איכות

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

איכות פירושה התכונות של דבר מה, הטיב שלו. למשל, כאשר שולחן עשוי מחומר טוב וחזק ובידי נגר מנוסה, נאמר שלארון יש איכות גבוהה. כאשר אנו רואים סרט לא מעניין ועשוי בצורה לא טובה נאמר שלסרט יש איכות נמוכה.

המילה איכות נגזרה מן המילה איך. 'איך' היא מילת שאלה, שפירושה, באיזו דרך או מאיזה מרכיבים נעשה דבר מה. בתנ"ך המילה הזו מופיעה בדרך כלל בצורה של תמיהה או תלונה: "איך נפלו גיבורים?" (שמואל ב א 19) שואל דוד כשהוא מקונן על יהונתן, כלומר, כיצד קרה דבר נורא כל כך. הפרשנים של ימי הביניים הרחיבו את המילה, וחידשו את המילה 'איכות'. הם עשו זאת בהשפעת השפה הערבית שאותה הכירו היטב, שבה הרחיבו את המילה כַּיְפַ, איך, למילה כַּיְפִיָּה, איכות.

יש מילים נוספות שנוצרו בדרך דומה. מילות שאלה כמו מה או מי הורחבו, וכך נוצרו מילים כמו מהות ומיהות. בעברית בכלל נהוג להוסיף את האותיות –וּת למילים שונות, וכך הן מקבלות משמעות של משהו כללי, הן הופכות מדבר לרעיון.

בעברית החדשה השתנה משהו בשימוש במילה 'איכות'. לעיתים קרובות אנו מתכוונים במילה הזו למשהו טוב. כשאנו אומרים שלמשהו 'יש איכות' אנו מתכוונים שהוא טוב, שיש לו תכונות טובות. כך נוצר גם שם התואר איכותי, כלומר, טוב.

היום מרבים לדבר על איכות ולהדגיש כמה היא חשובה. אחד הנושאים המטרידים מאוד את העולם היום הוא נושא איכות הסביבה, כלומר, מצבם של הטבע, של הנוף, של המים והאדמה. מדברים הרבה על איכות חיים, כלומר, חשוב לנו לא רק שנוכל להתקיים, אלא גם איך אנחנו חיים, האם החיים שלנו טובים ומעניינים.  היום לא מסתפקים בכך שהורים נמצאים עם ילדיהם, אלא מחשיבים מאוד את השאלה מה ההורים עושים עם הילדים, האם יש תוכן למפגש. למפגש בעל תוכן בין הורים לילדיהם אנו קוראים זמן איכות.

 מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020