יָד

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

יד היא אחד מארבעת הגפיים בגוף האדם, שבו שתי ידיים ושתי רגליים. היא משמשת לתפקידים שונים, ובלעדיה היינו מוגבלים מאוד במשימות שאנו מסוגלים לבצע. ידיים היא הצורה הזוגית של המילה יד, שהרי לכל אדם יש שתי ידיים.

למילה יד יש עוד משמעויות. למשל, בתלמוד 'יד' היא גם שם לחלק של כלי שבאמצעותו אפשר לתפוס את הכלי, כי הוא מזכיר צורה של יד היוצאת מהגוף. צורת הרבים של יד במשמעות הזו  היא ידות. יד פירושו בתנ"ך גם מקום. היום אנחנו קוראים יד גם למצבה לזכרו של מישהו, בעקבות סיפור מן התנ"ך שבו נכתב:  "וְאַבְשָׁלֹם לָקַח וַיַּצֶּב לוֹ בְחַיָּיו אֶת מַצֶּבֶת אֲשֶׁר בְּעֵמֶק הַמֶּלֶךְ, כִּי אָמַר אֵין לִי בֵן בַּעֲבוּר הַזְכִּיר שְׁמִי, וַיִּקְרָא לַמַּצֶּבֶת עַל שְׁמוֹ, וַיִּקָּרֵא לָהּ יַד אַבְשָׁלֹם עַד הַיּוֹם הַזֶּה" (שמואל ב יח 18). המוסד שמדינת ישראל הקימה לזכר הנספים בשואה נקרא יד ושם, והארגון שמנציח את זכר החיילים שנהרגו המלחמות הוא יד לבנים.

המילה 'יד' מופיעה בניבים ובצירופים רבים מאוד. בניבים האלה אנחנו מגלים שדברים רבים התקשרו אצל האנשים שדיברו עברית ליד שיש לכל אחד בגוף. למשל, כאשר אנחנו רוצים לעזור למישהו אנחנו נותנים לו יד, וכשאנחנו עושים דברים משותפים אנחנו צועדים יד ביד. עפרה חזה שרה: "יד ביד אם רק תיתן לי יד/ יד ביד נצעד את כל הדרך". אדם שמבקש נדבות נקרא פושט יד. בתלמוד נכתב שאם אדם דופק על הדלת ופושט את היד שלו אל הבית, צריך לתת לו נדבה.

יד קשורה אצלנו לפעולה, לדברים שאנחנו עושים. לכן כתוב בתנ"ך על יציאת מצרים "וַיֹּצִאֲךָ ה' אֱלֹהֶיךָ מִשָּׁם בְּיָד חֲזָקָה וּבִזְרֹעַ נְטוּיָה" (דברים ה 14), , כלומר בכוח רב. כאשר מנהיגים פועלים בנחישות ובאכזריות נגד המתנגדים שלהם אומרים שיש להם יד ברזל, וכשלמשהו אין הסבר אנחנו אומרים שזהו יד הגורל, או יד אלוהים. על אדם שמסוגל לתקן כל דבר ולהרכיב מכשירים מסובכים אנחנו אומרים שיש לו ידי זהב.

אדם מאוד נאמן וקרוב לאדם אחר הוא יד ימינו. בדרך כלל יד ימין נחשבת היד החזקה יותר. על אדם שתמיד מתבלבל ומתקשה אומרים שיש לו שתי ידיים שמאליות, וכשיש בלבול וחוסר ארגון אנחנו אומרים שמישהו לא ידע בין ימינו ושמאלו. גם הביטוי הזה מקורו בתנ"ך, בספר יונה.

יש כמה מילות יחס  שבהן מופיעה המילה יד. על יד או ליד פירושן קרוב למישהו, כאילו הוא מצוי ממש על היד שלנו. בסיפור על משה והתיבה מסופר: "וַתֵּרֶד בַּת פַּרְעֹה לִרְחֹץ עַל הַיְאֹר וְנַעֲרֹתֶיהָ הֹלְכֹת עַל יַד הַיְאֹר" (שמות ב 5). על ידי פירושו באמצעות מישהו, כלומר שמישהו או משהו עשה לנו את הדבר. גם המילה מיד קשורה למילה יד. כשצריך לעשות משהו מיד או באופן מיידי, זה אומר שעלינו לעשות אותו עכשיו, ישר מן היד.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020