כנסת

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

הכנסת היא בית המחוקקים של מדינת ישראל. השם ניתן לה בעקבות מוסד חשוב בתקופת בית המקדש השני שנקרא כנסת הגדולה. כנסת הגדולה היתה המוסד העליון בארץ ישראל, ובראשה עמד זמן מה עזרא הסופר. כאשר הקימו בישראל את המוסד המחוקק החליטו לקרוא לו כנסת ישראל, או הכנסת. אדם שנבחר לכנסת על ידי הציבור נקרא חבר כנסת. לפי התלמוד הירושלמי היו בכנסת הגדולה 120 חברים, וזה גם מספרם של חברי הכנסת היום.

במדינות אחרות יש למוסד המחוקק שמות שונים, למשל, פרלמנט. המילה 'פרלמנט' באה מהמילה הלטינית parle, שפירושה לדַבֵּר; כלומר פרלמנט הוא המוסד שבו מדברים. כנסת היא המוסד שבו מתכנסים, נפגשים יחד. בתלמוד פירוש המילה 'כנסת' הוא התכנסות. בית כנסת הוא המקום שבו מתכנסים כדי להתפלל, וזה השם שבו קוראים עד היום למקום תפילה של יהודים. מקום תפילה של נוצרים נקרא כנסייה. בתלמוד המילה 'כנסייה' פירושה התכנסות, וגם בית כנסת. כשאומרים היום 'כנסייה' הכוונה היא רק למוסד תפילה של נוצרים.

המילה כנסת היא בשורש כנ"ס. יש מילים רבות וחשובות בישראל בשורש הזה, וכולן קשורות להתקבצות או התאספות במקום אחד. אדם נכנס לתוך מקום כלשהו, והמקום שדרכו הוא נכנס נקרא כניסה. לאסיפה של אנשים רבים בנושא משותף קוראים כינוס או כֶנֶס. הכסף שאדם מרוויח מעבודתו, כלומר הכסף שנכנס לקופה הפרטית שלו, נקרא הכנסה, והוא חייב לשלם עליו למדינה מס מיוחד, הנקרא מס הכנסה. אדם שאחראי למפעל שאינו יכול לשלם יותר את החובות שלו נקרא כונס נכסים. הבגד שאנו לובשים בחלק הגוף התחתון שלנו נקרא מכנסיים, כי אנו מכניסים אליו את הרגליים וחלק מהגוף. בתנ"ך מכנסיים הם בגד שמזכיר את התחתונים שאנו לובשים היום.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020