפת האלקטורים. Electoral College. המוסד המתכנס לבחירה רשמית של הנשיא, ובו נציגי המדינות על פי מספר האלקטורים שיש לכל אחת מהן.

בחירה מול חיים. שתי הסיסמאות המובילות בוויכוח על סוגיית ההפלות. תומכי האפשרות להפלות קרויים pro-choice, המתנגדים – pro-life. טראמפ פסח על שני הסעיפים.

בלוריתו המתנפנפת. התספורת הייחודית של טראמפ שהפכה גם מקור לבדיחות רשת. ולא, זו לא פאה. לשם שינוי, משהו אמיתי.

בלורית חתול

בנו את החומה. Build the wall – אחת מסיסמאות הבחירות של טראמפ שהציגה את חזונו לבלימת המהגרים ממקסיקו.

גברים לבנים. גדודי הניצחון של טראמפ, אחרי שבלעו בקושי גבר שחור בבית הלבן, עשו הכל למנוע כניסה של אשה.

החדר הסגלגל. חדר בחלקו המערבי של הבית הלבן שהפך סמל לנשיאות עצמה. אמריקאים רבים יתקשו להירדם בניסיון להבין מה יקרה שם אחרי העשרים בינואר.

הילארי המושחתת.  Crooked Hillary. כינוי גידוף מפיו של טראמפ שהפך לסיסמת בחירות, גם בהעצמה נוסח "המועמד המושחת ביותר לנשיאות אי פים" ועוד. הסיסמה תפסה.

המזוודה עם הקודים. האביזר המאובטח והמפחיד ביותר בבית  הלבן, בידי אחד האנשים הלא צפויים בהיסטוריה שלארצות הברית.

חגורת החלודה והפתעת אוקטובר

המפקד העליון. Commander in chief. זה שצריך לשלוט בקודים של המזוודה הגרעינית.

הנתעבים. The Deplorables. התבטאות אומללה בהחלט של הילארי קלינטון שהתייחסה ל"מחצית הבוחרים של טראמפ". הנתעבים נקמו.

הפתעת אוקטובר. מוטיב חוזר במערכות בחירות: אירוע, האשמה או שד מן העבר המופיע כלפי אחד המעומדים חודש לפני הבחירות. במקרה הזה: חקירת המיילים. קומי הימר על עתידו בתפקיד, והצליח.

הצבעה כוללת. Popular vote. אחוז ההצבעה הכללי, שאמנם אינו קובע מי יהיה הנשיא, אבל יש לו חשיבות סמלית וגם אינדיקציה למועמד שייבחר. גם כאן החמיצו הסוקרים את התוצאה.

התיקון השני. The second amendment. הזכות לשאת נשק, תקנה חוקתית  משנת 1791, ששרדה למרות שארצות הברית היא אולי המדינה הקטלנית ביותר על פני הגלובוס כשמדובר באזרחיה שלה.

חגורת החלודה. אזורים עירוניים נרחבים בצפון מזרח ארצות הברית שהתקיימו בהם תעשיות כבדות שסבלו מדעיכה עקב המעבר לסחר חופשי, ביניהן ניו יורק, פנסילבניה, וירג'יניה המערבית, אוהיו, מישיגן ואינדיאנה. הניצחונות הקריטים של טראמפ בחלק מהמדינות האלה יכולים להיזקף למשבר הזה, אחד הקלפים של הקמפיין שלו.

טראמפיזם, טראמפוקליפסה, טראמפלנד

חמש מאות שלושים ושמונה. מספר האלקטורים, הקובע ש-270 מהם קובעים את הנשיא הבא. שמו של אתר הסקרים המוביל של נייט סילבר, שנתן ערב הבחירות 72% אחוזי הצלחה לקלינטון.

חצו את הכביש. דמוקרטים שהצביעו לרפוקבליקנים, ולהיפך. במקרה זה הקבוצה הראשונה היתה משמעותית. בבחירות 1980 ו-1984 הם נקרא "דמוקרטים של רייגן", Reagan Democrats, והם אלה שהעניקו לרייגן את הניצחון.

טראמפוקליפסה. שרשרת תמונות וסרטוני רשת המתארים את אמריקה ההולכת לאבדון תחת הנשיא החדש.

פסל החירות

טראמפיזם. מונח שהלך ותפס ויישאר אתנו: שילוב מנצח של פופוליזם, פשטנות, שנאת מהגרים וסקסיזם.

טראמפלנד. אמריקה שהצביעה לטראמפ ונעלמה מעיני הסוקרים והפרשנים: מעמד נמוך, גברים לא משכילים ואנשי כפר.

יום כיפור של הסוקרים. בארצות הברית לא יבינו את המונח, אבל גם הסוקרים, וגם הפרשנים והאנליסטים, כולם זקוקים לחשבון נפש מקצועי נוקב. פיתוח: יום השואה של הסוקרים.

יעל טראמפ. בתו של טראמפ בגלגולה היהודי. הילדים, מספר לנו תומך חרדי, יקראו לטראמפ זיידי (סבא).

כחול, אדום, שחור וכתום

כוח עמידה. Stamina. מילה ששימשה את טראמפ בהתקפותיו על קלינטון: אין לה כוח עמידה, כוח סבל ואנרגיות מספיקות לנשיאות.

כשירות. Competence. טענה שהוטחה שוב ושוב בטראמפ: "הוא לא כשיר", בעיקר על ידי אובמה. על הבוחרים זה לא עשה רושם.

כתום זה השחור החדש. תיאור צבעוני של מהפך נובמבר 2016.

הכתום החדש

להחזיר את אמריקה לגדולתה. Make America great again, הסיסמה המנצחת של טראמפ.

לכלוא אותה! Lock her up. סיסמה קצבית שכוונה לקלינטון ובאמצעותה שלהב טראמפ את בוחריו.

מדינות המאבק.  Battleground states. מדינות האמורות להכריע את הבחירות ובהן השקיעו המועמדים מאמץ רב. טראמפ זכה בשלוש החשובות שבהן: פלורידה, אוהיו ופנסילבניה, והן שהעניקו לו את הכרטיס לבית הלבן.

מדינות כחולות, אדומות ואפורות. צביעת מדינות ארצות הברית על פי נטייתן. יש גם גוונים: כחול בהיר, ורוד וארגמן. האפור הוא לאלה שאין להן נטייה מובהקת, ההמתנדנדות (ע"ע).

מדינות מתנדנדות. swing states. מדינות המשנות את נטייתן מבחירות לבחירות. הפעם הנדנדה נטה לכיוון אחד.

מדינת משכוכית. Bellwether state. מדינה המצביעה על זהות המנצח. דימוי הלקוח מניהול עדר כבשים, שבו צלצול הכבשה המובילה מראה לאן הולך העדר. מדינת המשכוכית המובהקת ביותר היא אוהיו.

מודלים. מילת הפולחן של הסוקרים. במקום להבין תהליכים, הם בנו מודלים פורחים באוויר.

מורשת אובמה. מורשת מה? אובמה מי?

מלחמת אוויר. Air war. המאבק על הזמן שבו יופיע מועמד בפקרסומות ובתקשורת. טראמפ ניצח במלחמה הזו בהליכה, על ידי יצירת שערוריות ששמרו עליו בקדמת הבמה התקשורתית. הילארי נאלצה לשלם על זמן אוויר בכספה.

שובר השוויון של תקרת הזכוכית

נדנדת הסקרים. השינויים התכופים בתוצאות הסקרים שהטריפו את המערכת, ובסופו של דבר אף הביאו להטעיה שלה.

נשיאותי. Presidential. ביקשו מטראמפ להיות נשיאותי. הוא הסביר שכדי להיות נשיאותי הוא חייב להיות לא נשיאותי בעליל. הוא צדק.

קואליציה לבנה. הגברים הלבנים שגנבו להם את המדינה (לכאורה) ועכשיו החזירו לעצמם את הגזילה (כאילו).

קואליציית המיעוטים. הקואליציה שהעלתה את אובמה לשלטון ולא ממש סייעה לקלינטון.

רכבת הרים. דימוי מוביל לתיאור המאבק לנשיאות גירסת 2016, ששבר כמעט כל שיא בתולדות המדינה החשובה בעולם (עדיין).

רשתות חברתיות. השחקן החדש והעוצמתי שאף אחד לא ספר, ושבו ניצח טראמפ כבר בראשית הקמפיין.

שובר שוויון. אירוע או גילוי הגורם לאחד המועמדים ליצור פער מייריבו לאחר שהתקרבו לתיקו. במערכה הנוכחית שובר השוויון פעל כמה פעמים לטובת הילארי קלינטון: העלבונות שהטיח טראמפ בהורים השכולים השחורים, והגילויים על ההטרדות המיניות. מי שהזדקקה לשובר שוויון בסוף המירוץ הייתה קלינטון, מאוחר מדי.

שלונג. טראמפ משתמש בביטוי ידישאי סקסיסטי – she got schlonged. מילולית: אובמה זיין אותה.

שלטון החוק. מונח שחזר בנאומי ההפסד של קלינטון ואובמה, ברמז ברור לנטיותיו של טראמפ בעניין.

תקינות פוליטית. נשברה, קועקעה ונזרקה לפח האשפה על ידי הנשיא הבא של ארצות הברית. ייקח זמן רב עד שתתאושש, אם בכלל.

תקרת הזכוכית. הסיכוי של אשה להיכנס לבית הלבן. סדקים ראשונים החלו להתגלות, ברגע האמת התברר שהיא עבה מתמיד.

ארצות הברית החליטו

יבגני שואל: בצירוף 'ארצות הברית' נקבע התרגום של state נקבע כ"ארץ", אבל ביחיד משתמשים ב"מדינה". מאיפה נובעת הדואליות הזו? האם כשנקבע השם העברי "ארצות הברית" השתמשו כבר במילה מדינה ל-state, או שזה פיצול מאוחר? כמו כן, האם שגיאה היא להגיד "ארצות הברית החליטו", בניגוד למקובל "ארצות הברית החליטה"?

מקור השם ארצות הברית היא בימי תחיית השפה. המונח שנקבע ונעשה בו שימוש היה דווקא "המדינות המאוחדות" בעקבות השם האנגלי united states of america.  השם שהתקבל, "ארצות הברית", הוא חידוש של מנדלה מוכר ספרים, שנטבע כבר בשנת 1868. "ארצות הברית החליטו" היא שגיאה. החלטות המדינה מתקבלות כיצר מדיני אחד ולא כהחלטת רוב. עם זאת נכון יהיה אולי לומר "ארצות הברית החליטו לבחור בדולנד טראמפ כנשיא".

בפינת עיון, בעקבות הדיון בכנסת על הכינוי 'מפגר', "כיצד מרקדים בפני הכלה", על תקינות פוליטית ובעלי מוגבלויות.

שאלות חדשות שנשאלו ונענו באתר: מי המציא את המילים מאפרה ותעשייה, מה זה עוף מוזר, כמה מילים יש בשפה העברית ועוד ראו בשאל את רוביק, שאלות אחרונות, בשני הדפים

בקרוב: אין עלייך אחותי, יום שני, 14.11, קפה תאטרון בתאטרון הקאמרי, 2100

בפינה של פול אוגדן: איך השפיעה היידיש על השפה הגרמנית

תגיות :
Remi Rossi; Flickr תמונה ראשית
פוסטים רלוונטים בנושא

תגובות

אהרן בלום
שמעתי ברדיו את קולות הצהלה בימין הישראלי בהי ודא ש"עוף מוזר " נבחר במפתיע להיות נשיא אמריקה (ואולי נשיא של העולם כולו ) , מעתה ,אומרים כל חכמי הימין א) מת המושג "שתי מדינות " , ב)אפשר לבנות ביהודה ושומרון כמה שרוצים ,אפילו ניתן להרים האחזות על כתפי אבו מאזן,ג) המילה שלום נמחקה מהמילון,למה מה חושב לו המוסלמי הזה ,אי אפשר למחוק מילה קטנה מתוך ים השפה העברית ? כל זאת למה ? כי "ימח שמו " אובמה (המוסלמי ?..) כופה עלינו שלום ,כופה עלינו להחזיר לפלסתינים חלקי מולדת שניתנו לנו לפי התורה ,מה חושב המוסלמי הזה ? לא מגיע לנו להחזיר את הגזלה שהפלשתינים גזלו מאיתנו? ,לא לעולם חוסן ,מחר ירעים קולו של טראמפ ,ינזוף באבו מאזן לאמור "אתה לא מתבייש ? לבקש מדינה ?על אדמה שגזלתם מהיהודים המסכנים ? וגם עלינו ירעים קולו ,כמו שכתוב בתנ'ך "העת לכם אתם לשבת ספונים בבתיכם ?",קומו ועלו על כל גבעה ותחת כל עץ רענן התנחלו בהר ובבקעה, נאום השם ושליחו טרמפ ! ואולי יפתיע העוף המוזר ויאמר " חברי שרון ז'ל אמר וגם אני חושב כמוהו "דברים שרואים מכאן לא רואים משם " תרגעו ,אומר לכם מה שאמר רחבעם בן שלמה לעם הנאנק "קוטני עבה ממותני אבי " ,אובמה יסר אתכם בשוטים ואני אייסרכם בעקרבים !!! (גם את זה אמר רחבעם )ומיד נחלקה הארץ לשתי מדינות "יהודה " ו"ישראל",אני לא ימני ולא שמאלן (חס ושלום ) ,ותסלחו לי שהשתמשתי בכתובים ,לפעמים מה שכתוב שם רלוונטי לימינו. עוד 4 שנים נדע בדיוק מה עשה בשבילנו העוף המוזר לטוב או לרע. בינתיים " אל יתהלל חוגר כמפתיח" אהרון בלום איש מודאג מראש פינה.
10 בנובמבר 2016 הגב
יעוד גונן
שלום ד"ר רוזנטל, במדורך מתאריך 10.11.2016 ציינת בתשובה לשאלה ש"פְלַאנְג' הוא... כיסוי הפלסטיק המכסה ומגן על גוף-החימום והתרמוסטט בדוד", ולא היא. מושג אנגלי זה - שאכן בעברית יִקָּרא שמו 'אוֹגֶן'-הנו צוארון העוטף שולי צינור כדי שניתן יהיה לחברו לצינור אחר שגם לו עוֹטֵר צוארון כזה, ובכל אחד מהאוגנים חורים דרכם משחילים ברגים ומהדקים אותם באומים כדי להצמיד את שני הצנורות זה לזה (או צינור לפתח). ראה דוגמאות בקישור https://www.google.co.il/webhp?sourceid=navclient&ie=UTF-8&gws_rd=ssl#q=flange
13 בנובמבר 2016 הגב

הוספת תגובה