אגדה

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

אגדה היא סיפור דמיוני. כל אחד מכיר את האגדות על שלגיה ושבעת הגמדים או על כיפה אדומה. אבל למילה אגדה יש פירוש נוסף. אגדה היא שם כללי לסיפורים, משלים ומדרשים שהשמיעו חכמי ישראל כדי להסביר את הדברים הכתובים בתנ"ך ולעשות אותם פשוטים ואהובים. החכמים שעסקו בכך נקראו בעלי אגדה, ובתלמוד נאמר שדברי אגדה "מושכים את לבו של אדם כמים" (יומא עה). המשורר חיים נחמן ביאליק וידידו י"ח רבניצקי ריכזו את המדרשים האלה בספר, וקראו לו ספר האגדה.

אגדה היא דרך נוספת לבטא ולכתוב את המילה הגדה. בתקופת התלמוד היתה השפעה רבה של הארמית על העברית. לכן יש בעברית זוגות של מילים שאחת מהן מתחילה בה' והשנייה בא', והמשמעות שלהן דומה, אך לא זהה.  למשל, אספקה והספקה, או אבחנה והבחנה. הגדה היא משהו שאומרים או משמיעים, מן הפועל להגיד. כולנו מכירים את ההגדה של פסח אבל שנים רבות נהגו לומר גם אגדה של פסח.

לפני 200 שנה בערך, חיפשו היהודים מילה עברית לסיפורים הדמיוניים שסיפרו לילדים, ובחרו במילה 'אגדה', כי גם את הסיפורים האלה וגם את המדרשים הקדומים נעים לשמוע, ויש בהם הרבה דמיון. המילה אגדה גם דומה למילה בלועזית, לָגֶנְדָה, שפירושה אגדה, ואולי גם זה השפיע על הפירוש החדש של המילה. בבלדה היפה שכתב יורם טהרלב על מייסד פתח תקוה יואל משה סלומון, הוא כותב: "לאן הוא עף, לאן פרח/ אין איש אשר ידע,/ אולי היה זה רק חלום/ אולי רק אגדה".

היום נהוג לומר על אדם מאוד חשוב או על דבר מיוחד שהוא 'ממש אגדה'. אנשים מפורסמים נקראים לפעמים אגדה חיה, או אגדה מהלכת, וכשאנו רוצים לשבח דבר מה אנו אומרים שהוא 'אגדי'. אחד האנשים החשובים בחיי התרבות של תל אביב לפני 90 שנה נקרא ברוך אגדתי.

 מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020