חוכמה

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

חוכמה היא תכונה של בני האדם המאפשרת להם להבין את המציאות ואת החוקים שלה. אדם חכם אינו מסתפק במה שהוא רואה או שומע, אלא מנסה לדעת באמצעות המחשבה מה פירוש הדברים שהוא רואה ושומע. על יהושע בן נון כתוב בספר דברים כי הוא "מָלֵא רוּחַ חָכְמָה כִּי סָמַךְ מֹשֶׁה אֶת יָדָיו עָלָיו" (לד 9).

המילה חכם מופיעה בשפות שמיות רבות. בערבית חַכִּים פירושו חכם, וחֻכּוּמָה פירושה ממשלה. כנראה שפעם חשבו שמי שמושל במדינה חייב להיות אדם חכם. בקבלה היהודית יש עשר ספירות. הספירה השנייה בעשר הספירות היא החוכמה. גם בינה היא אחת מעשר הספירות. תנועת חב"ד היא ראשי תיבות של "חוכמה, בינה, דעת", מילים נרדפות המופיעות בסמיכות בתנ"ך.

המנהיגים הרוחניים של היהודים בתקופת המשנה והתלמוד נקראו 'חכמים', ולכן נקראת השפה העברית באותה תקופה לשון חכמים. כשמזכירים אותם קוראים להם חכמינו זיכרונם לברכה, ובקיצור, חז"ל. בקהילות יהודיות רבות נהגו להוסיף את התואר 'חכם' לפני שמם של אנשים מסוימים, ולכן הם נקראו חכם אברהם, או 'חכם שלמה'. על שלמה המלך נכתב בתנ"ך (להוריד מילה זו) שהוא היה החכם מכל אדם. חכם הוא גם שם משפחה במשפחות רבות, בעיקר ספרדיות. חתן התנ"ך הראשון בחידוני התנ"ך נקרא עמוס חכם.

יש כל מיני סוגים של חוכמה. על מי שצובר ניסיון ומכיר את המציאות אומרים שיש לו 'חוכמת חיים'. לפעמים הוא לא למד בבית הספר, אבל למרות זאת הוא יודע מצוין להסתדר, ואומרים עליו שיש לו חוכמה של חתול רחוב. הניסיון והתבונה שמצטברים עם השנים נקראים חוכמת הדורות, והניסיון והתבונה שצובר אדם לאורך החיים נקרא חוכמת זקנים, ולכן חושבים שאנשים זקנים חכמים יותר מצעירים, כי הם למדו הרבה בחיים.

יש חוכמה מיוחדת, שלא כל אחד מכיר. מי שמכיר את סודות היהדות והקבלה הוא מומחה בחוכמת הנסתר. ראשי התיבות של חוכמת הנסתר הם ח"ן, ולכן קוראים לאנשים האלה 'יודעי ח"ן'. בספר קהלת מופיע הביטוי יודעים חן (ט 11), אבל שם אלה אינם ראשי תיבות. יש אנשים שיכולים לומר את העתיד או לייעץ עצות טובות לפי כף היד של אדם. לידע הזה קוראים חוכמת כף היד. יש ביטוי נחמד מאוד בצרפתית: חוכמת חדר המדרגות. לפעמים אנחנו נזכרים במשהו חשוב שהיינו צריכים לומר רק אחרי שאנחנו יוצאים מהבית של מישהו, אבל זה כבר מאוחר מדי.

לפעמים אנחנו משתמשים במילה חוכמה בצורה אירונית, כלומר, אומרים משהו אבל מתכוונים למשהו אחר, ואפילו הפוך. למשל, כאשר מישהו מנסה להראות שהוא חכם ולדבר בצורה מסובכת, אנו אומרים שהוא מתחכם, ואם הוא מתנהג כך תמיד אומרים שהוא חכמולוג. כשמישהו מתחצף או מפריע אומרים לו אל תעשה חוכמות, וכשהוא מתגאה במשהו שעשה אומרים לו חוכמה גדולה, כלומר, כל אחד יכול לעשות את זה. המילים והביטויים האלה מושפעים מיידיש. ביידיש מבטאים את המילה חכם בצורה שונה: חוּכֶם. כשאומרים על מישהו שהוא חוכם או שהוא חכם בלילה, מתכוונים שהוא לא חכם גדול כל כך.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020