יַלְקוּט

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

ילקוט הוא תיק שבתוכו שמים דברים שונים, והוא מופיע בסיפור מפורסם מאוד בתנ"ך. הנער האדמוני דוד, שאף אחד לא הכיר אותו אז, שומע שגוליית מהפלשתי הענק מתייצב למלחמה. וכך מסופר בתנ"ך:  "וַיִּקַּח מַקְלוֹ בְּיָדוֹ וַיִּבְחַר לוֹ חֲמִשָּׁה חַלֻּקֵי אֲבָנִים מִן הַנַּחַל וַיָּשֶׂם אֹתָם בִּכְלִי הָרֹעִים אֲשֶׁר לוֹ וּבַיַּלְקוּט וְקַלְּעוֹ בְיָדוֹ וַיִּגַּשׁ אֶל הַפְּלִשְׁתִּי" (שמואל א יז 40).

המילה ילקוט היא מן השורש לק"ט. פרשן התנ"ך ר' לוי בן גרשום כותב על סיפור דוד וגוליית: "ולזה נקרא ילקוט, כי שם ילקטו כל הדברים שהוא נושא". מאז הולך כל ילד לבית הספר ועל שכמו יש ילקוט, ממש כמו דוד המלך. בשיר על הילדים של שכונת חיים מן הטלוויזיה כתב יורם טהרלב: "הם לא אוכלים חצץ ולא שותים בנזין/ כל בוקר עם ילקוט הולכים לבית הספר".

כמו בהרבה מקרים, דבר פשוט כמו ילקוט הפך למשהו רוחני יותר. כאשר אספו אגדות ומדרשים יחד קראו לאוסף הזה 'ילקוט'.  במאה ה-16 אסף הרב שמעון אשכנזי שחי בגרמניה מדרשים כאלה, והאוסף שלו נקרא ילקוט שמעוני. בתקופה שלנו קוראים ילקוט לאוספים  וכתבי עת של סיפורים ושירים. כשהממשלה אוספת החלטות והודעות שלה יחד היא קוראת לזה ילקוט הפרסומים. כשאוספים את הפרטים והתעודות על חייל בצבא קוראים לזה ילקוט השירות.

יש גם צמח, שקוראים לו בעברית ילקוט הרועים. זהו צמח רפואה, ולפירות שלו צורה מיוחדת, דומה לתרמילים. לכן הוא נקרא בשם הזה, בעקבות השם שלו באנגלית.

יש מילים נוספות בשורש לק"ט, וכולן קשורות לאיסוף של דברים שונים יחד. בתנ"ך מסופר על מקרים רבים בהם מלקטים דברי מזון או שיבולים מהשדה, שנשארו בו אחרי הקציר. לשיבולים האלה קוראים לֶקֶט. במשנה דנים הרבה בשלושה סוגים של שיבולים שנשארים אחרי הקציר: "לקט, שכחה ופאה".

יש כמה מילים נרדפות למילה ילקוט. תיק היא מילה מהתלמוד שהמקור שלה יווני. כמו הילקוט אנו קוראים תיק, גם לאוסף של תעודות ומסמכים. תיק הוא גם כינוי למשרד בממשלה, למשל, תיק החוץ הוא התפקיד של שר החוץ. גם המילה נרתיק באה מיוונית, ובתלמוד מוזכר "נרתיק של תפילין". על זריחת השמש אומרים: "יצאה חמה מנרתיקה", כלומר מהמקום שבו היתה מוסתרת. המילה תרמיל באה מארמית. יש גם צמחים שיש להם תרמילים, כמו אפונה או פול. לישראלים שאוהבים לטייל בעולם ברגל קוראים תרמילאים.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020