גבורה

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

גבורה היא תכונה המתגלית כאשר אדם פועל באומץ רב במצבים מסוכנים, אינו מגלה פחד ומוכן להקריב את עצמו. בתנ"ך, כאשר מספרים על מלכים שונים בישראל, כותבים שהם עשו מעשי גבורה.

המילה גבורה מזכירה לנו מילים אחרות באותה שורש, גב"ר. למשל, המילה גֶבֶר אומרת שמייחסים לאדם ממין זכר תכונה של גבורה וכוח. אדם אמיץ וחזק, בדרך כלל לוחם בקרב, נקרא גיבור. הגיבור המפורסם ביותר המוכר מסיפורי התנ"ך הוא שמשון, ועל כן הוא נקרא שמשון הגיבור.  כאשר דוד בכה על חברו הטוב יהונתן הוא שר "איך נפלו גיבורים" (שמואל ב א 25).

הגבורה היא אחת התכונות החשובות יותר בעיני בני האדם בכלל וביהדות בפרט. לכן אלוהים נקרא בתלמוד הגבורה, כלומר, התכונה הזו חשובה כל כך שהיא מזוהה עם אלוהים. כשמישהו אומר משהו חשוב וחכם אנו אומרים שהוא מדבר 'מפי הגבורה', כאילו שמע את זה מאלוהים. בתלמוד כתוב: "כל דיבור ודיבור שיצא מפי הגבורה נחלק לשבעים לשונות" (שבת פח). בקבלה יש עשר ספירות, שהן דרגות של קדושה. הספירה השישית היא גבורה.

המשנה מתארת במסכת אבות את חיי האדם לפי הגיל שלו, ולכל גיל היא מעניקה תכונה או תפקיד. למשל, בן שמונה עשרה מיועד לחופה, כלומר, זה גיל הנישואין, בן ארבעים לבינה, כלומר, זה גיל של תבונה וחוכמה. המשנה אומרת: "בן שמונים לגבורה" (אבות ה 21). האמרה הזאת באה בעקבות פסוק בספר תהילים: "יְמֵי שְׁנוֹתֵינוּ בָהֶם שִׁבְעִים שָׁנָה וְאִם בִּגְבוּרֹת שְׁמוֹנִים שָׁנָה" (צ 10), כלומר, אם שנות חיינו גברו מאוד, נגיע לגיל שמונים. לכן אומרים על מי שהגיע לגיל שמונים, שהוא הגיע לגבורות.

'גיבור' קיבל בימינו משמעות חדשה. גיבור הוא דמות מרכזית במחזה, בסרט או בספר, כמו באנגלית, hero. זה אינו אומר שהוא לוחם בקרב או אמיץ במיוחד, אבל אולי המילה הזו נקבעה מפני שבעבר השירים והסיפורים נכתבו בעיקר על גיבורים בשדה הקרב. היום נוהגים לכתוב ספרים ומחזות על אנשים פשוטים או חלשים, והם נקראים אנטי-גיבור.

לא תמיד המילים בשורש גב"ר נחשבות חיוביות. גביר הוא אדם חשוב ובעל מעמד, בדרך כלל מפני שיש לו כסף ורכוש רב. גברתן הוא אדם חזק וגדול, וקצת מפחיד. צריך גם לזכור שאפשר גם לעשות דברים חשובים בלי לצאת למלחמות ולהיות גיבור בשדה הקרב. למשל, המשוררת רחל כתבה שיר שיש לו גם לחן יפה, בשם "אל ארצי": "לא שרתי לך ארצי,/ ולא פיארתי שמך/ בעלילות גבורה/ בשלל קרבות./ רק עץ ידי נטעו/ חופי ירדן שוקטים,/ רק שביל כבשו רגלי/ על פני שדות".מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020