זכות

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

זכות היא משהו שמגיע לנו, משהו שאנחנו ראויים לקבל. מי קובע מה מגיע לנו? בדרך כלל הזכות נקבעת בחוק המדינה. למשל, לכל אזרח במדינה יש זכות להצביע בבחירות, הנקראת זכות בחירה. לכל ילד יש זכות ללמוד בבית הספר. אבל יש גם סוג אחר של זכות. כאשר אדם עושה מעשים טובים, אנחנו אומרים שיש לו הרבה זכויות, או שיש לו זכות מוסרית. מה הוא מקבל תמורת הזכות הזו? הוא מקבל הערכה וכבוד, ולפעמים זה חשוב יותר מכל דבר אחר.

המילה זכות מופיעה בתלמוד. היא קשורה בדרך כלל דווקא לעניין המוסרי. במשנה, במסכת אבות, אומר יהודה בן פרחיה: "הווי דן את כל האדם לכף זכות" (א ו), כלומר, תחשוב על כל אדם מחשבות טובות. ובכל זאת, גם בתלמוד, אנחנו דנים אדם דווקא לכף חובה, וקובעים שהוא עשה מעשים רעים. התלמוד מתאר לנו מין מאזניים. בצד אחד, מעשים טובים, זו הזכות. בצד שני, מעשים רעים, זו החובה. לפי המאזניים נדע איזה אדם עומד לפנינו. דבר דומה קורה בבנק, שבו אנו מפקידים את הכספים שלנו. יש לנו בצד אחד יתרת זכות, כסף המגיע לנו, ומצד שני יתרת חובה, כסף שאנחנו חייבים.  

המילה 'זכות' היא מן השורש זכ"ה, ועל אדם שמקבל משהו, כסף, רכוש או כבוד, אנחנו אומרים שהוא זכה במי שקיבל. יש קשר ברור בין השורש הזה לשורש דומה מאוד, והוא השורש זכ"ך. מן השורש הזה אנחנו מכירים את המילה זך, כלומר, נקי. זכאי, מן השורש זכ"ה, הוא אדם נקי מאשמה, כלומר, שכף הזכות נוטה לטובתו.

יש כל מיני סוגים של זכויות. זכויות האדם או זכויות האזרח הן זכויות המגיעות לכל אדם, בלי קשר למה שעשה בחיים ואם הוא טוב או רע. יש אנשים שיש להם זכויות יתר, בגלל שהם עשירים או מכובדים יותר, והדבר יכול להיות מאוד מרגיז. היום מדברים הרבה על זכויות הילד, כי בעבר לא הבינו שלילדים יש זכויות מיוחדות שצריך לשמור עליהן. לפעמים אנחנו מכבדים אדם או מעניקים לו דברים מיוחדים לא על דברים שעשה אלא על דברים שעשו ההורים והסבים שלו. לכך אנו קוראים זכות אבות. כאשר אנו מגיעים במכונית לצומת, צריך לבדוק לאיזו מכונית יש זכות קדימה, כלומר, שעל פי החוק מותר לה להיכנס ראשונה לצומת.

הסופר יוסף חיים ברנר היה אדם מאוד רגיש ונאבק על דעותיו. הוא נהרג בשנת 1921 מהתקפה של ערבים על ביתו ביפו. פעם התפרץ באסיפה גדולה ואמר מה שהוא חושב. האיש שמנהל את הישיבה כעס ואמר לו שאין לו רשות דיבור, כלומר, אין לו זכות לדבר בלי רשות. ברנר ענה לו: "רשות דיבור אין לי, אבל זכות הצעקה יש לי".  

לפעמים אנחנו מרגישים או יודעים שקיבלנו משהו טוב שלא אנחנו גרמנו לו, אלא הוא בא לנו בזכות מישהו או משהו אחר. המשורר שאול טשרניחובסקי חשב שהעולם קיים בזכות הילדים, הילדים של בני האדם והילדים של הטבע, וכתב את השיר הבא: "העולם - בזכותו של מי קיים?/ בזכותם של אפרוחים/ בקינים בין החוחים/ בגנות על כל עץ רם/ בזכותם קיים./ בזכותם של תינוקות/ בבתים ובסוכות/ בכל מקום אשר הם שם/ בזכותם קיים".מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020