גאון

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

כשאנו אומרים על מישהו שהוא 'גאון', אנו מתכוונים לומר שהוא מוכשר מאוד ויודע דברים רבים בתחום מסוים, למשל, מתמטיקה, או קולנוע. אבל למילה גאון פירושים נוספים, והסיפור שלה ארוך ומעניין.

המילה גאון היא מן השורש גא"ה. יש בשורש הזה מילים שונות כמו 'גאווה', 'גאות' ועוד. מה שמשותף למילים האלה הוא שהן קשורות בגובה. כאשר יש 'גאות' המים גבוהים, ו'גאווה' היא תחושה של אדם שהוא גבוה יותר מאחרים. גאון בתנ"ך פירושו המקום הגבוה. למשל, גאון הירדן הוא המקום הגבוה של נהר הירדן, ההולך ויורד אל העמקים והבקעה. בתנ"ך 'גאון' פירושה גם הרגשה של גובה וחשיבות. בספר ישעיהו כתוב: "בַּיּוֹם הַהוּא יִהְיֶה צֶמַח ה' לִצְבִי וּלְכָבוֹד וּפְרִי הָאָרֶץ לְגָאוֹן וּלְתִפְאֶרֶת לִפְלֵיטַת יִשְׂרָאֵל" (ד 2). לפעמים תחושת הגובה והחשיבות הזו מוגזמת ומרגיזה, ולכן כתוב בספר ויקרא נגד עם שחשב שהוא חזק וחשוב יותר מכולם: "וְשָׁבַרְתִּי אֶת גְּאוֹן עֻזְּכֶם וְנָתַתִּי אֶת שְׁמֵיכֶם כַּבַּרְזֶל וְאֶת אַרְצְכֶם כַּנְּחֻשָׁה" (כו 19).

גם על בני אדם נאמר שהם גאונים, כלומר, החשובים והגבוהים ביותר. בתנ"ך מוזכרים גאון יעקב ו'גאון ישראל'. לפני יותר מאלף שנה נהגו לקרוא למנהיגים הרוחניים של העם שישב בבבל גאונים. בין הגאונים המפורסמים חשוב להזכיר את רבי סעדיה גאון ורבי עמרם גאון, שכתב את הנוסח הראשון של ההגדה של פסח.

מדוע אנו אומרים על אדם מוכשר מאוד שהוא 'גאון'? גם מפני שהוא בתחום שלו גבוה מעל האחרים, אבל יש לכך עוד הסבר. באנגלית ובשפות אחרות יש מילה דומה למילה גאון, genius, שפירושה אדם מוכשר מאוד. יש לא מעט מילים בעברית שקיבלו משמעות חדשה מפני שהן דומות למילה לועזית באותה משמעות. כאשר מישהו אומר דבר מה חכם אנו אומרים שזה היה 'גאוני'. לפעמים אנחנו משתמשים במילה גאון בעקיצה, באירוניה. מישהו עושה מעשה טיפשי, ואנחנו אומרים: 'איזה גאון!'

גאון הוא שם משפחה נפוץ, בעיקר במשפחות ספרדיות. אחת המשפחות המפורסמות בשם זה היא המשפחה שממנה יצאו איש העסקים בני גאון, ואחיו הזמר יורם גאון.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020