אמונה

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

אמונה היא מילה המבטאת ביטחון מלא בכך שמשהו הוא קיים ואמיתי. אמונה באלוהים היא ביטחון מלא בכך שאלוהים קיים. אמונה באדם היא ביטחון בכך שבני האדם טובים ואפשר לסמוך עליהם. המילה אמונה מופיעה בתנ"ך כמה עשרות פעמים, והיא מתייחסת בדרך כלל לביטחון של האדם באלוהים. בספר תהילים כתוב: "דֶּרֶךְ אֱמוּנָה בָחָרְתִּי מִשְׁפָּטֶיךָ שִׁוִּיתִי" (קיט 30). לעומת זאת בתלמוד כתוב: "אין אמונה בעובד כוכבים" (חולין קלג), כלומר, אף פעם אל תסמוך על אדם שאינו מאמין באלוהים.

השורש של המילה אמונה הוא אמ"ן. זהו אחד השורשים המעניינים ביותר בעברית. אפשר למצוא בו מילים חשובות רבות. למשל:  נאמנות, אמינות, מאמן, אומנת, אמנות, אֵמון, ואפילו אמנם. גם המילה אמת קשורה לשורש הזה, כי לפי המחקר המקור של המילה אמת הוא 'אמנת'. מה המשותף למילים האלה, שמאפשר לנו לומר שמדובר באותו שורש? משותפת להם תחושת הביטחון שדבר מה הוא אמיתי, שאפשר לסמוך עליו. זה ברור כשאנו מדברים על מילים כמו אמת או נאמנות. אדם נאמן הוא אדם שאנחנו בוטחים בו וסומכים עליו. אמנות היא "הדרך הנכונה והטובה ביותר לעשות דבר מה". המילה אמנם פירושה "זה באמת כך, אפשר לסמוך על זה".

יש הרבה סוגים של אמונה. אמונה שלמה היא אמונה שאין בה שום ספק או פקפוק. אדם קטן אמונה הוא אדם שמפקפק בכל דבר. אמונה עיוורת היא אמונה  שאינה מתייחסת למציאות, ואינה מוכנה להכיר בכך שדבר מה איננו כל כך בטוח ונכון. אמונה תפלה היא אמונה שאין לה שום בסיס, למשל, אמונה של שחקני כדורגל שאם ישימו שום בנעליים הם ינצחו במשחק. יהודים שמאמינים באל אחד  מחזיקים ב'אמונת הייחוד'. לעומתם לנוצרים שמאמינים בשלוש דמויות קדושות יש 'אמונת השילוש', ודתות שמאמינות באלים רבים מחזיקות ב'אמונת השיתוף'.

אחרי מלחמת ששת הימים קמה בישראל תנועה שהשפיעה מאוד על החיים במדינה, ששמה גוש אמונים. אדם המחזיק בדעות של גוש אמונים נקרא אדם אמוני. במשך הזמן קמה גם תנועת הנשים אמונה, ויישוב ביהודה ושומרון בשם אמונים. אמונה הוא גם שם פרטי, בעיקר של נשים בעולם של הציונות הדתית, כמו הסופרת אמונה אלון.

 מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020