הַלֵּל

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

הלל הוא דבר שבח נרגש. כשאנו רוצים לשבח דבר מה מאוד מאוד, בצורה מודגשת, אנחנו מהללים אותו, או אומרים עליו דברי הלל. ביהדות יש למילה 'הלל' גם פירוש מיוחד. בספר תהילים יש שישה פרקים, מפרק קיג עד פרק קיח, שיש בהם מזמורים שבהם משבחים ומהללים את אלוהים. המזמורים האלה נקראים 'הלל'. נוהגים להשמיע את התפילות האלה בראש חודש ובחגים. בכמה מהמזמורים האלה נזכרת יציאת מצרים, ולהם הם נקראים גם הלל המצרי. יש גם פרק מיוחד בספר תהילים, פרק קלו, שנקרא 'הלל הגדול'. לפעמים לא קוראים את כל המזמורים, וזה נקרא 'חצי הלל'.

המילה הלל מופיעה בביטויים רבים. על אדם יפה מאוד אומרים שהוא יפה להלל. כאשר משבחים מישהו מאוד נאמר שגומרים עליו את ההלל. זה יכול להיאמר בלי קשר למזמורי תהילים, אבל יהודים דתיים מתכוונים גם לכך שאומרים על האיש את כל מזמורי ההלל.

השורש הל"ל מופיע במילים חשובות נוספות. ראשית, הוא השורש של שם ספר המזמורים, תהילים, והוא מכיר לנו את המילה תהילה. תהילה היא במקור מזמור שבח לאלוהים, היום תהילה פירושה כבוד ופרסום רב. בתהילים מופיע לעיתים קרובות המילה הללויה. היא מורכבת משתי מילים: 'הללו' 'יה', הללו את אלוהים.  המילה הללויה מוכרת היום בהרבה שפות בעולם, בזכות העובדה שבעמים רבים קוראים את התנ"ך ומכבדים אותו. יש כמה מילים בעברית שממשתמשים בהם בשפות אחרות בעולם. למשל, אמן, שהיא ברכה בסיום תפילה, והיא מהשורש אמ"ן המציין ביטחון ואמונה. גם המילה שבת מופיעה בשפות שונות. באנגלית שנה שבה אדם יוצא לחופשת לימודים נקראת sabbatical. גם הביטוי תוהו ובוהו מספר בראשית פרק א' קיים בשפות שונות, כמו גרמנית וצרפתית.

יש עוד מילים מעניינות בשורש הל"ל. על פרי מוצלח מאוד אומרים שהוא פרי הילולים, בעקבות חגיגות שבהן אכלו את הפירות הראשונים, שנקראו פרי הילולים. יין צעיר נקרא יין הילולים. גם המילה הילולה, שפירושה חגיגה עליזה,  באה מהשורש הזה, כי בעבר היא היתה חג של שבח לאלוהים. אחד החכמים החשובים בתקופת המשנה היה הילל הזקן, ועד היום יש בישראל אנשים ששמם הפרטי או שם המשפחה שלהם הוא הילל. בערבית הפועל המקביל להילל הוא חמד, ושמו של הנביא של האסלאם, מוחמד, פירושו המהולל.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020