אמא

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

כל אחד מכיר את המילה אמא מאז שהוא תינוק. היא נכנסה לשפה העברית מן השפה הארמית, וגם התינוקות שנולדו בתקופת התלמוד הכירו אותה. בתלמוד הבבלי מסביר החכם שמעון בן לקיש מיהו ילד שגדל וכבר אינו תינוק: "כל שנעור משנתו ואינו קורא אמא" (סוכה כח). בתנ"ך המילה אמא אינה קיימת, ושם משתמשים במילה אֵם. בשפות רבות מופיעה האות מ"ם במילה המתייחסת לאמא. למשל: mother באנגלית, mati ברוסית, מאמע ביידיש ובערבית אֻם. הסיבה לכך היא שמלמול שתינוק מכיל את האות מ': מממממ, והצליל הזה יצר את המילה אמא.

בכל השפות וגם בעברית שרים הרבה שירים לאמא. בשיר כזה שכתב שייקה פייקוב שרים: "אמא, הו אמא/ חבקיני חזק/ ולעולם לא ניפרד/ אמא, אותך הן אהבתי מכל/ אמא, השיר לך הוא עד". אריק איינשטיין שר גם הוא שיר אהבה לאמא: "אמא, אמא,/ את הנקת אותי,/ את פינקת אותי,/ את הבאת אותי,/ את". אמא היא הדמות החמה והאהובה, ולכן נהוג לומר: אמא יש רק אחת. כשאנו פוחדים מאוד אנחנו צועקים בדרך כלל 'אמא' או אמאלה, אנו מרגישים שרק היא יכולה להגן עלינו.

יש כל מיני דמויות של אמהות. אחת הדמות המעניינות היא האמא היהודייה. זוהי אמא ששומרת מאוד על הילדים שלה, לפעמים יותר מדי, תמיד דואגת ותמיד מרגישה שהיא לא עושה עבורם מספיק. הביטוי הזה נולד משפת היידיש, שם קוראים לה אַ יידישע מאמע, ולכבודה חובר שיר מפורסם ומרגש. דמות קצת דומה היא 'האמא הפולנייה', שהיא אפילו יותר דאגנית מהאמא היהודייה.

למילה 'אמא' ולמילה 'אֵם' יש צורה זהה ברבים: אמהות. לעם היהודי יש ארבע אמהות, הנשים של האבות אברהם יצחק ויעקב, והן שרה, רבקה, לאה ורחל. לפעמים אפשר למצוא נשים שבסביבה שלהן, בעבודה או בחברה בה הן חיות מסתכלים עליהן באהבה ובהערצה וקוראים להם אמא של כולם. בתרבויות רבות מרגישים שהאדמה היא ההתחלה של הדברים והיא מביאה חום וחיים, וכך נולד הביטוי אמא אדמה. אריק איינשטיין שר עליה שיר, שכתב יענקלה רוטבליט: "היא תביט אלי טובה וחכמה/ כמו בבן השב הביתה מן הדרך/ תחבק אותי אליה בנשימה חמה/ אמא אדמה".מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020