כהונה

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

כהונה היא מילוי תפקיד. למשל, ראש ממשלה שכבר ממלא את תפקידו רוצה להיבחר לכהונה שנייה. המקור של המילה הזו  בתנ"ך. הכהונה היא התפקיד של הכוהן בבית המקדש. לכן נכתב בספר שמות על בניו של אהרן הכוהן: "וּמָשַׁחְתָּ אֹתָם כַּאֲשֶׁר מָשַׁחְתָּ אֶת אֲבִיהֶם וְכִהֲנוּ לִי וְהָיְתָה לִהְיֹת לָהֶם מָשְׁחָתָם לִכְהֻנַּת עוֹלָם לְדֹרֹתָם" (שמות מ 15).

איך הפכה המילה 'כהונה' הקשורה לדת למילה הקשורה לתפקיד במדינה או בארגון? יש מילים רבות בעברית שבעבר, בתנ"ך או בתלמוד, היתה להן משמעות דתית. למשל, למילים כמו ביטחון או משפט יש בתנ"ך משמעות הקשורה לעבודת האלוהים. במדינת ישראל המילים האלה קשורות לביטחון המדינה ולשמירה על החוקים שלה. לתהליך הזה, שבו אנו לוקחים מילה דתית והופכים אותה למילה שאינה דתית, אנו קוראים חילון, מהמילה 'חילוני', כלומר לא דתי.

בתנ"ך יש כל מיני סוגים של כוהנים. הכוהן הגדול הוא הכוהן החשוב מכולם. כוהן הדיוט הוא כוהן פשוט. המילה הדיוט דומה למילה אידיוט שפירושה טיפש, אבל הפירוש שלה בתלמוד הוא אדם פשוט. המקור של שתי המילים האלה הוא בשפה היוונית העתיקה. פרח כהונה הוא אדם צעיר שלומד להיות כוהן, הוא מעין פרח. הכינוי הזה, 'פרחי כהונה', מופיע במשנה ובתלמוד. בעקבותיו אנחנו קוראים לאנשים שלומדים מקצוע חדש פרחי רפואה, פרחי טיס וכדומה.

בתנ"ך יש חוקים חמורים מאוד במה שקשור לכוהנים. למשל, לכוהן אסור לעבור בבית הקברות כי המקום הזה נחשב טמא. לכן, כאשר רואים אדם שאינו נמצא במקום שמתאים לו אנו אומרים "מה לכוהן בבית הקברות?". אחד העם, שהיה הוגה דעות חשוב בתנועה הציונית, כתב מאמר בשם "כוהן ונביא". הוא טען שיש אנשים שאחראים שהכול ייעשה כפי שצריך ועל פי החוקים, והם הכוהנים, אבל חשוב מאוד שיהיו אנשים שיאמרו דברי ביקורת ויסתכלו קדימה, והם הנביאים.

הרבה מאוד משפחות בישראל ובעולם היהודי נקראות כוהן. כוהן הוא שם המשפחה הנפוץ ביותר בישראל. השם הנפוץ שאחריו הם לוי, שגם הוא נקרא על שם אנשים ששירתו בבית המקדש. יש שמות רבים שהמקור שלהם הוא כוהן. למשל, כהנא, שהוא המילה כוהן בארמית; שמות משפחה אחרים הם הכוהן, סגן כוהן, כהנוביץ ועוד. שם נפוץ אחר הוא כ"ץ. אלה ראשי התיבות של כוהן צדק.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020