חלוץ

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

חלוץ הוא אדם מוביל, שעושה ראשון מעשים לפני שאחרים מצטרפים אליהם, ולפני שהם הופכים לדבר רגיל ומקובל. בהיסטוריה של ארץ ישראל חלוצים היו האנשים שהגיעו ראשונים לעמק ולגליל ולנגב, ובנו שם יישובים חדשים. אפשר להיות חלוצים בכל תחום. מי שמקים מפעל בתחום חדש, או ממציא משהו חדש, נחשב גם הוא חלוץ. מהמילה חלוץ נוצר גם שם תואר. מעשה שפורץ דרך חדשה נקרא מעשה חלוצי, ופעולה או השקפה שפורצת דרך נקראת חלוציות.

המילה חלוץ מופיעה בתנ"ך, והפירוש הרגיל שלה הוא חייל, אפילו חייל פשוט. השורש חל"ץ קשור בכוח ובמלחמה, ולכן אנו אומרים על אדם שמוכן להילחם שהוא נחלץ למשימה. יתכן שחלוץ נקרא כך כי הוא שם את כלי הנשק שלו סביב חלציו, סביב גופו, לקראת הקרב. בכמה מקרים בסיפורי התנ"ך החיילים החלוצים הלכו לפני כל הצבא, ובספר יהושע מסופר בסיפור על הפלת חומות יריחו  "וְהֶחָלוּץ הֹלֵךְ לִפְנֵיהֶם" (יהושע ו 13). לכן כשחיפשו שם לאנשים שהולכים לפני כולם, לא רק במלחמה, השתמשו במילה הזו, חלוץ. יחידות צבא ההולכות לפני כולן במלחמה נקראות חיל חלוץ. דבר דומה קרה בשפה האנגלית ובשפות אחרות. באנגלית peon (פיון) פירושו חייל פשוט, וגם החייל במשחק השחמט נקרא פיון. מן המילה הזו נוצרה המילה pioneer, שפירושה חייל בחיל הרגלים, המפלס דרך לחבריו, וכך נקראו גם החלוצים בתחומים אחרים פיונירים.

משחק הכדורגל הוא משחק שקצת דומה למלחמה. השער של המשחק דומה לשער של חומה במבצר, ויש שחקנים שמגינים עליו ובולמים את האויב. לשחקנים שצריכים לתקוף את השער ולהבקיע אותו קוראים 'חלוצים', בדיוק כמו החיילים החלוצים במלחמות הרגילות.

בהיסטוריה של ארץ ישראל כיבדו מאוד את החלוצים שיוצאים למשימות קשות, ושרו להם שירים. לוין קיפניס כתב: "מי יבנה יבנה בית בתל אביב?/ אנחנו החלוצים/ נבנה את תל אביב!/ הבו חומר ולבנים/ ונבנה את תל אביב".מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020