חורף

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

חורף הוא אחד מארבע עונות השנה. עונות השנה מופיעות כולם בתנ"ך. בספר תהילים נכתב: "אַתָּה הִצַּבְתָּ כָּל גְּבוּלוֹת אָרֶץ קַיִץ וָחֹרֶף אַתָּה יְצַרְתָּם" (עד 17). כשאנחנו מדברים על חורף אנחנו חושבים על קור וגשם, אבל המשמעות של המילה חורף היא עונת איסוף הפרי. בערבית חַ'רַפַ פירושו לאסוף את הפרי מהשדה, והמילה ח'ריף פירושה דווקא סתיו.

גם שמות יתר עונות השנה קשורים לחקלאות. סתיו, לפי השפה האכדית, הוא העונה של השקיית הגשמים, ושמה קשור כנראה לפועל שתה, הקיים גם בשפה זו. אביב הוא החודש שבו יוצאים הניצנים והצמחים הראשונים, בעקבות המילה אֵב, שפירושה צמח צעיר. קיץ פירושו קטיף התאנים, כלומר, זו עונת קטיף התאנים.

בחורף הימים מתקצרים, ולכן לסדר שעות היום שנקבע לתקופה הזו אנו קוראים שעון חורף, לעומת שעון הקיץ. בחורף אנחנו אוהבים פחות לצאת החוצה ומעדיפים לנמנם מתחת לשמיכות, ולכן אנחנו מדברים על שנת חורף, כמו הדוב שישן כמעט כל החורף בלי הפסקה. החורף הוא גם זמן מאוד לא מתאים למלחמות, כי מזג האוויר מאוד מקשה על התנועה של הצבאות. לכן נולד הביטוי גנרל חורף. בשנת 1853 אמר  הצאר ניקולאי הראשון, שליט רוסיה: "יש לרוסיה שני גנרלים שבהם היא יכולה לבטוח, גנרל ינואר וגנרל פברואר", כלומר, אף אחד לא יעז לתקוף את רוסיה הקרה והמושלגת בחודשי החורף.

משווים את חיי האדם לעונות השנה. האביב נחשב בדרך כלל תקופת הילדות והנעורים, ועל אדם צעיר אנחנו אומרים שהוא 'באביב ימיו'. הסתיו והחורף דומים לתקופת הזקנה. למרות זאת אומר איוב: "כַּאֲשֶׁר הָיִיתִי בִימֵי חָרְפִּי" (כט 4), והוא מתכוון דווקא לתקופה שהיה צעיר. הרמב"ן מפרש את הפסוק: "ויקראו ימי הנעורים ימי חורף, כי החורף בראשית השנים, וימי הזקנה כנגד הקיץ שהם ימי האסיף".מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020