אורח

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

אורח הוא אדם המגיע לביקור לביתו של אדם אחר. לפעמים הוא בא לזמן קצר, לפעמים הוא מגיע לכמה ימים. המילה אורח קיימת כבר בתנ"ך. הנביא ירמיהו שואל: "למה תהיה כגר בארץ, וכאורח נטה ללון?" (יד 8), כלומר, לא כדאי לחיות בארץ כמו אנשים שהגיעו לביקור ולא כתושבים. גם אנשים הבאים לגור בבית מלון נקראים אורחים. ירמיהו אומר: "מי יתנני במדבר מלון אורחים" (ט 1) . יש מלונות שנקראים בתי הארחה, ויש 'חדרי אירוח', שנקראים גם צימֶרים. Zimmer פירושו בגרמנית חדר.

המילה אוֹרֵחַ נגזרה ממילה אחרת, היא המילה אוֹרַח, שפירושה דרך. עובר אורַח הוא אדם ההולך בדרך, ו'אורח' הוא מי שהולך בדרך, דופק בדלת ומבקש שיקבלו אותו לזמן מה. כשאנו מדברים על אורח חיים אנו מתכוונים לדרך בה אדם או קבוצת אנשים חיים. המילה אורַח קרובה למילה הארמית אורחא, שגם פירושה דרך. בארמית אומרים 'אגב אורחא', ומכאן נולד הביטוי העברי דרך אגב, כלומר, בדרך כאילו מקרית, ללא תשומת לב.

כשאורח מגיע לבית הוא זוכה להכנסת אורחים, שהיא מצווה חשובה ביהדות ובתרבויות רבות אחרות. הבדואים ידועים בהכנסת האורחים שלהם. כאשר האורח יושב בבית, מגישים לו סעודה, הנקראת ארוחה, כלומר, מזון אותו מגישים לאורח. נעמי שמר כתבה על כך שיר: "אם בשער יש אורח/ שנחת מעבר ים/ מה נציע לאורח/ בבואו משם?/ טנא ירוק, פרח לבן/ יין אדום, פת במלח/ זה מה שיש/ שב איתנו כאן".

לא תמיד אנחנו אוהבים אורחים. יש אורחים שמקבלים אותם בלי ברירה, אורח כזה נקרא אורח לא קרוא. הביטוי הזה מתורגם מרוסית ומיידיש. אורח לא רצוי נקרא גם אורח פורח, שמזכיר את הביטוי הארמי מן התלמוד 'ארחי-פרחי'. על אורחים נהוג לומר: 'אורח לרגע רואה כל פגע', ביטוי שהמשורר אברהם שלונסקי ניסח לפי ביטוי דומה ביידיש. כלומר, אדם שמגיע מבחוץ מבחין בדברים שאינם בסדר, בעוד שמי שגר בבית כבר התרגל אליהם, ואינו שם אליהם לב.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020