זָעִיר

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

זעיר הוא שם תואר שנאמר על משהו קטן מאוד. המילה זעיר מזכירה את המילה הערבית זְעִי'ר, ודומה מאוד למילה צעיר גם בצורה וגם במשמעות. המילה הזו אינה מופיעה במקורות בצורה הזו, אלא בצורה דומה מאוד, זְעֵיר. בספר ישעיהו יש פסוק מעניין וקצת מוזר: "כִּי צַו לָצָו צַו לָצָו קַו לָקָו קַו לָקָו זְעֵיר שָׁם זְעֵיר שָׁם" (כח 10). ישעיהו מתכוון שאלוהים הסביר את דבריו וציווה את מצוותיו בצורה מסודרת, לאט ובמנות קטנות, כמו שמלמדים בבית הספר, ובכל זאת בני ישראל לא רצו לשמוע את הדברים.

המילה זְעֵיר קיימת בארמית, וגם שם פירושה קטן. בספר איוב אומר איוב 'כתר לי זְעֵיר' (לו 2). זהו משפט בארמית, ופירושו 'חכה לי מעט, חכה רגע'. הצורה הארמית מופיעה גם בביטוי 'מעט מזעֵיר', כלומר, מעט מאוד מאוד.

בספר הזוהר מחלקים את היקום לעשר ספירות. חלק מן הספירות נקראות זעֵיר אנפין, בארמית, הבניין הקטן, ומעליהן יש ספירות גבוהות יותר שנקראות אריך אנפין. בעברית החדשה הביטוי הזה קיבל משמעות שונה לגמרי. בזעֵיר אנפין פירושו, בקנה מידה קטן. כאשר בונים בניין מקימים דגם מוקטן של הבניין, דגם בזעיר אנפין. כאשר אנחנו מראים דבר מה בצורה מוקטנת, או בונים מכשיר קטן לפי מכשיר גדול יותר, אנחנו קוראים לכך זיעור. גם המילה מזערי, כלומר, הכי קטן שאפשר, מינימלי, נוצרה מן המילה זעיר.  

כאשר החלו לתאר את החברה של בני האדם לפי הרכוש שיש בידיה ולחלק אותה למעמדות, קראו לאחד המעמדות זעיר בורגנות, או בורגנות זעירה. האנשים הזעיר בורגנים הם אנשים שיש להם רכוש אבל אינם עשירים, והם מתפרנסים בדרך כלל ממסחר ומלאכות שונות. הביטוי הזה מתורגם מהביטוי הצרפתי petit bourgeoisie. מבדילים גם בין תעשייה זעירה, כלומר, ייצור של מוצרים קלים בבתי מלאכה קטנים, לבין תעשייה כבדה, שבה מייצרים מכונות גדולות.

אחד משירי הילדים האהובים ביותר הוא "קן לציפור". חיים נחמן ביאליק כתב בשיר הזה: "ובכל ביצה, הס פן תעיר, ישן לו אפרוח זעיר". לאה נאור כתבה הרבה שנים אחר כך את השיר "מקהלה עליזה". שם היא מספרת: "פתאום הפסיק את השירה/ פשוש אחד זעיר,/ אם אין מילים ואין תווים/ הוא לא מוכן לשיר".

ואם חשבת שזעיר הוא הכי קטן שיש, יש משהו קטן עוד יותר, ועליו אנחנו אומרים שהוא 'זערורי'. במילה הזו חזרנו על האות ר' שהיא חלק מן השורש זע"ר פעמיים, כלומר, המילה הארוכה יותר מצביעה על דבר קטן יותר. יש מילים רבות בעברית שבהם אנחנו מאריכים את המילה כדי להצביע על משהו קטן יותר. למשל 'קטנטן' הוא קטן יותר מקטן, ואדמדם אדום פחות מ'אדום'. גם זערורי קטן יותר מ'זעיר'.

 מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020