חֵרות

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

חרות פירושה חופש, אבל לא תמיד אפשר להחליף בין שתי המילים האלה, 'חופש' ו'חרות'. כשאנו יוצאים לחופש מהלימודים, למשל, החופש הגדול, אנחנו לא אומרים שאנחנו יוצאים "לחרות הגדולה", למרות שאולי אנחנו מרגישים ככה. חרות היא מצב שבו אנחנו באמת חופשיים, שאיש אינו משעבד אותנו. לכן אנחנו מספרים בסדר פסח, בעקבות המשנה, איך יצאנו מעבדות לחרות, ופסח נקרא חג החרות, וגם 'זמן חרותנו'.

המילה חרות היא מן השורש חר"ר, ובשפות שמיות רבות מילים שקשורות בחופש הם מן השורש הזה. בערבית חרות היא חֻרִּיָּה. המילה הדומה ביותר לעברית היא בארמית: חירותא. המילה חרות אינה מופיעה בתנ"ך, אבל אנחנו מוצאים שם מילה אחרת בשורש הזה: חורים. אלה לא חורים שאנחנו מכירים, כלומר, נקבים, פירוש המילה הוא אצילים. האציל היה איש חופשי, לעומת העבד שהיה משועבד. לכן נאמר בספר קהלת: "אשרייך ארץ שמלכך בן חורים" (י 17), כלומר אציל וגם חופשי. בארמית נכתבת המילה הזו אחרת, ולכן אנו קוראים לאדם חופשי בן חורין, ושרים את השיר הידוע בפסח: "עבדים היינו, עתה בני חורין".

חרות היא ערך חשוב בקרב בני האדם בכל העמים. הסיסמה של המהפכה הצרפתית, משנת 1789, היתה חרות, שוויון ואחווה. במדינת ישראל נחקק בשנת 1982 חוק יסוד, שנקרא חוק כבוד האדם וחרותו. הוא קובע שכל אדם זכאי לחופש ולכבוד בלי שום תנאים. הוגה הדעות  הציוני אחד העם כתב מאמר מפורסם בשם "אחדות בתוך חרות". במאמר הוא הצביע על מצב שבו אפשר להיות חופשי כלפי חוץ, אבל לא חופשי באמת לפעול לפי הרגש והמצפון. יש ביטוי מעניין אחר, והוא חרות המשורר. אמן שכותב סיפורים או שירים אינו חייב לכתוב את הדברים כפי שהתרחשו במציאות, מותר לו לבדות דברים מלבו. בלטינית נקרא הרעיון הזה licensia poetica, הרישיון שיש למחבר לבדות דברים מלבו.

אחת המילים הקרובות לחרות היא שחרור. מי שנלחם לחרות, רוצה להשתחרר מהעבדות. השורש שחר"ר נוצר על ידי הוספת האות ש' לשורש חר"ר. הש' מוסיפה לשורש משמעות של גרימה. כשאנו משחררים מישהו אנחנו גורמים לו להיות חופשי. כשאנו משעבדים מישהו אנו גורמים לו להיות עבד. יש שורשים רבים המתחילים באות ש' שנוצרו בדרך הזו.

לפני קום המדינה קמו כמה תנועות מחתרת שהתנגדו לדרך המרכזית, וקראו לפעול בצורה נחרצת יותר ובשיטות אחרות נגד הבריטים והערבים. אחת התנועות האלה נקראה לח"י, ראשי תיבות של 'לוחמי חרות ישראל'. אחרי קום המדינה קמה תנועה שדגלה ברעיונות האלה בראשות מנחם בגין, וקראה לעצמה תנועת החרות. היא פעלה כמפלגה בשם חרות, עד שהתאחדה עם תנועות אחרות, וכך קם הליכוד. מנחם בגין הפך בשנת 1977 לראש ממשלת ישראל. ליד נתניה יש מושב הנקרא חרות או בית חרות. ילדים בישראל נקראו חרות, ואחד מהם הוא חרות לפיד ז"ל, שפעל להציל אנשים שנקלעו לצרה בישראל ובעולם.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020