כוכב

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

כוכב הוא גוף גדול הנמצא בחלל ומפיץ אור. אנחנו נוהגים לומר שהכוכבים נמצאים בשמיים, אבל אנחנו עצמנו חיים על כוכב, הנקרא ארץ. לפי סיפורי המקרא הכוכבים נבראו ביום השלישי, ויחד עם השמש והירח. בארמית המילה היא כוכבא, ופירוש שמו של הגיבור היהודי בר כוכבא הוא 'בן כוכב'.

יש כל מיני סוגים של כוכבים. כוכב לכת הוא כוכב הסובב סביב השמש. כוכב שֶבֶת הוא גרם שמים מחוץ למערכת השמש. כוכב מיוחד במינו הוא כוכב שביט. כבר בתלמוד מסופר בארמית על כוכב כזה, ורש"י מתאר אותו: "כוכב היורד כחץ ברקיע ממקום למקום, וארוך כשבט שהוא יורה, ונראה כמו שפותח רקיע" (רש"י ברכות נח ב).

לכוכבים יש שמות שונים. כוכב הצפון הוא כוכב נוצץ, והוא עוזר למי שהולך בלילה למצוא את דרכו. דידי מנוסי כתב עליו שיר: "רק כוכב הצפון עוד בוער/ רק כוכב הצפון עודו ער/ כחייל נאמן הוא ניצב בפינה/ במשמרת שלישית, אחרונה". אחד מכוכבי הלכת הסובבים סביב השמש נקרא כוכב חמה, כי הוא הקרוב ביותר לחמה, כלומר לשמש. בספרי הקבלה קוראים לו פשוט 'כוכב'. לכוכב נוגה קוראים גם כוכב השחר, וגם 'איילת השחר'.

אנחנו קוראים כוכב גם לבני אדם שמצליחים מאוד בתחום שלהם, וכולם מכירים אותם ומדברים עליהם. אדם המופיע הרבה בטלוויזיה נקרא כוכב תקשורת. שחקן מפורסם מאוד בסרטים נקרא כוכב קולנוע. גם איש מדע או סופר או איש מצליח בעסקים יכול להיקרא כוכב. המשמעות הזו של המילה כוכב היא מאנגלית. באנגלית קוראים לאדם מצליח star, מילה אנגלית שפירושה כוכב, ולשחקן קולנוע מפורסם 'movie star'. כוכב מאוד מאוד מצליח הוא באנגלית megastar, ובעברית: כוכב על.

התוכנית כוכב נולד מאפשרת לזמרים חדשים להפוך לזמרים מפורסמים ומצליחים. על אדם שהתחיל להצליח בזמן האחרון אומרים שכוכבו דרך. הביטוי הזה בא מהתנ"ך, בנאום בלעם: "דָּרַךְ כּוֹכָב מִיַּעֲקֹב וְקָם שֵׁבֶט מִיִּשְׂרָאֵל" (במדבר כד 17). רש"י מסביר שהכוכב חוצה את השמיים כמו החץ שנורה אחרי שדורכים את הקשת.

מאז ימי קדם יש אנשים רבים המאמינים שאפשר לצפות את גורלו של האדם לפי הכוכבים. לאמונה הזו קוראים אסטרולוגיה. 'אסטרו' פירושו ביוונית כוכב. לאדם שצופה את עתיד בכוכבים קוראים גם חוזה בכוכבים, וגם 'אצטגנין'. הדת היהודית התנגדה לאמונה הזו וקראה לאנשים המאמינים בכוכבים עובדי כוכבים ומזלות, ובראשי תיבות עכו"ם. עכו"ם נחשב בדת היהודית שם נרדף לגוי.

אנחנו יודעים שהכוכבים הם כדורים עגולים, אבל כשהם זוהרים הם נראים כאילו יש להם קרניים. לכן כוכב הוא גם שם של צורה מיוחדת של עיגול עם קרניים קטנות. ליצור שחי בים ודומה לכוכב קוראים כוכב ים. בכל טלפון סלולארי יש מקש שנקרא כוכבית, כי מצויר עליו כוכב קטן.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020