אזרח

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

אזרח הוא אדם השייך למדינה באופן רשמי. בתנ"ך המילה מופיעה מספר פעמים, ושם מבחינים בין אדם ששיך לעם או לממלכה ונקרא אזרח, לבין אדם שהגיע אליה בארץ אחרת ומעם אחר, ונקרא גֵר. במדינה שבה אנו חיים היום אנו עושים הבחנה בין אזרח המדינה, לבין תושב שאינו אזרח. לאזרח יש אזרחות, ויש לו זכויות רבות: הוא יכול להצביע בבחירות, ויש לו תעודת זהות ודרכון של המדינה. תושבים רבים בישראל ובמדינות אחרות מבקשים לקבל אזרחות, כדי להיות שייכים באמת למדינה.

בספר תהילים מופיע במקום אחד ביטוי הנראה מוזר: 'אזרח רענן' (לז 35), והכוונה לעץ רענן. בדרך כלל סבורים שבביטוי הזה משווים את העץ לאדם ששייך למקום שבו הוא נמצא. אבל יש גם פרשנים, למשל, אברהם אבן עזרא, שסבורים שהמילה אזרח פירושה עץ, ובביטוי משווים את תושב המדינה לעץ שנטוע באדמה.

למילה אזרח יש במדינת ישראל משמעות נוספת: אזרח הוא אדם שאיננו חייל. זה נשמע קצת מוזר, הרי גם אדם המשרת בצבא הוא אזרח המדינה. המשמעות הזאת מושפעת משפות לועזיות. למשל, באנגלית המילה  civil קשור לנוהגים ולחיים של התושבים, כלומר, האזרחים, אבל civilian פירושו באנגלית תושב המדינה שאיננו חייל. על חייל שמשתחרר אומרים שהוא יוצא לאזרחות, וחייל בחופשה לובש בגדים אזרחיים. כשבמלחמה נפגע אדם שאיננו לוחם אנחנו אומרים שנפגעו אזרחים חפים מפשע, או 'אזרחים תמימים'. על אדם הנאבק למען מטרה חשובה לא בשדה הקרב אלא בחיים הציבוריים אומרים שיש לו אומץ לב אזרחי.

שם התואר 'אזרחי' מקבל בעברית עוד משמעות מעניינת. לוח השנה העברי מתחיל בתשרי ונגמר באלול. לוח השנה הנוצרי, שאנו משתמשים בו כמו בכל העולם, נקרא גם 'לוח השנה האזרחי', והשנה הנוצרית נקראת גם השנה האזרחית. 'אזרחי' כאן פירושו "לא לפי הנוהגים של הדת היהודית". לכן מי שמתחתן בטקס לא דתי מתחתן בנישואים אזרחיים.

יש כל מיני סוגים של אזרחים. אדם מבוגר הזוכה לזכויות והקלות מיוחדות נקרא אזרח ותיק. אדם שאינו מקבל זכויות שמקבלים אחרים נקרא אזרח סוג בי"ת. כשעיר מסוימת רוצה לכבד מאוד איש ציבור או איש רוח היא מעניקה לו 'אזרחות כבוד'. יש אנשים שאינם רוצים להשתייך לאף מדינה. אדם כזה קורא לעצמו אזרח העולם.

מן המילה אזרח נוצר גם פועל: להתאזרח. יש אנשים שהמדינה מסכימה לתת להם אזרחות, אבל הם עדיין אינם אזרחים, ולהם אנו קוראים מתאזרחים. כשמנהג מסוים נעשה מקובל בחברה אומרים שהוא 'התאזרח'. הוגה הדעות אחד העם כתב מאמרים על הלשון העברית, והתייחס למילים לועזיות שאנו משתמשים בהם. הוא כתב שהן התאזרחו בשפה, כלומר, אנחנו משתמשים בהן למרות שאינן בעברית.

 מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020