אלחוט

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

לפני כ-150 שנה גילו בני האדם שהם יכולים להתקשר ביניהם מרחוק, ולא רק פנים אל פנים. הם השתמשו לשם כך בחוטים או בכבלים שהעבירו את הקולות. עם הזמן התברר שאפשר להסתדר גם בלי חוטים, והקולות או המראות יכולים לעבור גם באוויר. להעברה כזו של מידע, קולות ומראות אנו קוראים אלחוט.

המילה 'אלחוט' מורכבת משתי מילים: 'אל', כלומר, לא או אין, ו'חוט'. לחיבור שתי מילים למילה אחת אנו קוראים הֵרכב או הֵלחם. למשל, המילה קולנוע מורכבת משתי מילים: 'קול' ו'נוע'. המילה רמזור היא הלחם המורכב מהמילים 'רמז' ו'אור'.

כבר בתנ"ך אנו מוצאים מילים שמתחילות באַל כמילת שלילה. המילה אלקום המופיעה בספר משלי (ל 31) פירושה כנראה "אין לו תקומה". המילה אלמוות שפירושה חיי נצח (לא-מוות) מופיעה בספר משלי (ב 18), אך שם היא מחולקת לשתי מילים: אל מוות. את המילה אלחוט חידש איתמר בן אב"י, אם כי בהתחלה חשבו שאביו אליעזר בן יהודה הוא שחידש אותה.

חוט הוא פתיל צר מאוד המשמש בעיקר להכנת בגדים. בעבר היה ויכוח אם להשתמש במילה הזו גם בנושא של העברת מידע או אנרגיה, או שעדיפה המילה כבל. היום משתמשים בשתי המילים במקביל, ולכן אומרים 'חוט חשמל' וגם 'כבל חשמלי'. כאשר מחברים יחד חוטי חשמל קוראים לכך חיווט, מן המילה חוט.

מן המילה אלחוט נוצר גם שם תואר: אלחוטי. אדם שמקצועו הוא לדבר באלחוט נקרא אלחוטן או אלחוטאי, ובתקופת מלחמה זהו תפקיד חשוב ביותר. כאשר בעת מלחמה מבקשים שלא ידברו במכשירי הקשר כדי שהאויב לא ישמע, קוראים לכך דממת אלחוט. מאז הביטוי הזה, 'דממת אלחוט' פירושו שקט מוחלט, לא רק בעת מלחמה. כן נוצר גם פועל חדש: לאלחט.

המשורר ע. הלל כתב שיר חביב מאוד אותו שרה להקת החמציצים, בשם "דוד שמש ואנטנה". וכך הוא כותב: "אבוד!/ גונח דוד מהתרגשות/ בלב אנטנה מזמזם איזה אלחוט של שטות/ אני פשוט מבולבלה מן הריקוד, דודי/ מדוד, חמוד!"מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020