יַהֲדוּת

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

יהדות פירושה כל מה שקשור לעם היהודי, להיסטוריה היהודית ולתורה היהודית. המילה עצמה נוצרה מצירוף של המילה יהודי לתוספת וּת. כשמוסיפים בעברית וּת למילה, בדרך כלל לשם תואר, היא הופכת למשהו כללי יותר, לרעיון.

יהודי בתנ"ך הוא אדם השייך לשבט יהודה, שהוא אחד משנים עשר השבטים. אחרי חורבן הבית הראשון והגלות שבאה בעקבותיו התחילו לקרוא 'יהודי' לכל מי ששייך לאחד השבטים, ולא רק לשבט יהודה. לכן מרדכי, דודה של אסתר שחי בשושן בירת פרס, נקרא מרדכי היהודי למרות שהיה משבט בנימין. מאז ועד היום אנו קוראים 'יהודי' לכל מי ששייך לעם שלנו, בלי קשר לשבט ממנו הגיע.

לעם היהודי הנמצא בתפוצות אנו קוראים יהדות התפוצות, או יהדות העולם. כאשר בברית המועצות אסור היה ליהודים להתבטא באופן חופשי והם גם נרדפו על יהדותם, הם נקראו יהדות הדממה.  כשהתנועה הציונית החלה לפעול, קרא אחד המנהיגים שלה, מקס נורדאו, לפתח את יהדות השרירים. היהודים ידועים בכך שהם אנשים משכילים, והוא חשב שהם צריכים להיות גם לוחמים וספורטאים טובים.

מן המילה יהודי נוצר גם השורש יה"ד. במגילת אסתר כתוב: "וְרַבִּים מֵעַמֵּי הָאָרֶץ מִתְיַהֲדִים כִּי נָפַל פַּחַד הַיְּהוּדִים עֲלֵיהֶם" (אסתר ח 17). אדם שמתייהד הוא אדם המתגייר ובכך הופך ליהודי. במדינת ישראל יש אזורים שבהם חיים אזרחים ערבים רבים, למשל, בגליל. כאשר הממשלה חשבה שבאזורים האלה צריכים לגור יותר יהודים, היא הכריזה על תוכנית בשם ייהוד הגליל, והקימה יישובים יהודיים באזורים האלה.

יהודה הוא שמו של הבן הרביעי של יעקב. יעקב מאוד העריך את יהודה והאמין בכוחו. בשירת יעקב לבניו לפני מותו הוא קורא לו "גור אריה יהודה". אחד מבניו של מתתיהו החשמונאי נקרא יהודה המכבי, והוא נחשב האח הגיבור והמצביא. התרבות האתיופית הושפעה מסיפורי התנ"ך, ולכן קיסר  אתיופיה היילה סלאסי קרא לעצמו 'אריה יהודה'. בישראל כינו אותו "גור אריה יהודה". גם יהודית היתה גיבורה, שהרגה את שר הצבא האשורי הולופרנס. הסיפור של יהודית מופיע בספר שלא נכנס לתנ"ך, והוא שייך לקבוצת ספרים שנקראת הספרים החיצוניים.

היום אנו קוראים יהודה לאזור בארץ ישראל הנמצא צפונית לים המלח ומערבית לירדן, שבו שכן בעבר שבט יהודה. לאזורים שישראל שולטת בהם מאז מלחמת ששת הימים קוראים גם יהודה ושומרון, ובראשי תיבות יו"ש.

היהודים בגולה דיברו בשפות מיוחדות ליהודים. יידיש, השפה בה דיברו היהודים האשכנזים, פירושה יהודית. בארצות הבלקן וסביבתה אנשים דיברו בשפת הלדינו, שנקראה גם יהודית ספרדית. בתנ"ך מוזכרת השפה היהודית, וזה היה שמה הקדום של השפה העברית.

העם היהודי הוא עם מיוחד ובעל היסטוריה מיוחדת, ולכן מדברים על הגורל היהודי, וגם על הראש היהודי כי היהודים ידועים כעם פיקח. יהודים הם אנשים שאוהבים להתווכח, וזה ידוע כבר מהמשנה והתלמוד ולכן אומרים, "היכן שיש שני יהודים – יש שלוש דעות".מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020