גזע

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

גזע הוא החלק של העץ היוצא מתוך השורשים הנמצאים באדמה. מתוך הגזע יוצאים ענפים. בתוך גזע העץ יש טבעות המלמדות על גילו של העץ. השורש של המילה, גז"ע, מזכיר לנו את השורש גד"ע. גזע הוא מה שאפשר לגדוע, או לכרות.

למילה גזע נוספה משמעות נוספת. היא מתייחסת לקבוצה של אנשים שיש להם משהו משותף, תכונות משותפות, צבע משותף או היסטוריה משותפת. המשמעות הזו היא דימוי. אנחנו רואים את קבוצת בני האדם הזו כאילו היא עץ הצומח מהאדמה, וממנו יוצאות קבוצות מיוחדות יותר. הקשר הזה נוצר בעברית כבר בתנ"ך. בספר ישעיהו כתוב: "וְיָצָא חֹטֶר מִגֵּזַע יִשָׁי וְנֵצֶר מִשָּׁרָשָׁיו יִפְרֶה" (יא 1). ישעיהו מדמה את המשפחה הגדולה, בית האב של ישי שממנו יצא המלך דוד לעץ, שיש לו גזע ושורשים.

זאב ז'בוטינסקי חיבר את ההמנון של תנועת בית"ר, ושם הוא כותב: "בדם וביזע/ יוקם לנו גזע/ גאון ונדיב ואכזר". אבל במאה העשרים שימשה המילה גזע למטרות שליליות מאוד. הגרמנים בתקופה הנאצית האמינו שהגזע שלהם, שהם קראו לו הגזע הארי, הוא הקבוצה העליונה של בני האדם שצריכה לשלוט על כל האנושות. לכן הם ניסחו את 'תורת הגזע', וחוקקו חוקים של טוהר הגזע, כלומר, שבלבני גזעים אחרים אסור להתערבב עם הגזע הארי. השקפה כזו אנו מכנים השקפה גִזענית, ואדם המחזיק בה הוא גִזען. בחברות שונות יש עד היום גילויים של גזענות כלפי קבוצות אחרות בחברה, ואנו יכולים למצוא גילויים כאלה גם בחברה הישראלית. החוקים המקובלים בעולם ובישראל מתנגדים לגזענות. במגילת העצמאות של מדינת ישראל נכתב: "מדינת ישראל ... תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין". ניסוח כזה יש גם בהכרזה על זכויות האדם של האומות המאוחדות.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020