אופנוע

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

את המילה אופנוע חידש איתמר בן אב"י, בנו של אליעזר בו יהודה, בשנת 1933. עד אז נקרא כלי הרכב הזה בשם הלועזי מוטורסייקל, כלומר, גלגלים או אופנים (cycles) עם מנוע (motor). איתמר בן אב"י חידש את המילה לכבוד מסע רוכבי האופנוע של אגודת "הפועל" באירופה. לאדם שרוכב על אופנוע קוראים אופנוען.

'אופנוע' מורכב משתי מילים: אופן, כלומר, גלגל, ונוע, המזכיר לנו שהאופנוע נע ממקום למקום, וגם שיש לו מנוע. לחיבור שתי מילים למילה אחת אנו קוראים הרכב או הלחם. למשל, המילה רמזור היא הלחם המורכב מהמילים 'רמז' ו'אור'. יש מילים מורכבות נוספות שאחד מהמרכיבים שלהן הוא 'נוע'. למשל, קולנוע (כי יש בסרט גם קול וגם תנועה), וראינוע (סרט בלי קול). 'קטנוע', הוא כלי בעל שני גלגלים שנקרא כך מפני שהוא קטן. 'דרגנוע' הוא השם שניתן למדרגות הנעות. רכינוע הוא מעין אופנוע שרוכבים עליו בעמידה, והוא נקרא באנגלית segway. 

על האופנוע נכתבו שירים שונים. דתיה בן דור כותבת בשיר על העיגול: "עיגול יכול להתגלגל בכבישים?/ אם הוא גלגל של קטנוע/ או אופנוע/ או משאית/ או אוטובוס". הראל סקעת שר בשיר של אילן גולדהירש: "בואי ונקנה אופנוע ואיתו נדהר ,/ נחרוש את הדרכים בעמק ובהר". אהוד מנור כותב בשיר אחר: "מי איננו שוכח סוודר/ ואצלו הכל בסדר?/ ילדים טובים!/   מי חולם על אופנוע/ ומתפלח לקולנוע?/ ילדים רעים!".

מילה ותיקה יותר מאופנוע היא אופניים, שאותה חידש אביו של איתמר בן אב"י, אליעזר בן יהודה. אופניים היא מילה זוגית, כמו 'רגליים' או 'משקפיים', שהרי לאופניים יש זוג גלגלים, או שני אופנים. 'תלת אופן' הם אופניים עם שלושה גלגלים, 'תלת' פירושה בארמית שלוש.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020