חייל

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

חייל הוא אדם שמשרת בצבא, ותפקידו להילחם ולשמור על ביטחון המדינה. המילה חייל היא מילה חדשה,  חידש אותה אליעזר בן יהודה. בן יהודה הכיר את השפה הערבית, ומצא בה את המילה ח'יאל. חיאל פירושו אדם שרוכב על סוס, כי ח'יל פירושו בערבית סוס. בן יהודה הבין שח'יאל הוא לוחם שרוכב על סוס, וכך נולדה המילה חייל, שהיא שם לכל הלוחמים, ולא רק לרוכבים על סוסים. הוא קישר בינה לבין המילה מהתנ"ך, חַיִל.

בתנ"ך יש למילה חַיִל כמה פירושים. חיל הוא כוח, ואנשי חיל הם אנשים חזקים, בעלי כוח. לוחם אמיץ נקרא גיבור חיל. על אדם חזק אומרים שהוא בן חיל. לוין קיפניס כותב בשיר על שעון: "איזה שעון בן חיל?/ אשר איננו נח!/ ביום וגם בליל/ דופק, דופק הוא כך".  חַיִל בתנ"ך הוא גם צבא, ולכן בצבא הישראלי יש בכל נושא חילות שמומחים בתחום מסוים. חיל האוויר מומחה בלחימה במטוסים, וחיל הרגלים מומחה במלחמה על הקרקע. חיל פירושו בתנ"ך גם רכוש או עושר. למשל, על אשה השומרת על הבית ומטפלת בו אומרים בספר משלי שהיא אשת חיל.

כל מי שמשרת בצבא הוא חייל. לכן לרמטכ"ל, מפקד הצבא, קוראים החייל מספר אחת. ובכל זאת, בדרך כלל מחלקים את הצבא לחיילים, למפקדים ולקצינים. חייל שאיננו מפקד נקרא גם  חייל פשוט. בצבא קוראים לו בראשי תיבות חפ"ש. בשפה של עולם הפושעים חייל הוא עבריין שמקבל פקודות ממנהיגי כנופיית הפשע. גם במשחק השחמט יש חיילים, שהם הכלים היותר פשוטים, שתפקידם להגן על המלך והמלכה. הנס כריסטיאן אנדרסן כתב אגדה יפה על 'חייל הבדיל', שהוא חייל משחק פשוט עשוי בדיל.

בצבא הישראלי יש חיילים שהגיעו לישראל בלי המשפחה שנשארה בחוץ לארץ.  חייל כזה נקרא חייל בודד. לחייל שלא כל כך יודע להילחם יש כינויים שמלגלגים עליו. קוראים לו חייל צעצוע, וגם חייל של שוקולד. את הביטוי הזה המציאו באנגליה לפני מאה שנה, בזמן מלחמת העולם הראשונה. באותה תקופה אנשים אהבו לאכול ממתק משוקולד בצורת חייל, וכך נולד הביטוי.

על החיילים נכתבו שירים רבים. בשיר שנכתב לפני שהיה צבא במדינת ישראל אנחנו שרים: "עוז עוז עוז ואייל/ כה לחי בחור חייל". נעמי שמר כתבה שיר שרה נערה לחבר שלה שהוא חייל בצבא: "שימו לב למזג/ ותגידו איזה/ איזה בוקר נהדר./ רוח מלחשת/ ויש ענן וקשת/ והחייל שלי חזר".מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020