גליל

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

כשמזכירים את המילה גליל אנחנו חושבים על שני דברים שונים. או שאנו חושבים על השיעור האחרון בגיאומטריה, או שאנו חושבים על טיול שעשינו לצפון הארץ. האם יש קשר בין המילים האלה? כנראה שיש, אבל הוא לא כל כך פשוט.

בגיאומטריה גליל הוא גוףהנדסי ששני הבסיסים העגולים שלו שווים. בתנ"ך פירוש המילה הוא עמוד, ובמגילת שיר השירים מתואר הגבר האהוב:  "יָדָיו גְּלִילֵי זָהָב מְמֻלָּאִים בַּתַּרְשִׁישׁ" (ה 14), כלומר, הידיים שלו דומים לעמודים של זהב. גליל בתנ"ך הוא גם ציר של דלת. גליל קשור כאן לשורש גל"ל, ומתאר משהו עגול או שיש לו תנועה של סיבוב. בשורש הזה אנו מכירים מילים רבות. למשל, גל בים נקרא כך בזכות התנועה המעוגלת שלו. מגילה נקראת כך כי אנו מגוללים אותה כשאנו פותחים או סוגרים אותה. גלולה שאנחנו בולעים נקראת כך בגלל הצורה העגולה שלה.

בשפות שמיות שונות אנחנו מוצאים גם את המילה גליל במשמעות של אזור בארץ. בספר מלכים כתוב: "אָז יִתֵּן הַמֶּלֶךְ שְׁלֹמֹה לְחִירָם עֶשְׂרִים עִיר בְּאֶרֶץ הַגָּלִיל" (א ט 11). מהי ארץ הגליל? בתנ"ך מדובר על גליל הגויים, האזור שבו גרים הגויים. הפרשנים השונים מנסים להסביר את המילה הזו. רש"י מסביר שגליל הגויים היא כל ארץ ישראל, שהיתה "גוללת אליה את כל הגויים", כלומר, אוספת אותם אליה. פרשנים אחרים מפרשים שאם יושבי הארץ לא יחזרו מוטב, יעשה אותם אלוהים "גלילה בגויים", יגלול אותם לארצות שונות. ובכל זאת לא לגמרי ברור  מדוע 'גליל' פירושו אזור, גם בשפות אחרות כמו ארמית סורית. אפשר לשער שהאזור נראה להם כאילו הוא נפרש ונגלל לכל רוחב העין, אבל זו השערה בלבד.

במשנה מחלקים את האזור הצפוני לשניים: הגליל העליון והגליל התחתון. החלוקה הזו מקובלת עד היום, ואליה מוסיפי גם את הגליל המערבי, וכך מחלקים את צפון הארץ לשלושה גלילים או אזורים. לאזור הצפוני מזרחי של הגליל העליון קוראים גם אצבע הגליל. הסיבה לכך היא שבמפות של מדינת ישראל נראה האזור הזה כמו אצבע שיוצאת מהשטח הרחב יותר המכיל את כל הגליל.

הגליל הוא חלק אהוב מאוד בארץ ישראל, ונכתבו עליו שירים רבים. המשורר נתן אלתרמן כתב שיר שחוברה לו גם מנגינה:  "ליל גליל, ליל גליל,/ רוח בא קל קליל,/ ליל גליל, לילה ליל,/ רוח, רוח, רוח ליל". אהוד מנור כתב שיר על טיול בגליל. הוא מתחיל במילים: "קח מקל, קח תרמיל,/ בוא איתי אל הגליל,/ בוא אתי ביום אביב/ נהלך סביב, סביב". יוסף טרומפלדור, שנהרג בהגנה על תל חי בשנת 1917, זכה לכינוי 'יוסף הגלילי'. גליל הוא גם שם של רובה שפותח בישראל, והוא נקרא על שם הממציא שלו, עוזייה גליל. קיבוץ גליל ים, לעומת זאת, אינו נמצא בגליל אלא בשרון, בתוך העיר הרצלייה.

בשנת 1982 יצאה מדינת ישראל למלחמה בלבנון. היא נקראה 'מלחמת שלום הגליל' כי המטרה המוצהרת שלה היתה להגן על הגליל מהתקפות מלבנון. השם הזה קיבל גם ראשי תיבות: 'מלחמת של"ג'. היום נהוג לקרוא למלחמה הזו 'מלחמת לבנון הראשונה'.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020