חלל

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

כשאנחנו מזכירים את המילה חלל, אנחנו חושבים על דברים שונים. מצד אחד, אנו חושבים על היקום, על העולם הגדול מסביב לכדור הארץ, שנקרא 'החלל'. השם הזה מזכיר ביטוי מן המדרש: "מניין שכבודו של הקב"ה מלא חללו של עולם, שנאמר, הלוא את השמים ואת הארץ אני מלא" (מדרש תהילים סב). הביטוי הזה, חללו של עולם, הוא תרגום של הביטוי הארמי 'חללא דעלמא'. בשיר "במדינת הגמדים" אנחנו שרים: "אחריו הפרשים/ רכובים על פרעושים/ ממלאים חלל אוויר/ בשריקות ובקול שיר". המילה חלל מזכירה לנו גם חדר גדול שיש בו "חלל". המשותף לחלל העולם ולחלל החדר הוא שאנחנו מתכוונים שהמקום הזה הוא ריק, אין בו שום דבר. על מקום שאין בו שום דבר אנו אומרים שהוא חלול.

השימוש השני במילה 'חלל' נראה כאילו אינו שייך כלל לשימוש הראשון. חלל הוא חייל שנפל במלחמה. במדינת ישראל נפלו עשרות אלפי במלחמות השונות, ואנחנו קוראים להם חללים. השם הזה ניתן להם בעקבות התנ"ך. בקינת דוד מקונן דוד על חברו יהונתן: "הַצְּבִי יִשְׂרָאֵל עַל בָּמוֹתֶיךָ חָלָל אֵיךְ נָפְלוּ גִבּוֹרִים" (שמואל ב א 19).  מדוע מי שנופל בקרב נקרא חלל? במלחמות הקדומות השתמשו בחניתות ובחרבות. חייל שנדקר ומת נחשב כאילו גופו התרוקן מאוויר ומרוח חיים, ולכן הוא נקרא חלל.

מן השורש חל"ל נוצרו מילים נוספות הקשורות במשהו ריק. למשל, המילה חלון, שהיא פתח ריק בקיר של הבית. או המילה מחילה, שפירושה מנהרה באדמה שהתרוקנה מן העפר, ולכן אפשר ללכת בתוכה. המילה חליל מתארת כלי נגינה שיש בתוכו חלל, הוא כאילו ריק, והאוויר עובר דרכו וכך נוצר הצליל.

יש מילים נוספות בשורש חל"ל, אך הן אינן קשורה לחלל במשמעות של מקום ריק או חייל שנפל. למשל, המילה תחילה, שפירושה התחלה, היא מן השורש חלל. המילה חלל פירושה גם אדם שאינו יכול לשרת בקודש. למילים או לשורשים זהים שאין ביניהם קשר של משמעות אנחנו קוראים הומונימים.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020