כַּדּוּר

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

כדור הוא חפץ עגול שאנחנו אוהבים לשחק בו במשחקים רבים. המילה הזו מופיעה כבר בתנ"ך. בספר ישעיהו כתוב: "וְחָנִיתִי כַדּוּר עָלָיִךְ וְצַרְתִּי עָלַיִךְ מֻצָּב" (ישעיהו כט 3), כלומר סובבתי אותך במעגל. יש ויכוח אם המילה כדור היא בעצם 'כמו דור', כי המילה דור פירושה מעגל, או שהיא מילה רגילה. בפירוש למקרא 'מצודת דוד' כותבים על הפסוק בישעיהו: "אשכון עליך גייסות מסביב, ככדור הזה שהיא עגולה".

כדור הוא גוף עגול, ולכן כל מיני חפצים עגולים נקראו כדור. החפץ העגול הכי גדול שאנו מכירים הוא הכוכב עליו אנו חיים, שנקרא כדור הארץ, כבר בימי הביניים. כדור גדול המרחף בשמיים בלי מנוע נקרא כדור פורח, ועליו שרים שיר ילדים, שהוא גם ריקוד: "כדור פורח/ מתנפח/ מתכווץ/ ומתפוצץ".

לקליע של רובה אנחנו קוראים כדור. זה קצת מוזר, כי הקליע הזה נראה יותר כמו גליל. הסיבה לשם הזה היא שבשפה הגרמנית קראו לקליעים של רובה או לפגזים של תותח כדור (Kugel), כי בעבר הם היו בצורה של כדור. הסופרים של ההשכלה תרגמו את זה וקראו לקליעים ולפגזים כדורי אש או כדורי ברזל. גם כשלוקחים גלולה נגד כאב ראש קוראים לה 'כדור', למרות שרוב הגלולות כבר אינן בצורה של כדור. לקציצה עגולה מבושלת קוראים כדור בשר, וזה תרגום מהמילה האנגלית meatball.

גם המשחק בכדור אינו חדש. בלשון חז"ל מדברים על "אנשים שמשחקים בכדור". במדרש יש אפילו תיאור שמזכיר משחק כדורסל, למרות שהמשחק הזה הומצא רק בימינו: "מה כדור זה מקלעין בה הידיים ואינה נופלת, כך משה קיבל תורה מסיני" (קהלת רבה יב).

יש הרבה משחקי ספורט שבהם משחקים בכדור. כמה מהמשחקים האלה נקראים במילה אחת המורכבת משתי מילים. למשל, כדורגל (כדור+רגל), כדורסל (כדור+סל) ועוד. שחקני כדורגל אוהבים להשתמש בפתגמים. למשל "הכדור הוא עגול", כלומר הכול יכול לקרות במשחק. כאשר שחקן בכדורגל או כדורסל מוביל את הכדור אנו אומרים שהוא מכדרר. כשיורד שלג אחד המשחקים האהובים הוא ליצור כדורים מהשלג ולהשליך אותם אחד על השני. אבל כשאומרים שמשהו הופך כדור שלג הכוונה היא שהוא מסוכן, כי כבר אי אפשר לעצור אותו, כפי שכדור שלג שיורד מפסגת ההר הולך וגדל ואי אפשר לעצור אותו.

העטים שאנחנו משתמשים בהם הם בדרך כלל עטים כדוריים, כי הקצה שבו אנו כותבים הוא כדור קטן של דיו. כדורי הוא שם של בית ספר חקלאי בגליל. בעבר למדו בו אנשים רבים שהפכו מנהיגים, וביניהם ראש הממשלה יצחק רבין, שנרצח בשנת 1995.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020