יְקוּם

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

יקום הוא העולם כולו, וכל מה שנמצא בו. המילה הזו מופיעה שלוש פעמים בתנ"ך, ושתיים מהן בסיפור נוח והתיבה. אלוהים מסביר את כוונותיו: "ּמָחִיתִי אֶת כָּל הַיְקוּם אֲשֶׁר עָשִׂיתִי מֵעַל פְּנֵי הָאֲדָמָה" (בראשית ז 4). בסיפור המבול העולם נשאר על כנו, ומי שמושמד הם היצורים החיים. כשאנו מדברים היום על היקום המילה הזו מקיפה יותר. היא מקבילה למילה לועזית חשובה שגם בה אנו משתמשים: קוסמוס. קוסמוס היא מילה יוונית שפירושה סדר וארגון. כלומר היקום אינו רק מה שיש, אלא גם החוקים והסדר הקבוע המארגן אותם.

השורש של יקום הוא קו"ם. היקום הוא מה שעומד, מה שהקימו וכוננו אותו. מן השורש הזה יש בעברית מילים רבות וחשובות, והן קשורות בדרך כלל למשהו יציב ובטוח. מקום הוא משהו שעומד והזמן לא משפיע עליו, ולכן אלוהים נקרא בתרבות היהודית גם המקום. קיים הוא מה שעומד ונמצא. כשאנחנו שואלים מישהו ממה הוא מתקיים, אנחנו מבקשים לדעת מה מאפשר לו לחיות ולאכול. על דבר שנשאר ולא משתנה בכל פעם אנחנו אומרים שהוא בר קיימא. זהו ביטוי בארמית. למשל, במזרח התיכון כל הצדדים רוצים להשיג שלום בר קיימא, שלום שיחזיק לתמיד. בשנים האחרונות מרבים לדבר על מצבו של כדור הארץ, ועל האחריות שיש לנו כלפיו כדי להחזיק אותו ולקיים אותו. לשאיפה הזו קוראים קיימוּת.

לפעמים אנחנו מרגישים שאנחנו חלק מן היקום, שאנחנו לא רק אדם פרטי. עוזי חיטמן כתב שיר אהבה על ההרגשה הזו: "ואת הנשמה המתוקה שלי/ היחידה שמדליקה אותי/ ואיתך אני כל העולם/ ואיתך אני כל היקום".מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020