חצות

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

המילה חצות פירושה אמצע או חצי, אבל אנחנו משתמשים בה רק כשאנחנו מדברים על היממה. ביממה מגיע זמן חצות שתי פעמים: חצות היום, בשעה 12 בצהריים, וחצות הלילה, בשעה 12 בלילה. בספר תהילים כתוב: "חֲצוֹת לַיְלָה אָקוּם לְהוֹדוֹת לָךְ עַל מִשְׁפְּטֵי צִדְקֶךָ" (קיט 62). בדרך כלל נאמר את המילה חצות כחלק מביטוי: 'חצות היום', או 'חצות הלילה', וכאשר נאמר סתם 'חצות' נתכוון לחצות הלילה. אבל במשנה נכתב, למשל: "תפילת השחר עד חצות" (ברכות ד א), והכוונה היא: עד חצות היום".

המילה חצות היא מן השורש חצ"ה. כשאנו חוצים את הרחוב אנחנו כאילו מחלקים אותו בצורה דמיונית לשני חצאים, בכל צד של הנתיב שלנו. כשאנחנו חוצים עוגה, אנחנו מחלקים אותה לשני חצאים, אם כי לא תמיד הם שווים. השורש חצ"ה והמילה חצי מזכירים מאוד את המילה חץ ואת השורש חצ"ץ, וכנראה יש ביניהם קשר. גם החץ נועד לפגוע במשהו וכאילו לחלק אותו לשניים, וגם המחיצה באותו שורש מחלק שטח לשתיים. חוקרי השפה מאמינים ששורשים דומים שיש להם משמעות דומה היו פעם שורש אחד. יתכן שפעם היה שורש אחד עם שני עיצורים: ח"צ, וממנו התפתחו השורשים חצ"ה וחצ"ץ, ואולי שורשים נוספים.

חצות הלילה היא שעה מאוד מיוחדת, ויש אנשים המקיימים בשעה הזו טקס הנקרא תיקון חצות, ואומרים פרקי תהילים בחצות הלילה. הטקס  קיים כמעט חמש מאות שנה והנהיגו אותו המקובלים, חכמי הקבלה.  זו שעה שבה רוב האנשים ישנים, ולכן יש בה אווירה מיוחדת. עמוס אטינגר כתב על כך שיר: "כבר אחרי חצות,/ עוד לא כיבו את הירח./ כי לפני כיבוי אורות/ אורות של כוכבים,/ נותנים עוד רגע קט לאוהבים". אחרי שעת חצות מתחילים לספור מחדש את השעות, שעה אחת, שעה שתיים וכך הלאה. לכן קוראים לשעות שאחרי חצות השעות הקטנות של הלילה.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020