אילן

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

אילן הוא עץ, אבל כשאנו אומרים את המילה עץ לא תמיד אנחנו מתכוונים לאילן. 'עץ' יכול להיות גם החומר של הצמח הנקרא עץ, שממנו עושים רהיטים, למשל. לכן כנראה בחרו בתלמוד להשתמש במילה 'אילן' כשדיברו על הצמח שיש לו גזע וענפים. את המילה הזו הם קיבלו מארמית, מן המילה אילנא. המילה אילן קשורה לשמות של כמה עצים, כמו אלון ואלה.

אחד המשפטים היפים המוכרים במשנה נאמר על ידי רבי שמעון. הוא ידע כמה האילנות יפים וכמה נעים להסתכל עליהם, ולכן אמר: "המהלך בדרך ושונה ומפסיק ממשנתו, ואומר: 'מה נאה אילן זה ומה נאה ניר זה', מעלה עליו הכתוב כאילו מתחייב בנפשו" (אבות ג 7). ובכל זאת, באותה תקופה החשיבו מאוד את האילנות, ואפילו קבעו שאחד מימי השנה יהיה ראש השנה לאילנות, והוא ט"ו בשבט.

בעברית החדשה חזרו להשתמש במילה 'עץ' גם לתיאור הצמח, והמילה אילן משמשת יותר בשירים ובסיפורים. חיים נחמן ביאליק כתב שיר על השבת: "החמה מראש האילנות נסתלקה/ בואו ונצא לקראת שבת המלכה". לאה גולדברג אהבה את מנגינת החליל, וכתבה שהוא מנגן "לאילן, לענן". היא שרה גם שיר על הגשם, היורד "לשיבולת, לאילן/ וְלַפֶּרח הקטן".

בנים רבים במדינת ישראל נקראים אילן. אנו זוכרים את טייס החלל הישראלי הראשון, אילן רמון, שנהרג בהתרסקות חללית. ילדות רבות נקראות אילנה. אחת הזמרות האהובות בישראל היא אילנית, וכשהתחילה את דרכה היא שרה בצמד שנקרא "אילן ואילנית". יש גם יישובים שהמילה אילן מופיעה בשמם. בפרוזדור ירושלים יש מושב בשם נוה אילן, ובגליל התחתון יש מושב בשם שדה אילן. הוא נמצא ליד ישוב ותיק מאוד בשם אילנייה. השם הזה ניתן בעקבות יישוב ערבי שהיה באותה סביבה, שג'רה. שַׁגַ'ר פירושו בערבית עץ, או אילן.

האילן נתן את שמו גם לסוג של צפרדע, הנקראת אילנית. היא נקראת כך גם מפני שצבעה ירוק, וגם מפני שהיא חיה בסביבה של צמחים ועצים. את הצפרדע הזו הכירו כבר בימי הביניים, וקראו לה אז 'צפרדע האילני'.

נוהגים גם להשוות את האילן לבני אדם. כשמישהו מסתמך על מה שאמר אדם חשוב ומפורסם אנו אומרים עליו שהוא נתלה באילן גבוה. כאשר אנחנו משרטטים את הדורות השונים במשפחתנו בעבר הרחוק והקרוב, השרטוט נראה כמו עץ גדול עם ענפים. לכן אנו קוראים לו אילן יוחסין. באנגלית שרטוט כזה נקרא family tree, כלומר, אילן או עץ המשפחה.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020