איגרת

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

איגרת היא מכתב. כשאנו שולחים מכתב לחוץ לארץ הוא נקרא איגרת אוויר. ובכל זאת, איגרת ומכתב אינן בדיוק אותו דבר. בדרך כלל לא נקרא לסתם מכתב 'איגרת'. איגרת היא מכתב חגיגי או מכתב רשמי. בתנ"ך שלחו איגרות כשרצו להודיע דבר מה חשוב. במגילת אסתר מסופר על איגרת הפורים (ט 29), שבה סיפרו לעם את סיפור המן הרשע. בספר נחמיה מסופר על איגרות המלך (ב 9). בתלמוד נהוג היה לשלוח איגרות של בית הדין. הדיינים היו מחליטים החלטות ושולחים איגרות לכל מי שהיה צריך לבצע את ההחלטות. בשיר שכתבה נעמי שמר היא מספרת על אדם אהוב שנסע למסעות. אהובתו מחכה לו, והוא "שלח איגרת לבנה/ מעיר נמל אשר בחוף צפון/ כתב: אשוב כעוד שנה/ חכי לי, יפתי, אני אבוא".

איגרת היא מילה עתיקה. אנו מכירים אותה גם בארמית הקדומה, וגם בשפה האכדית, שבה קראו למכתב אֶגִירְתוּ. איגרת היא מילה חשובה גם בתחום הכלכלה והכספים. איגרת חוב היא תעודה רשמית המעידה על כך שארגון או מוסד כספי חייב כסף לאדם או למוסד אחר. היא נקראת בראשי תיבות אג"ח. איגרת מידע היא מכתב שנשלח על ידי ארגון כלשהו לאנשים רבים ומוסר להם על פעולותיו. זהו ביטוי שנקבע על ידי האקדמיה ללשון העברית, והוא נקרא באנגלית newsletter.

המילון הראשון בעברית נכתב על ידי רב סעדיה גאון לפני כ-1100 שנה, וסעדיה גאון קרא לו אֶגרון. אנו מכירים גם את המילה אַגרה, שפירושה סכום קבוע שעלינו לשלם על שירות שאנו מקבלים. כנראה אין לה קשר למילה 'איגרת', למרות שהן מאותו שורש. גם מילים כמו 'אגירה' או 'מאגר' אינן קשורות ל'איגרת'.



מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020