חזון

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

חזון הוא תמונה נבואית, מחשבה על העתיד, על הדרך שבה העולם יהיה טוב יותר. בספר משלי כתוב "בְּאֵין חָזוֹן יִפָּרַע עָם" (כט 18), כלומר, אם לא תהיה נבואה בישראל, אם לא יהיו בה אנשי רוח ומוסר, ישראל תיפגע.

חזון הוא מן השורש חז"ה. לחזות פירושו להסתכל ולהתבונן. בעברית אדם שחוזה דברים רואה בדרך כלל את העתיד, דברים שאדם רגיל אינו יכול לראות. לאדם שמסתכל על הכוכבים ומנבא לפיהם את העתיד אנחנו קוראים חוזה בכוכבים. בערבית נקרא אדם כזה ח'אזי. בנימין זאב הרצל כתב לפני 120 שנה את הספר "מדינת היהודים", ובו תיאר את המדינה שתקום בעתיד בארץ ישראל. הוא קרא ליהודים לשוב לארץ ישראל ולהקים בה בית לאומי. על כן אנו קוראים להרצל 'חוזה המדינה'.

כשאנו מדברים על נביאי ישראל אנחנו מציינים כמה וכמה חזונות. חזון אחרית הימים הוא הנבואה של הנביא ישעיהו על הימים שבהם ישכון שלום בכל העולם. חזון העצמות היבשות הוא הנבואה של הנביא יחזקאל על המתים שיקומו לתחייה. הנבואה של הרצל וחבריו על הקמת מדינת ישראל נקראת החזון הציוני.

בספר חבקוק נכתב: "כִּי עוֹד חָזוֹן לַמּוֹעֵד וְיָפֵחַ לַקֵּץ וְלֹא יְכַזֵּב" (ב 3).  רש"י מפרש: "עוד עתיד לקום נביא לקץ שנים שיתגלה לו חזון". כשאנו משתמשים בביטוי הזה היום אנו מתכוונים שעוד ייקח זמן רב עד שדבר מה יתגשם. בגליל יש הר בשם הר חזון, וגם יישוב בשם הזה.

יש מילים נוספות בשורש חז"ה. כשאנו הולכים לתיאטרון אנו רואים מחזה, ומי שכתב אותו הוא 'מחזאי'. מחזה מיוחד מאוד נקרא חיזיון, וישעיהו מדבר על 'גיא חיזיון' (כב 1), שהוא גם שם של מקום בירושלים. הצורה שבה דברים נראים, אנשים, בתים ועוד, נקראת חזות. ישעיהו מדבר על 'חזות קשה' (כא 2), והוא מתכוון למשהו לא טוב שעומד להתרחש. כאשר אנחנו רוצים לדעת מה יהיה מזג האוויר כדי לדעת אילו בגדים ללבוש, אנחנו מקשיבים לתחזית, ברדיו או בטלוויזיה, שאותה מביא החזאי. גם החזאי, כמו החוזה, מנבא משהו, הוא מנבא את מזג האוויר.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020