הבדל

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

הבדל הוא שוני בין שני דברים, שיש להם משהו משותף. אנחנו יכולים לשאול מה ההבדל בין ספר לבין מחברת, ולענות, למשל, שספר נועד לקריאה ומחברת נועדה לכתיבה. אבל יהיה טיפשי לשאול מה ההבדל בין חצוצרה ולווייתן, הרי אין ביניהם שום דבר משותף. חצוצרה  היא כלי נגינה, ולווייתן הוא יונק החי בים.

המילה הבדל שימשה כבר את החכמים של תקופת ימי הביניים. הפרשן ר' לוי בן גרשם (רלב"ג) כותב: "איזה הבדל יש בין דוד לשאול? שאול עם היות מלך נפל הוא ועמו ביד פלשתים, ודוד ניצח במתי מעט עם רב" (שמואל ב א 27). בשיר הסנדלר במחזמר "שלמה המלך ושלמי הסנדלר" שכתב נתן אלתרמן, שלמי שר שיר: "אני שלמי והוא שלמה/ ושמי שלי דומה לשמו/ אבל בין שמו שלו לשמי/ בכל זאת יש הבדל רשמי".  

למילה הבדל קדמה מילה קדומה יותר, הבדלה.  למילה הזו משמעות כללית שדומה למשמעות של הבדל, אבל היא משמשת גם ביהדות לציין את המעבר ליום השבת. המעבר הזה מבדיל בין החול לבין הקודש. הנרות שמדליקים בשעת המעבר נקראים נרות הבדלה, ואז שרים את הברכה: "המבדיל בין חודש לחול, חטאותינו הוא ימחול".

המילה הבדל היא במשקל הֶקְטֵל. במשקל הזה יש עוד מילים המצביעות על שוני בין דברים שונים. למשל, הפרש, בשורש פר"ש, הוא מין הבדל, אבל הוא הבדל שאפשר להציג אותו באמצעות במספרים. למשל, ההפרש בין 18 ל-12 הוא 6. האקדמיה ללשון העברית אישרה לא מזמן את המילה הֶגְוֵון. זו מילה עברית עבור המילה הלועזית ואריאציה, כלומר, צורה שונה במקצת של משהו. לפעמים אנחנו עורכים השוואה בין שני דברים, אבל חשוב לנו להדגיש שהם בכל זאת שונים. במקרה הזה אנחנו מוסיפים את המילה להבדיל!

יש כל מיני הבדלים. כאשר יש בין שני דברים שוני רב מאוד, אנו אומרים שיש ביניהם הבדל של יום ולילה, כי היום והלילה שונים מאוד זה מזה. לפעמים אנו מתווכחים על ההבדל בין שני דברים, ומבינים שהם דומים מאוד, ואנחנו רק משתמשים במילים שונות. להבדל כזה אנחנו קוראים הבדל סמנטי. לפעמים יש שוני קטן בין שני דברים, אבל השוני חשוב מאוד. אז אנחנו אומרים: יחי ההבדל הקטן!. המקור של הביטוי הזה הוא בצרפתית. כאשר מישהו או משהו גורם לשינוי, למשל, שחקן כדורגל שמבקיע גול לקבוצה שלו למרות שלא שיחקה טוב, אומרים עליו שהוא עשה את ההבדל, בין ניצחון להפסד. הביטוי הזה מתורגם מאנגלית.

בחבל הבסקים בספרד יש אנשים שרוצים שהחבל יהיה מדינה עצמאית ולא חלק מספרד. האנשים האלה רוצים להתבדל מספרד, כי הם חושבים שהתרבות שלהם שונה לגמרי מהתרבות הספרדית. לאנשים כאלה קוראים בדלנים. גם בכדורגל יש מונח באותה שורש. כאשר כדורגלן עומד קרוב לשער לבדו, אסור לו לפי החוק לקבל מסירה ולהבקיע. לחוק הזה, שהוא חשוב מאוד בכדורגל, קוראים חוק הנבדל, כי המצב הזה נבדל ממצב רגיל, שבו מותר להבקיע.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020