הגשמה

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

מה זו הגשמה? לכולנו יש רעיונות, חלומות ומחשבות. כאשר אנחנו הופכים את החלומות האלה למציאות, אנחנו מגשימים אותם. המילה הזו נראית קצת מוזרה. הרי זה אינו קשור לגֶשֶׁם שיורד בחורף, ובאמת אין קשר בין גשם במשמעות הזו לבין המילה 'הגשמה'.

גשם פירושו בעברית גוף, כלומר, משהו ממשי. בארמית המילה היא גשמא. מילה דומה קיימת בערבית: גִ'סְם פירושה גוף. על אדם שיש לו גוף גדול וכבד אומרים שהוא מגושם. גשמי, פירושו ממשי, משהו שקיים במציאות. בתקופת ימי הביניים עסקו הרבה בשאלות של הקשר בין המציאות לבין המחשבה או הרוח. הרמב"ם והמתרגמים הקדומים שלו השתמשו בספר "מורה נבוכים" במילה הגשמה. הרמב"ם השתמש במילה כשרצה לדבר על כך שמשהו רוחני מופיע במציאות, כלומר, הופך לגשמי.

היום אנחנו משתמשים במילה הגשמה במשמעות אחרת, המשמעות של הפיכת רעיונות וחלומות למציאות. אהוד מנור כתב בשיר "מקום בלב": "כדי להגשים חלום אחד ישן/ יש צורך במיליון חולמים/ שלא עוצמים את עיניהם". המילה הגשמה היתה חשובה מאוד בתנועות הנוער בעבר. שם חינכו את הנערים ללכת ולחיות בקיבוץ ולעבוד בחקלאות. להליכה לקיבוץ הם קראו 'הגשמה'. הסיסמה של תנועת הנוער העובד והלומד היתה "עלה והגשֵם!" היום נהוג לדבר על הגשמה עצמית, כלומר, על כך שכל אדם צריך להצליח להשתמש בכישרונות שלו ולהפוך את מה שהוא רוצה לעשות למציאות.

לפעמים אנחנו רוצים מאוד שמשהו יקרה, ואומרים לכולם שזה יקרה. בלי להרגיש אנחנו גורמים לכך שמה שרצינו באמת קורה. לתהליך הזה אנחנו קוראים נבואה המגשימה את עצמה.  מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020