יְשּוּעָה

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

ישועה פירושה הצלה ממצב קשה מאוד. כאשר יש מצב חירום, הרגשה של ייאוש, אנחנו מצפים להצלה מגורם חזק במיוחד וחשוב. בתנ"ך הגורם הזה הוא כמעט תמיד אלוהים. בשירת משה, אחרי שבני ישראל יצאו ממצרים הוא אומר: "עָזִּי וְזִמְרָת יָהּ וַיְהִי לִי לִישׁוּעָה" (שמות טו 2). את השורה הזו אנו שרים לפי מנגינה שכתב המלחין נחום נרדי. הפסוק הזה מופיע גם בספר ישעיהו. בהמשך הפרק בישעיהו כתוב: "וּשְׁאַבְתֶּם מַיִם בְּשָׂשׂוֹן מִמַּעַיְנֵי הַיְשׁוּעָה" (ישעיהו יב 3). את הפסוק הזה שרים לפי לחן של עמנואל עמירן.  היום אנחנו מצפים לישועה במצבים קשים מגורמים חזקים כמו המדינה או הצבא.

אנחנו משתמשים בשורש יש"ע בבניין הפעיל, כשאנחנו מבקשים שמישהו יושיע אותנו, ובבניין נפעל, כשאנחנו מבקשים להיוושע. יש לא מעט מילים בשורש יש"ע הקרובות במשמעות לישועה, והן מופיעות בתנ"ך: ישעה, יִשעה, תשועה וגם ישועתה.  יש"ע הם גם ראשי תיבות של השטחים שבשליטת ישראל אחרי מלחמת ששת הימים: יהודה, שומרון ועזה. גם בנצרות מאמינים בישועה, והם הקימו חיל מיוחד שנועד למעשי צדקה ושמו חיל הישע (salvation army).

יהודים נוהגים לברך זה את זה בברכות הקשורות בישועה. למשל "ישועות ונחמות" המופיע בלשון חז"ל. מברכים גם "ישועת השם כהרף עין", ביטוי שמופיע בפיוטים הקדומים.

בספר תהילים יש מזמורים רבים שבהם יש קריאה לאלוהים להושיע, בצורה "הושיע נא". הקריאה הזו תורגמה לארמית ושם קוראים לה הושענא, או 'הושענה'. ביום השביעי של סוכות קוראים את המזמורים האלה, והוא נקרא הושענא רבה. ביום הזה חובטים ערבות, שהן אחד מארבעת המינים. לכן מכנים בן אדם עייף מאוד קצת בצחוק הושענא חבוטה, הביטוי הזה מתורגם מיידיש. המילה הושענא קיימת גם באנגלית ובגרמנית, והפירוש שלה בשפות האלה הוא שבח ותודה.

יש כמה שמות פרטיים שקשורים לישועה. אחד מהם הוא יהושע. יהושע בן נון היה היורש של משה רבנו שהנהיג את כיבוש כנען. שמו של הנביא ישעיהו פירושו "אלוהים יושיע", וגם שמו של הנביא הושע הוא משורש יש"ע. בתנ"ך יש גם כמה אנשים בשם ישעיה וישעי. יהושע בן נון נקרא גם ישוע, ויש עוד אנשים רבים בתנ"ך שנקראים ישוע. ישוע הוא גם השם העברי של מייסד הנצרות, ששמו שונה ליֵשו. על שמו נקרא מסדר נוצרי מאוד נוקשה וסגור בשם מסדר הישועים.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020