מה משותף לביבי, בגין, גנץ ו"התרח השמאלן"

רוביק רוזנטל | 07 בדצמבר 2018

צעד אחר צעד הפכה המילה 'שמאלן' לגידוף המוביל בשיח הפוליטי. רשימת השמאלנים  חלה על ראשי הליכוד לדורותיהם, מנהיגי מפלגות הימין והמרכז, רמטכ"לים, מפכ"לים, שופטים ועיתונאים; על גלגוליה של המילה המוזרה של אבות ישורון 'יהנדס', ומהן  מדיה ומדיות

החלל הפוליטי נמלא שלל דימויים בעקבות המלצות המשטרה נגד הזוג נתניהו, ונאום הנגד שלו במרכז הליכוד, ופרשת אדרי. השוטרים הפכו ל"ציידים" העורכים מסע ציד, ולמהמרים קרימינליים ב"משחק מכור". לעומתם טען הפרקליט לשעבר ערן שנדר ש"בלהב 433 אין מתפרות, לא תופרים תיקים". על המונח "תפרו לו תיק" נכתב לא מכבר באתר. תזכורת: המקור ברוסית.

סמולנים הביתה

הציטוט המהדהד, החצי אנונימי התייחס לפרשת אדרי. השופט גולדברג, אמרו כמה שרים עלומי שם, הוא "תרח שמאלן שעשה הכל כדי להכשיל את המינוי". דומה שאחרי הגילויים האחרונים והסרת המועמדות שמחו השרים הנ"ל שצוטטו בעילום שם.

על המילה 'תרח' נכתב באתר לפני מספר חודשים במסגרת הצגת הספר "מדברים בשפת התנ"ך. תזכורת: זהו שילוב בין שמו של אבי אברהם למילה הגרמנית töricht. זה המקום להתעכב על  מילת הגנאי הפופולרית ביותר בשיח הציבורי מזה שנים: "שמאלן". למילים 'שמאלן', 'שמאלני' ו'שמאלנים' למעלה ממיליון הופעות בגוגל. לא מכבר גם השתמשו במרץ במונח בקריצה אירונית בסיסמה המתחכמת של מרץ "שמאלנים הביתה". לא בטוח שכל הציבור ירד לעומק הבדיחה.

עד לפני כמה עשרות שנים 'שמאלן' היתה מילת גנאי דווקא בתוך מחנה השמאל: 'שמאלן' או 'שמאלני' נאמר על מי שהולך שמאלה מדי, במקביל לצמד לאומי/לאומני. בתנועת השומר הצעיר דובר על "סטייה שמאלנית". לאט לאט המונחים 'שמאלי' ו'איש שמאל' נעלמו מן הלקסיקון. בשלב הראשון נצמדה המילה לכל מי שנמצא שמאלה מהמרכז, מהמחנה הציוני ואילך.  לאט לאט, שלב אחר שלב, התרחב השימוש ב'שמאלן' או 'שמאלני' והוא היום שם גנרי לכל מי שאינו מתיישר עם עמדות הנחשבות 'ימניות' של הדובר, וזאת בכל היבט: מדיני, משפטי, זכויות אזרח וסתם תמיכה בשלטון הקיים ובמנהיגו.

אז מיהו שמאלן במרחב הציבורי? הרשימה אינה מותירה מקום לספק. כל ישראל שמאלנים. ואם בנט ושקד וסמוטריץ' ואריאל בטוחים שנחלצו מן התואר, שהרי הם כהגדרת שקד "ימין אמיתי", גם יומם יגיע. ולהלן מקבץ המציג את הכוורת השמאלנית של מדינת ישראל 2018, לא כולל תמר זנדברג ושלי יחימוביץ. הציטוטים ממאמרים מכובדים בעיתונות ואנשי ציבור מרכזיים, לצד גולשים מן השורה הרשתות והפורומים, מן הגורן וגם מן היקב.

ביבי נתניהו זה שמאלני בתחפושת

גדולי השמאלנים הם מנהיגי הליכוד לדורותיהם.

"מנחם בגין ביצע מדיניות שמאלנית קיצונית בכניעתו למצרים" (מקור ראשון)

"רובי ריבלין שמאלני ומבזה את הנשיאות"  (בחדרי חרדים)

"ביבי נתניהו זה שמאלני בתחפושת" (יורם שפטל, רדיו 103)

"אפילו השמאל לא חלם, לבצע מדיניות שמאלנית קיצונית, כמו זו של נתניהו" (אתר xoox)

"זהו אהוד אולמרט שנהיה לאיש שמאל קיצוני, שמוכן למכור את אדמת המולדת בזול" (ערוץ 7)

"דבריו של ראש הממשלה אולמרט מעידים שעמדותיו שמאלניות מאלה של מר"צ" (סילבן שלום, מחלקה ראשונה)

"גדעון סער, שמאלני שתול בליכוד" (מחלקה ראשונה)

"זאב אלקין כונה שמאלן, על רקע המרוץ לראשות עיריית ירושלים" (הארץ)

"אצל רבים מנסיכי הליכוד נוצרה כמיהה לחיבוק חם מהמילייה החברתי שבו הם חיים, מילייה שמאלני אקדמי-תקשורתי-פוליטי" (מאמר על בני בגין, ערוץ 7)

קם לו שמאלני תל אביבי מצוי

מנהיגי מפלגות הקואליציה, וכמובן אלה המזוהים עם "המרכז" – חבורת שמאלנים.

"הוכחה: משה כחלון ומפלגת כולנו שמאלנים קיצוניים" (ברק רחמים, יוטיוב)

"יואב גלנט הותקף בעמונה: 'שמאלני מסריח'" (כיכר השבת)

"ליברמן מוביל מדיניות שמאלנית" (נפתלי בנט, ישראל היום)

"אריה דרעי שמאלן, עמונה וירושלים לא מעניינות אותו" (אלי ישי, מעריב)

"איך קם לו שמאלני תל אביבי מצוי, והופך פתאום להיות ליכודניק" (מאמר על יאיר לפיד באתר הידברות)

"איך שמאלן קיצוני כמוך גבאי נכנס בכלל לממשלת ימין ועוד כשר??" (מאקו)

"בני גנץ שמאלני וגם מי שהחליף אותו [אייזנקוט] אשכנזי שמאלני" (סרוגים).

הערת ביניים: אייזנקוט הוא בן ליוצאי מרוקו. הזיהוי שמאלן=אשכנזי הוא במבנה העומק של השיח. למעשה, שני כינויי הגנאי הנפוצים והלגיטימיים בשיח הציבורי הם אלה: שמאלן, אשכנזי, יחד ולחוד.

אתר שמאלני עוכר ישראל

ולקינוח, כל היתר שמאלנים: המשטרה, בתי המשפט, הפרקליטות, והתקשורת.

"'שמאלן בוגד': הסתה גוברת וגזענות ברשת נגד המפכ"ל אלשיך" (ynet)

"רוב שופטי העליון – שמאלנים" (יריב לוין, כיכר השבת)

"הפרקליטות שמאלנית; מחסלים את דרעי" (בכירי ש"ס, ואללה)

"אם מנדלבליט יחליט להגיש כתב אישום יגידו שהוא שמאלני" (גיא פלג 103)

"בדקנו את הפייסבוק של בכירי התאגיד, הם שמאלנים" (דוד ביטן, בכל כלי התקשורת)

"חרם על אתר Walla - אתר שמאלני עוכר ישראל" (אתר עצומה)

"כתב השטחים רועי שרון הותקף בבית אל: 'שמאלני בוגד'" (כיכר השבת) 

"כל התקשורת שמאלנית" (אין ספור הופעות ברשת)

מה זאת יהנדס? ידוע גם לפואט

בעקבות העיסוק בשירתו ודמותו של אבות ישורון,  נזכר ברוך תירוש בדמות ילדות: "הכרתי אותו בימי ילדותי ברחוב ברדיצ'בסקי בתל אביב.  האיש, תימהוני ומוזר, ישב שעות ארוכות על המרפסת בקומה הראשונה הקדמית בבית מס' 8, ואני גרתי ממול בבית מס' 7.  הוא דיבר בעיקר יידיש, והשקיף על משחקי הילדים ברחוב שלא היה סלול.  הוא התיידד ושוחח עם אבי על פולין, ובשעה חמש בדיוק, נהג לצאת מביתו, ענוב בחליפה, וצעד ברגל לעבר קפה כסית".

בעקבות העיסוק באותו טור במילה 'יהנדס' בשירו של אבות ישורון, מפנה עמוס נוי למאמר נרחב שבו חקר את השימוש של ישורון במילה ואת תולדותיה.

בתוך שלל התגובות הקשות נגד שירו של ישורון שהוצגו בטור הקודם, זכתה גם 'יהנדס' לקיתונות לעג משלה. המשורר ש. שלום ראה בשימוש במילה לעג ל"יהדות הקדושה והמעונה", וכינה את ישורון "כנעני". ישורון עצמו השיב בשיר-פואמה פולמוסי בשנת 1961, וכך כתב בין היתר: "מה זאת יהנדס? יהנדס/ חמלה על רכוש של ערירי/ חמלה על הטפֵיטין/ ועל לקט ופאה נכרים". לש. שלום ענה, בלי להזכיר את שמו: "מה זאת יהנדס?/ ידוע גם לפואֵט/ וידידנו ה'דבר'/ דקר עיני אמת". והוא מסביר את כוונתו של בשימוש במילה: "מנורת חנה היא ובניה/ שבעה יהֵלון./ חקוק על כן כניה/ יהנדס פוילין". בהקדמה לשיר אחר הוא כותב: "יהנדס הוא המילה המצפונית היהודית והחמלה בקרב יהודי פולין". במאמר נוסף הוא מסביר את עמדתו ללא כחל ושרק: "חייב אני לומר את האמת שעם לבי: שואת יהודי אירופה ושואת ערביי ארץ ישראל – שואה אחת היא לגבי יהדות המצפון".

תקעתם בחזרה את המילה לאף שלי

יהנדס, כפי שמציג נוי, שימשה בכתבים רבים של סופרי יידיש, ויש בה עמימות מסוימת: פירושה גם יהדות וגם חמלה. היא נכתבת בצורות רבות. עם זאת הכתיב של ישורון, יהנדס, הוא ייחודי. נוי סבור שהוא מרמז כאן שני כיוונים נסתרים: יַנְדְהַס, שפירושה בערבית נדרס, ולמוהנדס גנדי, המהטמה, המייצג באישיותו חמלה והיעדר אלימות.

לאחר שהשיר יצא בספר השירה "רְעֵם", חזרו ההתקפות על ישורון. לאחר חתימת הסכם השלום עם מצריים, שנים רבות לאחר השיר שעורר את הסערה, מביט ישורון על השימוש במילה במבט אירוני-מתנצל: "הבאתי מילה מאמי לעברית/ איש לא מכיר// אתם תקעתם בחזרה/ את המילה לאף שלי/ ואני תקעתי לכם בחזרה/ את המילה לאף שלכם". נוי כותב כי ישורון אינו מתנצל בשיר על עמדותיו, אלא על כך שלא הצליח להבקיע את הלבבות במילה המוזרה הזו, "יהנדס".

מדיה, מדיום, מדיות

אלון ריבק כותב: "מדיה בלטינית ובשפות נוספות הוא ביטוי בלשון רבים, ריבוי של מדיום: אמצעי (בדרך כלל הכוונה לאמצעי תקשורת). לכן יש לאמר מדיום חברתי ולא מדיה חברתית. שיבוש מרנין הוא 'מדיות', ברבים. והשיא, בו נתקלתי לא פעם: 'אמצעי המדיה'”.

אלון צודק, אבל לעיתים הצדק אינו מכריע כשמדובר בשפה חיה. נכון שעל פי התרגום המדויק, "מדיום" היא צורת היחיד של "מדיה". לכן צריך היה לומר, למשל, "המדיה השונים עסקו בפרשת ההתנתקות", ולצד זה: "המדיום הטלוויזיוני שידר מן האולימפיאדה". הדרך המקובלת אכן הפכה את 'מדיה' לצורת היחיד, בעיקר עקב כך שהיא מסתיימת בתנועת –ָה ונתפסת כמילה בנקבה. זאת גם כיחיד (מדיה אלקטרונית) או כשם קיבוצי (המדיה עסקה בנושא). במקביל, באנגלית "the media"  משמשת גם ביחיד וגם ברבים. לעומת אלה "מדיום" נדחקה לתחום הסיאנסים.

נותרנו עם בעיית הרבים. 'מדיומים' לא באה בחשבון. 'מדיות' נשמעת עילגת. האקדמיה ללשון קבעה כי מדיה פירושה "אמצעֵי (או כלֵי) תקשורת המונים", ברבים. ראוי אם כן להשאיר את 'מדיה' כמו באנגלית גם כשם לאמצעי התקשורת הבודד, וגם כשם קיבוצי. צודק או לא, העברית לא תקום ותיפול על שינוי (ואפילו שיבוש) בשימוש של מילה לועזית, וזו אינה הדוגמה היחידה.

בקרוב: ישראלית או עברית: באיזו שפה אנחנו מדברים? מפגש בין גלעד צוקרמן ורוביק רוזנטל בהנחית אורן הרמן, במסדרת "מדברים על מדע במאה ה-21", מכון ון ליר, רביעי, 12.12.18, 1800.

חדש בפינה של פול אוגדן: חדי קרן, עוגות ושריקות: הסלנג של הברקזיט

שאלות שנשאלו ונענו ב'שאל את רוביק': איך אומרים בעברית פורום ואנקדוטה, מה מקור השמות קרוגליאק והרכבי, מה ההבדל בין חולדה ועכברוש ועוד, ראו בשאל את רוביק, שאלות אחרונות, בשני הדפים. יש ללחוץ על השאלה לקריאת התשובה.

תגיות :
google images תמונה ראשית

תגובות

אביבה רום
שלום רב, מה רע ב"אמצעי תקשורת"? בשביל מה "מדיום", "מדיה" בנקבה ו"מדיות" מיותרות? סתם תהליך של התאנגלזות מואצת ומיותרת של השפה.....
06 בדצמבר 2018 הגב
משה
ועל זה פרופסור שלמה אבינרי היה אומר: ההבדל בין שמאלי לשמאלני זה נוכחות של 'נ' (נון) הגנאי.
06 בדצמבר 2018 הגב
יעקב ברזילי
פראפרזה על אימרתו הנצחית של צ'יקו מרכס .אני אישית לא מוכן להיות שמאלן פחות מהשמאלנים שמכנים אותי שמאלן.
07 בדצמבר 2018 הגב
אני
* יכול להיות שבעקבות הסבב האחרון בעזה, גם בנט ושקד "זכו" לכינוי שמאלן. מציע לחפש. *יש ברשת התפתחות לשונית(ולדעתי עילגת אבל זה עניין של טעם) שבה מכנים את השמאל "סמול" או "0מול" בהשראת SMALL האנגלית. *אני חושב שמשתמשים במונחים תקשורת( סוג של שם קיבוצי) או אמצעי תקשורת ופחות במדיה.
07 בדצמבר 2018 הגב
אלישע פרוינד
בפוליטיקה מדברים על "ימין ושמאל" אבל - זו לא המצאה שלנו. כבר בשלהי המאה ה18, בצרפת של המהפכה בשנת 1789, נהגו להושיב את מצדדי הרפובליקה ואלה שתמכו במלוכה משמאל ומימין ליו"ר בהתאמה. כך זה נדד גם למדינות אחרות ובהשפעתן - גם אלינו. אלישע.
07 בדצמבר 2018 הגב
יוסף הלחמי
בדיון על ימין ושמאל, ראוי להזכיר את הפסוק: כִּי יָמִין וּשְׂמֹאול תִּפְרֹצִי וְזַרְעֵךְ גּוֹיִם יִירָשׁ וְעָרִים נְשַׁמּוֹת יוֹשִׁיבוּ (ישעיהו, נ"ד, ג') ואת השימוש בו בפיוט "לכה דודי. כאן בא ימין ושמאל ביטוי לאחדות העם וגורלו, שלא כהיום.
08 בדצמבר 2018 הגב
יוסף הלחמי
בדיון על ימין ושמאל, ראוי להזכיר את הפסוק: כִּי יָמִין וּשְׂמֹאול תִּפְרֹצִי וְזַרְעֵךְ גּוֹיִם יִירָשׁ וְעָרִים נְשַׁמּוֹת יוֹשִׁיבוּ (ישעיהו, נ"ד, ג') ואת השימוש בו בפיוט "לכה דודי. כאן בא ימין ושמאל ביטוי לאחדות העם וגורלו, שלא כהיום.
08 בדצמבר 2018 הגב
איציק
לגבי תדירות הופעה של מילה ברשת, בימינו יש תוכנות (נקראות בוטים ) שמפיצות הודעות (לעיתים עילגת) בנושאים שונים בשביל להשפיע על דעת הקהל. לעיתים הן נועדות להעביר מסר ולעתים הן מפיצות עלבונות\אמרות פרובוקטיביות
09 בדצמבר 2018 הגב
אום שמואל
רוביק יקר ! אולי פיספסתי משהו - אבל אני התרגלתי כבר מזמן לקרוא טקסטים (ו"גרפיטים"!) שמסיתים נגד ה"סמולנים" באשר הם כמי שמפריעים למהלך התקין של החיים במדינת -ישראל . ולעתים , כמעט קשה כבר להבין איך בכלל עוד נמשכת בכל עוז השפעתה של אותה חלוקה היסטורית אומללה של הצירים באסיפה הלאומית בצרפת ,שגם היא התחילה אולי בחוסר - הסובלנות היחסי, כלפי השונים - ובמקרה זה כנראה כלפי איטרי היד הימנית , כלומר כלפי ה"שמאלנים" . אז יש כל מיני רעיונות לפיתוח של איזון טוב יותר בין הצדדים וייתכן שאחד מהמעניינים שבהם קשור להוראת נגינה- אבל ספק אם מי שמעוניין להגביר את חוסר הסובלנות ,באשר הוא- ייתפס ביודעין להצעה שעשויה לתרום ואפילו רק במשהו יותר איזון והבנה .
10 בדצמבר 2018 הגב
יעקב ברזילי
ליוסף לחמי אבל יש גם "אם השמאל ואימנה ואם הימין ואשמאלה"רק במעשים יקבע לאן אנו הולכים ואל בציטוטים.
11 בדצמבר 2018 הגב
אורי קליין
בעניין ניסו שחם "עקשן בן עקשן", אולי ראוי להזכר בתקדים של עמוס הנביא:"לא-נביא אנכי ולא בן-נביא אנכי כי בוקר אנכי..."
22 בדצמבר 2018 הגב
dobsonz
zHe0w2 http://pills2sale.com/ levitra nizagara
18 באוקטובר 2020 הגב
Merziuz
W70hbP http://pills2sale.com/ viagra online
14 בנובמבר 2020 הגב
dobson
MQcYoj https://www.quora.com/What-the-top-SEO-keywords-for-essay-you-know/answer/Alan-Smith-1772 write my essay
04 בדצמבר 2020 הגב
johnan
Tmqkeh http://xnxx.in.net/ xnxx videos
13 בדצמבר 2020 הגב
dobson
Pcd6SW https://writemyessayforme.web.fc2.com/
13 בדצמבר 2020 הגב
dobson
FnOnFM https://writemyessayforme.web.fc2.com/#writemyessay
15 בדצמבר 2020 הגב
dobson
xmSoFi https://writemyessayforme.web.fc2.com/octavio-paz-essay-day-of-the-dead.html
09 בינואר 2021 הגב
johnanz
R4vjQu http://waldorfdollshop.us/ waldorf doll
09 בינואר 2021 הגב
johnanz
cNmOmD http://nexus.cct.lsu.edu:8000/nexus_uis/930
17 בינואר 2021 הגב
markus
ineIoy https://beeg.x.fc2.com/
26 בינואר 2021 הגב
markus
fYL91V https://buyzudena.web.fc2.com/
27 בינואר 2021 הגב

הוספת תגובה